A szöveg időállapota: 1994.III.23. - 2013.IV.27.
Időállapot váltás: 1994.III.23. - 2013.IV.27.


9/1994. (III. 23.) Karcag Város Önkormányzati rendelet

a lakóépületek, ingatlanok házirendjéről

29/2000. (X. 25.) Karcag Város Önkormányzati rendeletével, a 19/1994. (V. 25.) Karcag Város Önkormányzati rendeletével módosított szöveg

Karcag Város Önkormányzata az 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva a lakóépületek és ingatlanok házirendjéről az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

A rendelet célja

1. § A házirend a lakók nyugalmát és pihenését, a lakóépületek rendeltetésszerű használatát, állagának védelmét kívánja biztosítani.

A rendelet hatálya

2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Karcag Város Önkormányzata tulajdonában lévő lakásokra és nem lakás céljára szolgáló helyiségekre (továbbiakban együtt: lakás).

(2) A rendelet vonatkozik a tulajdonosra, a bérbeadóra, a bérlőkre és a lakásokban ideiglenes, vagy állandó jelleggel tartózkodó más személyekre (továbbiakban együtt: lakók) egyaránt.

(3) A házirend betartását a Bérbeadó megbízottja ellenőrizheti, melyet a lakók biztosítani kötelesek.

II. Fejezet

A lakóépületek, ingatlanok házirendje

3. § A lakók kötelesek tartózkodni a többi lakó nyugalmát - a lakásban és azon kívül - zavaró tevékenységtől, magatartásból (kiabálás, veszekedés, ajtók csapkodása, botrányt okozó ittasság, a rádió, TV, magnó, videó nagy hangerővel történő hallgatása, gépekkel, berendezésekkel zajokozás, stb.).

4. § Kertes családi házak kivételével.

(1) A lakás takarítását és más háztartási munkát úgy kell végezni, hogy a háztartási gép- és egyéb gépek, berendezések (padlókefélő, porszívó, mosógép, centrifuga, varrógép stb.) zaja 22 óra és 7 óra közötti időben a lakókat ne zavarja.

(2) Csiszológéppel dolgozni 7 órától 19 óráig szabad.

(3) Lakáson kívül szőnyeget, matracot, ruhaneműt porolni, tisztítani csak az arra kijelölt helyen szabad.

A tisztítás befejezése után a lakó köteles a keletkezett szemetet, hulladékot eltávolítani.

(4) Az épületből portörlő ruház a többi lakó érdeksérelme nélkül szabad kirázni. A porszívó porzsákját csak a szeméttárolóba szabad kiüríteni.

5. § Az épületből tárgyakat kidobni, bármilyen folyadékot kiönteni tilos. Erkélyt, loggiát takarítani, virágot öntözni csak úgy szabad, hogy ne csepegjen le a víz és ne hulljon le a szemét.

6. § (1) A háztartási szemetet a lakó köteles leszállítani az arra kijelölt helyre és a szeméttároló edénybe üríteni. Folyosóra, lépcsőházba, pincébe, vagy az udvarra a háztartási szemetet kiseperni, vagy kidobni nem szabad.

(2) A szemétledobó berendezéssel ellátott épületekben a szemétledobóba kizárólag háztartási szemét önthető.

(3) A nem háztartási szemét, elhasznált berendezések, bútorok, nagyobb tárgyak elszállításáról, bérlakás esetében a lakó köteles gondoskodni.

Nem bérlakás esetén valamennyi keletkezett hulladék elszállításáról a tulajdonos köteles gondoskodni.

7. § (1) Tüzelőt tárolni, fát aprítani, folyékony tüzelőanyagot lefejteni csak a tulajdonos (kezelő, Bérbeadó, továbbiakban együtt: tulajdonos) által meghatározott helyen szabad.

(2) Tüzelőanyagot tárolni a lakásban és nem lakás céljára szolgáló helyiségben, továbbá kijelölt helyen csak a tűzrendészeti és biztonsági előírások megtartásával szabad.

(3) A tüzelőanyag szállításakor keletkezett szemét, szennyeződés eltakarításáról az azt okozó lakók kötelesek gondoskodni.

