A szöveg időállapota: 2012.IV.15. - 2018.VII.30.
Időállapot váltás: - 1993.V.11.
1993.V.12. - 2004.I.27.
2004.I.28. - 2009.III.26.
2009.III.27. - 2012.IV.14.
2012.IV.15. - 2018.VII.30.
2018.VII.31. -


19/1993. (V. 12.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet

településünk, környezetünk védelméről

a 30/2000. (X. 25.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel, az 1/2004. (I. 28.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel, a 9/2009. (III.27.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel és a Karcag Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2012. (III.30.) rendeletével módosított szöveg

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § (1) E rendelet hatálya Karcag város közigazgatási területére terjed ki.

(2) Rendelkezései minden olyan természetes és jogi személyre kiterjed - ideértve a jogi személyek társulásait és magánszemélyek társaságait is - akik (amelyek) állandó, vagy ideiglenes jelleggel Karcag város területén működnek, tevékenykednek.

II. Fejezet1

III. Fejezet2

IV. Fejezet

Települési környezetvédelem

Közterületek használata

5. § (1) A közterületeket és azok építményeit, berendezéseit és felszereléseit a városrendezési tervben meghatározott rendeltetésének megfelelően, állaguk sérelme nélkül és az általános magatartási szabályok betartásával mindenki ingyenesen használhatja.

(2) A közterületek rendeltetéstől eltérő használatához engedély szükséges.

(3) A közterület rendeltetéstől eltérő használatáért díjat kell fizetni, melynek mértékét, fizetésének módját a Városi Önkormányzat külön rendeletben határozza meg.

(4) Nem kell közterület-használati engedély:

a) közületi szervek, magánszemélyek részére szállított tüzelő, vagy egyéb anyag, dolog, vagy tárgy, pl. költözés esetén bútorok, stb. közterületen történő tárolásához, rakodásához, ha annak időtartama csekély, de legfeljebb 8 órát nem haladja meg.

b) magánszemélyek esetében építőanyagok, építéshez szükséges szerkezetek 24 óránál rövidebb időtartamra történő elhelyezéséhez, illetve lerakásához

c) nyomvonal jellegű létesítmények céljára, ha elkészítésüket követően ezek nem zavarják a közterület rendeltetésszerű használatát

d) közművek vezetékeinek (elektromos, víz, gáz, csatorna, stb.) halasztást nem tűrő helyreállítás céljára üzemzavar esetén, ha az a 72 órát nem haladja meg.

6. § (1) A közterületen, indokolt esetben - amennyiben a lakosság ellátása más formában nem oldható meg - ideiglenesen kereskedelmi és vendéglátó létesítmény elhelyezése engedélyezhető.

(2) Zöldség és gyümölcs közterületen csak engedéllyel árusítható.

(3) Nem árusítható zöldség, gyümölcs közintézmények bejáratánál és annak közvetlen környezetében.

7. § (1) A városközpontban (Kacsóh, Rákóczi, Táncsics M., Varró, Forint, Madarász I., Baross, Sallai, Kungát utcák által határolt terület) közterületen építési anyag tárolására és keverésére, homlokzat tatarozás állványzata kivételével engedély csak rendkívül indokolt esetben és csak március 15-től november 15-ig adható.

(2) Népszórakoztató intézmény (cirkusz, körhinta, stb.) részére közterület-használat a Barátság ligetben és az Autóbuszpályaudvar környékén engedélyezhető, ettől eltérő engedélyt csak a Városi Önkormányzat adhat.

8. § (1) A közterület-használati engedélyben elő kell írni az eredeti állapot megtartására, illetve helyreállítására vonatkozó kötelezettségeket.

(2) Ha a használó az eredeti állapot helyreállításáról nem gondoskodik, az építési hatóság köteles szabálysértési feljelentést tenni és a használó költségére a helyreállítást elvégeztetni.

