A szöveg időállapota: 2015.III.13. -
Időállapot váltás: - 1999.II.24.
1999.II.25. - 2003.XI.25.
2003.XI.26. - 2007.IV.26.
2007.IV.27. - 2008.XII.18.
2008.XII.19. - 2013.I.31.
2013.II.1. - 2014.IX.26.
2014.IX.27. - 2015.III.12.
2015.III.13. -


5/1999. (II. 24.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet

a települési szilárd és folyékony hulladékokkal kapcsolatos közszolgáltatásokról

a 16/1999. (IX. 22.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel, 15/2000. (VI. 28.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel, 47/2000. (XII. 21.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel, 11/2001.(IV. 25.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel, a 20/2003. (XI. 26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel, a 18/2007. (IV.27.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének rendeletével, a 29/2008. (XII.19.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének rendeletével, a Karcag Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2013. (I.31.) rendeletével, a Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2014. (IX.26.) rendeletével és a Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2015. (III. 12.) rendeletével módosított szöveg

Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi Önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 8. § (1) bekezdésében, valamint a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény (Hgt.) 21. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a települési hulladékkal kapcsolatos tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 213/2001. (XI.14.) Korm. rendelet rendelkezéseire figyelemmel az alábbi rendeletet alkotja:1

A rendelet célja

1. § A rendelet célja Karcag város természetes és épített környezetének megóvása érdekében a város Önkormányzatának feladatkörébe tartozó, a települési szilárd és folyékony hulladék összegyűjtésével, elszállításával és ártalommentes elhelyezésével kapcsolatos tevékenység szabályozása a közegészségügyi és környezetvédelmi szempontok figyelembevételével.

Az Európai Unióhoz való csatlakozás határozott beavatkozást igényel a környezetvédelem és a levegő tisztaságának védelme terén. A civilizált környezet, a komfortos életnívó megteremtése megköveteli, hogy városunkban megszűnjön az illegális szemétlerakás és az udvarokon felhalmozódott szemét felszámolásra kerüljön.

A rendelet hatálya

2. § (1) A rendelet hatálya Karcag város közigazgatási területére terjed ki.

(2) A rendelet személyi hatálya Karcag város mindenkori közigazgatási határán belül - a bel- és külterületi mezőgazdasági ingatlanok tulajdonosai kivételével - valamennyi ingatlantulajdonosra, használóra (a továbbiakban: Tulajdonos) kiterjed, függetlenül attól, hogy a Tulajdonos természetes vagy jogi személy, vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaság.

Ha a tulajdonos és használó nem azonos, akkor a rendelet hatálya a használóra terjed ki.

(3)2 A rendelet tárgyi hatálya kiterjed a lakossági és intézményi fogyasztásból, felhasználásból, szolgáltatásból, továbbá az ingatlanok, köz- és zöldterületek tisztántartásából származó, a 213/2001. (XI.14.) Kormányrendeletben meghatározott települési szilárd és folyékony hulladékokra (a továbbiakban: települési szilárd és folyékony hulladék). Nem terjed ki a termelési (beleértve az ingatlanon keletkező állati eredetű trágya) és veszélyes hulladékokra.

A rendelet hatálya kiterjed a háztartásban keletkező veszélyes hulladékokra akkor, ha a Karcag, Sáfránylógeri 02148/18 hrsz alatt lévő települési szilárd hulladéklerakó területén kialakításra került a hulladékudvar, és az ehhez tartozó veszélyes hulladékgyűjtő tárolók.

A közszolgáltatás ellátása és igénybevétele

3. §. (1)3 Karcag közigazgatási területén a települési szilárd és folyékony hulladék elszállítási és ártalommentes elhelyezésével kapcsolatos kötelező közszolgáltatási feladatok ellátására a Karcag Városi Önkormányzat Képviselő Testülete által megbízott Szolgáltató (továbbiakban: Szolgáltató) határozatlan ideig jogosult, illetve köteles.