(4) Közös használatra szolgáló területeken, építményrészeken tüzelőanyagot tárolni csak kivételesen indokolt esetben és a tulajdonos, valamint a lakók érdekképviselete által meghatározott időtartamig szabad.

8. § Az eb- és állattartás mértékét és módját az 5/1993. (II. 17.) Karcag Város Önkormányzati rendeletének I. fejezete szabályozza.

III. Fejezet

Lakóépületek, ingatlanok állagvédelme, használata

9. § (1) Az épület, ingatlan és a lakás állagának védelme érdekében a tulajdonos és a lakók kötelesek arra, hogy

a) az épületet, ingatlant,

b) a közös használatra szolgáló helyiségeket (mosókonyha, szárító helyiség, közös WC, gyermekkocsi tároló és kerékpártároló, raktár, közös pince, és padlástér, stb.),

c) a közös használatra szolgáló területeket (kapualj, lépcsőház, folyosó, udvar, átjáró stb.),

d) az épület központi és egyéb berendezéseit, valamint tartozékait, fűtő és melegvízszolgáltató berendezés, stb.

rendeltetésének megfelelően, a környezet sérelme nélkül használják.

(2) A tulajdonos köteles a lakásbérleti, tűzrendészeti, köztisztasági, egészségügyi, balesetvédelmi, stb. rendelkezésekben megjelölt berendezési és felszerelési tárgyakat elhelyezni és azokat megfelelően karbantartani.

10. § A lakóknak az épület állagának fenntartásával, karbantartásával és folyamatos üzemeltetésével összefüggő kötelezettségeit külön jogszabályok írják elő. A jogszabályokban meghatározott főbb kötelezettségekről a tulajdonos a lakókat tájékoztatni köteles.

11. § (1) A tulajdonos az épület, ingatlan tisztántartása érdekében köteles gondoskodni a közös használatra szolgáló helyiségek előterei, a közös használatra szolgáló felületek naponkénti sepréséről, hetenként legalább egyszeri - téli időben szükség szerinti - felmosásáról, továbbá a területek síkosságának megszüntetéséről.

(2) A tulajdonos köteles az egész lakóépületben tavasszal és ősszel nagytakarítást végezni, ennek keretében a közös használatra szolgáló helyiségek ajtóit, ablakait, fémtárgyait megtisztítani, az idejétmúlt falragaszokat, hirdetményeket eltávolítani, illetőleg az épületben a lomtalanítást elvégezni, és az ennek eredményeként összegyűlt szemetet elszállítani.

(3) A közös használatra szolgáló helyiségek közterületre nyíló ablakait a tulajdonosnak, egyéb közterületre nyíló lakás és nem lakás céljára szolgáló helyiségekhez tartozó ablakot, kirakatot, cégtáblát, stb. pedig a lakónak - rendszeresen - de legalább negyedévenként meg kell tisztítani.

(4) A tulajdonosnak a gyalogjárda, gyalogút tisztántartásával kapcsolatos kötelezettségeire az önkormányzat 5/1993. (II. 17.) Karcag Város Önkormányzati rendelete II. fejezetének előírásai az irányadók.

12. § (1) Az épület tetőzetén, homlokzatán, kerítésén, közös használatra szolgáló helyiségeinek falfelületén hirdetés (plakát) neon-berendezés csak a tulajdonos előzetes hozzájárulásával és az önkormányzat, - műemlék esetén pedig - még a műemlékvédelmi Felügyelőség engedélyével, hozzájárulásával helyezhető el.

A központi TV. antennával ellátott épületek héjazatán TV. antenna elhelyezése csak a tulajdonos hozzájárulásával történhet.

1(2) A lakás és a nem lakás céljára szolgáló helyiségekhez tartozó külső nyílászáró szerkezeteket, rácsokat a zárt erkély, terasz, loggia falait csak az eredeti színnel azonos színűre szabad mázolni és festeni, a tulajdonos és az önkormányzat Polgármesteri hivatala előzetes engedélyével és egy épületen egységes kivitelben.