9. § 3

10. § (1)4 Tilos hirdetményt, hirdetést, plakátot, reklámcédulát falra, fára, jelzőtáblára, ajtóra, ablakra (saját lakás kivételével) és egyéb más - e célra ki nem jelölt - létesítményre elhelyezni. Ezen előírás megszegői a szabálysértési bírságon túl kártérítésre és helyreállításra is kötelezhetők.

(2) A közlekedés biztonságát veszélyeztető, vagy a városképet rontó reklámtábla elhelyezésére nem lehet kiadni engedélyt.

(3) A város közterületén elhelyezett és a lakosság részére ingyenes hirdetési lehetőséget biztosító hirdető berendezések után közterület-használati díjat fizetni nem kell.

Közutak, járdák és zöldterületek igénybevétele, azok bontása és helyreállítása

11. § (1) Utak, járdák, zöldterületek és egyéb közterületek területén, az alatt vagy felett létesítményt elhelyezni, áthelyezni, vagy megszüntetni, illetőleg közterületet felbontani csak a közterület kezelője hozzájárulása alapján lehet.

(2) A közterület kezelője az (1) bekezdésben említett munkára a hozzájárulásban feltételeket állapíthat meg.

(3)5 Új út, járda és évelő növényzettel beültetett zöldterületek esetén az építést követő 5. naptári évig, burkolat szőnyegezés esetén a befejezést követő 3. év december 31-ig azok bontásához hozzájárulni nem lehet. E rendelkezés alól felmentést csak a Városi Önkormányzat Polgármesteri Hivatala adhat. E tilalom nem vonatkozik a halasztást nem tűrő (veszélyt elhárító) bontásokra, valamint a csak fűvel beültetett zöldfelületekre és játszóterekre.

12. § (1) Engedély nélkül közterületet felbontani csak közmű üzemzavarának halasztást nem tűrő elhárítása érdekében szabad. Az üzemzavar miatt végzett bontást az út kezelőjének 24 órán belül be kell jelenteni. A bejelentéshez mellékelni kell egy helyszínrajzot és közölni kell a helyreállítás várható időpontját.

(2) (1) bekezdésben meghatározott munkálatok végzése előtt és alatt a forgalom biztonságos tereléséről a közmű fenntartója köteles gondoskodni.

(3) Utak, járdák esetén az engedélyes a bontás és helyreállítás teljes időtartama alatt gondoskodni köteles a munka területén a KRESZ valamennyi idevonatkozó szabályának betartásáról, a balesetveszély kizárásáról.

(4) Amennyiben a közterület igénybevétele során az érintett útszakasz, illetve járdaszakasz területének több mint 70%-át bontják, az engedélyest kötelezni kell az út- és járdaszakasz teljes szélességben és szerkezetben történő átépítésére. Ha a bontás a felület 50-70%-át érinti, az engedélyest a teljes felület elkészítésére kell kötelezni.

13. § (1) A városi zöldterületeken csak közérdekből szabad olyan munkát végezni, amely a növényzetben kárt okozhat.

A munkához szükséges hatósági engedélyt a Városi Önkormányzat Polgármesteri Hivatala adja ki.

a) A kiadott engedélyt az engedélyes köteles a zöldterület kezelésével, illetve gondozásával megbízott szervnek legalább 8 nappal a munka megkezdése előtt bemutatni.

Közhasználatú zöldterületek fenntartása és használata

14. § (1) E rendelet alkalmazása szempontjából közhasználatú zöldterületek:

a) A város belterületének kertészetileg kialakított része (terek, parkok, játszóterek,) és ezek felszerelése,

b) utcai fák, zöldsávok,

c) közterületen lévő szobrok, köztéri alkotások,

d) közterületen elhelyezett virágtartók,

e) pihenésre, szórakozásra szolgáló park-erdő (pl. Barátság liget).

(2) Belterjesen gondozott zöldterület az, ahol a növények kiültetése, pótlása, a pázsit nyírása, öntözése, a fák és cserjék gondozása rendszeresen megtörténik. Külterjesen gondozott az a zöldterület, ahol az nem rendszeres.