(2)4 Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testülete a települési szilárd hulladékokkal kapcsolatos közszolgáltatás ellátásával a Karcag Térségi Hulladékgazdálkodási Közszolgáltató Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság szolgáltatót, a folyékony hulladékokkal kapcsolatos közszolgáltatás ellátásával a Tiszamenti Regionális Vízművek Zártkörűen Működő Részvénytársaság szolgáltatót bízza meg, és kötelezi a szolgáltatókat a közszolgáltatás ellátásával kapcsolatos, jelen rendeletben előírt feladatok végrehajtására, valamint felruházza a rendeletben meghatározott jogosítványokkal

(3)5 A Tulajdonos a közszolgáltatást köteles igénybe venni - kivéve a folyékony hulladék esetében, ahol az ingatlana a közcsatorna hálózatba be van kötve - annak végrehajtásában jelen rendeletben meghatározott módon és mértékben közreműködni, külön rendeletben meghatározott mindenkori díjat a Szolgáltatónak megfizetni, abban az esetben is, ha a tulajdonos nem ad ki szilárd hulladékot, - kivéve a 10. §. és 11. §-okban foglalt szünetelést és mentességet.

(4)6 A nettó díjtételek 10 % mértékű fejlesztési összeget tartalmaznak, melyet a szolgáltató elkülönítve kezel és az Önkormányzat által meghatározott, a Nagykunsági Környezetvédelmi Kft. kezelésében lévő területek és a hozzájuk tartozó feladatok környezetvédelmi fejlesztésére használ fel.

(5) A közszolgáltatásra vonatkozó kötelezettség és jogosultság a Ptk. 198. §. (3) bek. alapján szerződéskötés nélkül keletkezik, - kivéve a 9. §. (1) bekezdésében foglaltakat.

(6) A szolgáltató köteles letéti számlán kezelni a szolgáltatás biztosítékául szolgáló 1.000.000.- Ft-ot.

A közszolgáltatás ellátásának és igénybevételének általános szabályai

4. § Települési szilárd hulladék gyűjtése és elszállítása

(1) A települési szilárd hulladék gyűjtése, tárolása kizárólag olyan módon történhet, hogy az ne idézzen elő szennyezést sem az ingatlanon belül, sem pedig közterületen.

(2)7 A kijelölt hulladéklerakó telepre e rendelet és az ármegállapító 36/2002. (XII.18.) Ök. sz. rendelet hatálya alá nem tartozó hulladékok csak hatósági engedélyben foglaltak alapján helyezhetők el.

(3) A települési szilárd hulladék gyűjtése, tárolása során olyan gondossággal kell eljárni, hogy hulladék se a szállítójárműbe való ürítéskor, se a szállítás folyamán ne szóródjon szét, ne porozzon és egyéb módon környezetszennyezést ne idézzen elő.

(4) A települési szilárd hulladék gyűjtése, tárolása a szolgáltató szállító járművéhez rendszeresíthető (a továbbiakban: Szabványos) edényzetben, illetve a Szolgáltató részéről rendelkezésre bocsátott műanyag zsákban történhet.

(5) A Szolgáltató köteles a háztartási hulladék hetente egyszer történő elszállítására. A háztartási hulladék elszállításának hetente ugyanazon a napon kell történnie és lehetőleg ugyanabban az időpontban. Amennyiben a szállítás ünnepnapra esik, és azon a napon nem biztosított a szállítás, a Szolgáltató köteles a szállítás új napját meghirdetni a helyben szokásos módon.

(6)8

(7)9 A Szabványos hulladékgyűjtő-edény javításáról, pótlásáról, tisztántartásáról és fertőtlenítéséről az edényzet tulajdonosa, bérlője köteles gondoskodni. A fertőtlenítés tekintetében kivételt képeznek ez alól a 2500 literes és az 5000 literes gyűjtőedények, amelyeket minden év március 15-től október 15-ig terjedő időszakban legalább egy alkalommal külön díj ellenében a szolgáltató köteles fertőtleníteni, a megrendelő pedig megfizetni.

(8) A hulladékgyűjtő edény az ingatlanon belül, vagy közterületen a kijelölt helyen helyezhető el. Az ingatlanon belül elhelyezett hulladékgyűjtő edényt a szállítás napján az ingatlan elé kell kihelyezni, ahol a Szolgáltató a hulladékot közterületen veszi át.

(9) A Szolgáltató szállító járműveivel meg nem közelíthető, ülön rendelet mellékletében meghatározott területeken lakó Tulajdonosok számára a Szolgáltató köteles az említett mellékletben meghatározott helyeken gyűjtőedényeket biztosítani. A Tulajdonosok pedig kötelesek ezen gyűjtőedényekben a hulladékot elhelyezni, és a külön rendeletben meghatározott díjat megfizetni.