2(3) Erkélyen, teraszon és loggián, udvarban, kertben csak a városképet nem rontó, közízlést nem sértő, azok rendeltetésszerű használatával összhangban lévő bútorokat, egyéb tárgyakat és díszeket lehet elhelyezni. Virágot csak biztonságosan rögzített tartóban szabad elhelyezni. Ruhaneműket kiteríteni csak korlát magasságig szabad.

13. § (1) Udvaron, kertben, kapualjban, lépcsőházban, padlásfeljáróban, padláson, pincelejáróban, továbbá a közös használatú folyosón, pincerészben bútorokat és egyéb tárgyakat (pl.: gyermekkocsi, targonca, kerékpár) ideértve az építkezésből származó anyagokat, tárgyakat is, a tulajdonos engedélye nélkül elhelyezni nem szabad.

A tulajdonos hozzájárulása meghatározott időre szólhat.

(2) Ha a lakó a kifogásolt tárgyakat a tulajdonos felszólításától számított 15 napon belül nem szállítja el, azokat a tulajdonos - választása szerint - a lakók költségére és veszélyére elszállíthatja és raktározhatja, vagy a felelős őrzés szabályai szerint járhat el.

314. §

IV. Fejezet

A rendelet betartásának ellenőrzése

15. § 4(1) Szabálysértést követ el és 30.000.- Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható az, aki

5a) az e rendelet 4. § (1) - (2) bekezdésében meghatározott időtartamon túl az ott megjelölt zajforrást működteti,

6b)

(2) E rendelet szabályainak megszegése miatt tettenérés esetén 500.- Ft-tól 10.000.- Ft-ig terjedő helyszíni bírságot lehet kiszabni.

(3) Helyszíni bírságot az (1) bekezdésben rögzített szabálysértések miatt a Rendőrség és a Polgármesteri Hivatal részéről eljáró, és erre felhatalmazott személy szabhat ki.

V. Fejezet

Vegyes rendelkezések

16. § (1) A tulajdonos önkormányzat a tulajdonában lévő bérlemények rendeltetésszerű használatát - a bérlők nyugalmának, foglalkozásának zavarása nélkül - munkanapokon, 8 órától 20 óráig ellenőrizheti.

(2) A tulajdonos köteles a házirendet a lakóépületben jól látható helyen kifüggeszteni.

7(3) A házirend a kihirdetés napján lép hatályba.

Ezzel egyidejűleg hatályát veszti:

- a 35/1993. (X. 17.) Karcag Város Önkormányzati rendelet 1. §-a,

- a 21/1993. (V. 12.) Karcag Város Önkormányzati rendelettel módosított 1985. évi 2. Karcag Város Önkormányzati rendelet,

- a 9/1994. (III. 23.) Karcag Város Önkormányzati rendelet 12. § (2) bekezdése,

- a 9/1994. (III. 23.) Karcag Város Önkormányzati rendelet 12. § (3) - (4) bekezdései jelölése (2) - (3) bekezdésre változik.

K a r c a g, 1994. május 25.
Dr. Fazekas Sándor s. k. Földvári Imréné dr. s. k.
polgármester jegyző


1
A rendelet 12. § (2) bekezdés megjelölését a 19/1994. (V. 25.) Karcag Város Önkormányzati rendelet vezette be.
2
A rendelet 12. § (3) bekezdés megjelölését a 19/1994. (V. 25.) Karcag Város Önkormányzati rendelet vezette be.
3
A rendelet 14. §-a a 29/2000. (X. 25.) Karcag Város Önkormányzati rendelet 2. §-a alapján hatályát veszti.
4
A rendelet 15. §-a rendelkezéseit a 19/1994. (V. 25.) Karcag Város Önkormányzati rendelet 2. §-a iktatta be.
5
A rendelet 15. § (1) bekezdés első mondatrészében szereplő összeget a 29/2000. (X. 25.) Karcag Város Önkormányzati rendelet 1. §-a módosította
6
A rendelet 15. § (1) bekezdésének b.) pontja a 29/2000. (X. 25.) Karcag Város Önkormányzati rendelet 2. §-a alapján hatályát veszti.
7
A rendelet 16. § (3) bekezdés rendelkezéseit a 19/1994. (V. 25.) Karcag Város Önkormányzati rendelet 3. §-a iktatta be.