15. § (1) A városi zöldterületek gondozásáról - a 15. § (2) bekezdés kivételével - a zöldterületekhez tartozó felszerelési tárgyak beszerzéséről (padok, játék, stb.) állaguk megóvásáról a Városi Önkormányzat Polgármesteri Hivatala a Városi Önkormányzat Városgondnokságán keresztül gondoskodik.

(2) Az ingatlanok tulajdonosai, kezelői, vállalatok, szövetkezetek, üzemek, intézmények kötelesek az ingatlanuk határvonalától az útszegélyig, de legfeljebb 30 méterig húzódó zöldterület gondozását (kaszálás, gyomtalanítás, fagallyazás) elvégezni. A kisfeszültségű hálózattal érintett területen a fagallyazást a TITÁSZ kirendeltségénél be kell jelenteni.

16. § (1) A város parkjait rendeltetésüknek megfelelően bárki jogosan használhatja.

(2) A játszóterek felszerelését a 6. életévüket be nem töltött gyermekek kizárólag szülői felügyelet és felelősség mellett használhatják.

(3) A 6-16 éves gyermekek, illetőleg fiatalkorúak a játszóterek felszerelését a szülők felügyelete nélkül, de a szülők felelőssége mellett jogosultak használni. Felnőttek a felszereléseket egyáltalán nem vehetik igénybe.

17. § (1) A zöldterületen nem szabad olyan magatartást tanúsítani, amely mások nyugalmát, pihenését, vagy üdülését zavarja.

(2) Zöldterületen, erdőben szemetet, elhasznált tárgyat lerakni (hulladék, papír, stb.) elszórni tilos. Ilyen hulladékot csak az erre a célra felállított hulladékgyűjtő tartályokba szabad bedobni.

18. § (1) Úgy a belterjesen, mint a külterjesen gondozott zöldterületeken állatokat áthajtani, vagy legeltetni tilos.

(2) Zöldterületen parkírozni tilos.

19. § (1) A kül- és belterjesen kezelt zöldterületeken tilos a fák, virágok, fű és egyéb növényzet, valamint a felszerelési tárgyak mindennemű rongálása. E tilalom megszegése kártérítési kötelezettséggel is jár. Gyermek által okozott kárért a szülő, vagy a felügyeletre hivatott személy felelős.

(2) Tilos a zöldterületen a madarak pusztítása, összefogása, madárfészek fosztogatása, valamint a madarak irtására, vagy összefogására alkalmas egyéb eszközök használata.

(3) Új közhasználatú zöldterületet kijelölni, megépíteni és üzembe helyezni, meglévőt megszüntetni csak a Városi Önkormányzat engedélye alapján lehet.

(4) A város közterületén fát kivágni csak engedéllyel szabad. Fakivágás engedélyezése esetén a fa pótlását szükség szerint elő kell írni.

Közterületek tisztántartása

20. § (1) A város belterületén lévő közutak, terek, sétányok, autóparkolók területén, továbbá a közcélú földterületeken, parkokban, játszótereken keletkező szemét összegyűjtéséről a Városi Önkormányzat gondoskodik a Városgondnokságán keresztül.

(2) A tulajdonos köteles gondoskodni:

a) az ingatlan előtti járdaszakasz (járda hiányában egy méter széles területsáv, illetőleg ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület),

b) a járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgya,

c) sarokteleknél az átjárókban lévő járdát a keresztezett út középvonaláig,

d) tömbtelken a külön tulajdonban álló egyes épületek gyalogos megközelítésére és körüljárására szolgáló terület tisztántartásáról, locsolásáról, hóeltakarításáról, síkosságmentesítéséről, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról.

(3) A szórakozó, vendéglátó és árusító helyek, üzletek előtti járdaszakaszt a nyitva tartás ideje alatt - ettől eltérő megállapodás kivételével - a használó köteles tisztántartani és a hulladékot eltávolítani. A helyiségek felmosásából eredő szennyvizet, szemetet a közterületre kiönteni, kiseperni tilos.