5. § Települési folyékony hulladék gyűjtése és elszállítása

(1) A létesítményeket közműves szennyvízelvezetőre (közcsatornára) kell kötni. Amennyiben ez nem lehetséges, az ingatlan tulajdonosa köteles az ingatlanon keletkező kommunális szennyvíz ideiglenes tárolásáról, gyűjtéséről, ártalmatlanításáról gondoskodni. A keletkezett szennyvíz ártalmatlanítása hatóságilag engedélyezett, korszerű és szakszerű közműpótló berendezés alkalmazásával, vagy zárt szennyvíztárolóban való tárolás után rendszeres ürítéssel, ellenőrzött elszállítással történhet. A keletkező kommunális szennyvíz csak zárt, szigetelt tárolóban gyűjthető, és a tároló befogadóképességének meg kell haladnia a napi szennyvíz mennyiség ötszörösét.

(2) A csak háztartási mennyiségben keletkező kommunális szennyvíz ritkán lakott településrészen, ahol az önkormányzat tervei szerint nem létesül közcsatorna, valamint egy elővizsgálat alapján a terület adottságai (talajvízszint, talajszerkezet, a terület szennyeződés érzékenységi besorolása, és érzékenysége, stb.) lehetővé teszik, a jegyző engedélyével külön jogszabályban foglaltak szerint elszikkasztható.

5/A §10 A települési szilárd hulladékot érintő közszolgáltatásra vonatkozó külön szabályok

(1)11 Gazdálkodó szervezet akkor köteles a közszolgáltatás igénybevételére, ha a gazdasági tevékenységével összefüggésben keletkezett nem elkülönítetten gyűjtött települési szilárd hulladékának kezeléséről:

a) a Hgt. 13. §-ában foglaltaknak megfelelően nem gondoskodik, vagy

b) ahol a gazdálkodó szervezet települési szilárd hulladéka keletkezik, a közszolgáltatás keretében nyújtott települési hulladékkezelés - a környezetvédelmi felügyelőség által igazoltan - környezeti szempontból a Hgt. 13. §-ában meghatározottaknál lényegesen kedvezőbb megoldással történik.

A környezetvédelmi felügyelőség eljárását az köteles kezdeményezni, aki a közszolgálgatást nem kívánja igénybe venni. Az eljárás jogerős befejezéséig a közszolgáltatás igénybevétele kötelező.

(2) Azok a gazdálkodó szervezetek, amelyek a környezetvédelmi felügyelőség által engedélyezett - települési szilárd hulladék hasznosítására, ártalmatlanítására alkalmas - hulladékkezelési berendezéssel, létesítménnyel rendelkeznek, a jelen rendelet 3. §. (3) bekezdése szerinti kötelezettségek alól mentesülnek, ha a tevékenységük során képződött települési szilárd hulladékuk hasznosításáról, ártalmatlanításáról ezekben a berendezésekben, létesítményekben gondoskodnak.

(3) Azok a gazdálkodó szervezetek, amelyek a kötelező közszolgáltatást nem veszik igénybe, a külön jogszabályokban meghatározott módon és tartalommal kötelesek a tevékenységük során keletkező hulladék mennyiségét és összetételét fajtánként nyilvántartani, az általuk végzett kezelésről, a kezelt és a kezelés eredményéből származó hulladékokról nyilvántartási, a kezelőlétesítmények működéséről üzemnaplót vezetni, és ezekről a hatóságoknak bejelentést tenni. A gazdálkodó szervezetek a közszolgáltatás alá nem tartozó hulladékuk mennyiségéről, összetételéről, keletkezésének forrásáról és kezelésének módjáról kötelesek az Önkormányzatot tájékoztatni. Ha a gazdálkodó szervezet e tájékoztatási kötelezettségét elmulasztja, a közszolgáltatást köteles igénybe venni.

(4)12 Azok a gazdálkodó szervezetek, akik a (3) bekezdésben foglaltak szerint nem gondoskodnak a keletkező kommunális hulladékukról, kötelesek a közszolgáltató által nyújtott szolgáltatást igénybe venni. A gazdálkodó szervezetek székhelyén, ahol az ingatlan már más jogcímen igénybe veszi a közszolgáltatást, és a tevékenységből bizonyíthatóan nem keletkezik nagyobb mennyiségű kommunális hulladék, a vállalkozás nem köteles igénybe venni a szolgáltatást. Engedélyes telephelyeken, működési engedéllyel rendelkező üzletekben azonban jelen rendelet 5/A § (3) pontja kivételével kötelesek a gazdálkodó szervezetek, egyéni vállalkozók igénybe venni a szolgáltatást.