(4) A városközpontban a Kossuth téren a járdák tisztántartásáról a Városi Önkormányzat gondoskodik a Városgondnoksága útján. A Kossuth téren lévő ingatlanok tulajdonosainak, kezelőinek, használóinak a Városi Önkormányzat Városgondnokságával kötött éves szerződés alapján a tisztítási díjat a Városi Önkormányzat Városgondnokság számlájára kell befizetni.

(5) Az építési területek tisztaságáért, és az építési tevékenységből adódó szennyeződés eltakarításáért, a munkaterület átadásától a felvonulási létesítmények eltávolításáig, illetve a terület kezelésbe adásáig a mindenkori generálkivitelező a felelős.

21. § (1) Mindennemű anyag szállításánál ügyelni kell arra, hogy a közterület ne szennyeződjék be és az érintett szállítási útvonalon a szállítmányokból semmi ne hulljék ki.

(2) Ha bármilyen szállítmány fel vagy lerakásánál, szállításánál köz- vagy magánterület beszennyeződik, a szennyeződés előidézője köteles a munka elvégzése után azt nyomban megtisztítani.

(3) Az utcai árusok, valamint az utcán elhelyezett pavilonok üzemeltetői kötelesek a részükre kijelölt helyet, valamint annak közvetlen környékét állandóan tisztántartani, az árusításból keletkező hulladékot fedhető szemétgyűjtőbe, tartályba összegyűjteni és annak elszállításáról saját költségükön gondoskodni.

(4) Kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó egységek, egészségügyi és oktatási intézmények, középületek előtt rögzített köztéri hulladékgyűjtő tartályokat kell elhelyezni. Hulladékgyűjtő tartályok elhelyezéséről, kiürítéséről, karbantartásáról, tisztántartásáról, fertőtlenítéséről az előzőekben felsorolt szervek, intézmények kötelesek gondoskodni.

(5)6 Egyéb, a (4) bekezdésben nem érintett közcélú területeken hulladékgyűjtő tartályok elhelyezéséről, kiürítéséről, karbantartásáról, fertőtlenítéséről és pótlásáról szerződés alapján a Nagykunsági Környezetvédelmi Kft. gondoskodik.”

(6) Tilos a hulladékgyűjtő edények, konténerek tartalmának válogatása, közterületre juttatása.

22. § (1) Közterületen gépjárművet mosni tilos, ez alól kivétel a személygépkocsi és a motorkerékpár. Ezeket gépjárműveket mosni csak a (2)-(4) bekezdések figyelembevételével szabad.

(2) Tilos gépjárművet mosni:

Kossuth téren, Táncsics körúton, Madarasi úton, (Varró utcáig) Varró utcán, Püspökladányi úton (Kazinczy utcáig), Széchenyi sugárúton (Madarász I. utcáig), Szent István sugárúton (Kacsóh utcáig), Bajcsy Zs. úton, Dózsa Gy. úton (Kacsóh utcáig), Horváth F. úton, Kálvin utca (József A. utcáig), József A. úton (Kazinczy útig).

(3) Parkokban, valamint közkifolyókból 15 m távolságon belül gépjárművet mosni tilos!

(4) Lakótelepeken, valamint a csoportos gépjárműtároló helyeken csak az engedélyezett helyen szabad gépjárművet mosni.

(5) Egyéb területeken a (2) bekezdésben felsoroltakon kívül a közterület rongálása és beszennyezése nélkül a KRESZ mindenkori előírásainak betartásával a forgalmi rend akadályoztatása nélkül lehet gépjárművet mosni.

(6) A gépjármű mosása után a gépjármű üzembentartója köteles a közterületet megtisztítani és a víz elvezetéséről gondoskodni.

Szemét összegyűjtése, elszállítása

23. § 7

24. § (1)-(12)8

(13)9

(14)10

25. § (1) A szeméttelepet, szemét lerakóhelyet a Városi Önkormányzat jelöli ki.

(2) A szeméttelep üzemeltetése, fenntartása a megbízott közüzemi vállalat, vagy vállalkozó feladata.

(3) A város egész területén keletkező kommunális hulladékot elhelyezni csak a kijelölt szeméttelepen lehet, de a szemét elhelyezéséről a szeméttelep üzemeltetője bizonylatot köteles adni.

(4) Építési törmelék, kitermelt és visszatöltésre nem kerülő föld (humusz kivételével), valamint egyéb építés során keletkezett anyagok és hulladékok elhelyezése és tárolása csak a szeméttelepen, illetve az e célra a Városi Önkormányzat Polgármesteri Hivatala által külön kijelölt helyen engedhető meg. Ezen anyagok elszállításáról annak tulajdonosa gondoskodik.

(5) A szeméttelepen legeltetni, ott idegeneknek - engedély nélkül - tartózkodni, a szemétből válogatni, gyűjtögetni tilos.

(6) A szeméttelep használatának rendjét, valamint a tilalmakat tartalmazó táblákat a szeméttelepen feltűnő helyen kell kifüggeszteni.

(7) A szeméttelep üzemeltetésével, működésével kapcsolatos szabályozást a megbízott közüzemi vállalat, vagy vállalkozó köteles elkészíteni és abban foglaltak szerint üzemeltetni.

26. § 11

Veszélyes és szennyező hulladékok elhelyezése

27. § (1) A veszélyes hulladékok tárolásáról és ártalmatlanításáról külön jogszabály rendelkezik.

(2) Ha a hulladék egészségre ártalmas, vagy mérgező anyagot tartalmaz, azt a Városi Közegészségügyi és Járványügyi Felügyelő, és a környezetvédelmi hatóság együttes rendelkezése szerint ártalmatlanná kell tenni, vagy meg kell semmisíteni.

VI. Fejezet

Szabálysértések

28. §12

Egyéb rendelkezések

29. § (1) A zöldterület a település belterületének állandóan növényzettel fedett, más terület felhasználási egységéhez nem tartozó közhasználatú része. A település zöldterületi rendszerét a pihenési, üdülési, sport, védelmi és egyéb célú növényzettel borított zöldterületek alkotják, ezek a közparkok, zöldterületi intézmények, utcai zöldsávok és fasorok.

E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg a 1988. évi I. törvény, a 1989. évi III. törvény, és 5/1993. (II. 17.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel módosított 1986. évi 5. tanácsrendelet, valamint az 54/1993. (II. 16.) Karcag Városi Önkormányzati határozat hatályát veszíti.

K a r c a g, 1993. május 11.
Dr. Fazekas Sándor s. k. Földvári Imréné dr. s. k.
polgármester jegyző


1
HKH. A 37/2001.(X. 26.) Karcag Város Önkormányzati rendelettel.
2
HKH. A 37/2001.(X. 26.) Karcag Város Önkormányzati rendelettel.
3
Hatályon kívül helyezte az 1/2004. (I.28.) Karcag városi Önkormányzati rendelet 1 §-a
4
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 9/2009. (III.27.) rendelete 1. §-a
5
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 9/2009. (III.27.) rendelete 2. §-a
6
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 9/2009. (III.27.) rendelete 3. §-a
7
Hatályon kívül helyezve az 5/1999. (II. 24.) Karcag Város Önkormányzati rendelet 15. § -ával.
8
Hatályon kívül helyezve az 5/1999. (II. 24.) Karcag Város Önkormányzati rendelet 15. § -ával.
9
Hatályon kívül helyezve a 6/2012. (III. 30.) Karcag Város Önkormányzati rendelet 1. § -ával, amely 2012. április 15. napján lép hatályba.
10
Hatályon kívül helyezve az 5/1999. (II. 24.) Karcag Város Önkormányzati rendelet 15. § -ával.
11
Hatályon kívül helyezve az 5/1999. (II. 24.) Karcag Város Önkormányzati rendelet 15. § -ával.
12
Hatályon kívül helyezve a 6/2012. (III. 30.) Karcag Város Önkormányzati rendelet 2. § -ával, amely 2012. április 15. napján lép hatályba.