5/B §13 A hulladékkezelés helyi közszolgáltatás alá nem tartozó ingatlantulajdonosok szilárd hulladékokkal kapcsolatos tevékenység ellátásának rendjére vonatkozó előírások

(1) A hulladékkezelési közszolgáltatás az ingatlanon folytatott ipari, kereskedelmi, szolgáltató és egyéb gazdasági tevékenység, valamint a közintézmények működése során keletkezett hulladékra nem terjed ki. Ezen hulladékfajták esetén az ingatlantulajdonosoknak a Hgt. 13. §. (1) bekezdésében megjelölt, a hulladék termelőjére és birtokosára vonatkozó szabályok szerint kel eljárnia.

(2) A hulladék termelője, birtokosa a tevékenysége gyakorlása során keletkező, vagy más módon a birtokába kerülő hulladékot köteles gyűjteni, továbbá az ártalmatlanításáról vagy a hasznosításáról gondoskodni.

(3) Az ártalmatlanításra vagy hasznosításra vonatkozó kötelezettségét a hulladék termelője, birtokosa

a) jogszabályokban meghatározott feltételeknek megfelelő ártalmatlanító vagy hasznosító eljárás, berendezés, létesítmény alkalmazásával saját maga teljesíti, vagy

b) az erre feljogosított és engedéllyel rendelkező hulladékkezelőnek történő átadással, a kezelés költségeinek megfizetésével teljesíti.

(4)14 Az (1) bekezdésben megjelölt hulladékot az Önkormányzat által kijelölt, Karcag, Sáfránylóger 02148/18 hrsz-ú Települési Hulladéklerakó, továbbá egyéb, környezetvédelmi hatósági engedéllyel rendelkező ártalmatlanítóhelyre vagy hasznosítóhelyre a hulladék termelője, birtokosa külön engedély nélkül maga is elszállíthatja, de ott köteles az üzemeltető által előírt módon és helyre, az üzemeltető utasításait betartva elhelyezni hulladékát. Amennyiben a hulladékot jellege vagy összetétele miatt az egyéb ártalmatlanítóhely nem veheti át, annak elhelyezésére a kijelölt ártalmatlanítóhelyet kell igénybe venni.

(5) A hulladék elszállításához egyebekben hulladékszállítási tevékenységre a Szolgáltatón kívüli, környezetvédelmi hatósági engedéllyel rendelkező gazdálkodó szervezetet is igénybe lehet venni.

(6) A hulladék elszállítása során olyan gondossággal kell eljárni, hogy a hulladék a szállítójárműbe történő ürítésekor, illetőleg a szállítás folyamán ne szóródjon és más környezetterhelést ne idézzen elő. Szállításból eredő szennyeződés esetén a hulladék eltakarításáról, a terület szennyeződés-mentesítéséről, valamint az eredeti környezeti állapot helyreállításáról a hulladék termelője, birtokosa, illetőleg az ingatlantulajdonos köteles gondoskodni.

(7) Gazdálkodó szervezet igénybevétele mellett történő szállítás esetén a gazdálkodó szervezet, saját szállítás esetén pedig a hulladék termelője, birtokosa, illetőleg az ingatlantulajdonos az átvett, illetve átadott hulladék mennyiségét és összetételét - a külön jogszabályokban meghatározott módon és tartalommal - köteles fajtánként nyilvántartani és erről a hatóságoknak bejelentést tenni.

(8) A (7) bekezdésben előírt kötelezettség - a külön jogszabályokban meghatározottak szerint - mind a kijelölt ártalmatlanítóhely üzemeltetőjét, mind pedig az egyéb ártalmatlanítóhely tulajdonosát (üzemeltetőjét, használóját) is terheli.

(9) Ha a hulladék termelője, birtokosa a hulladékot saját maga a kijelölt ártalmatlanítóhelyre szállítja, a hulladék átadásával egyidejűleg, számla ellenében díjat köteles fizetni az üzemeltető részére.

5/C §15 (1) Ha az ingatlantulajdonos a közszolgáltatás alá nem tartozó hulladék elszállításával a Szolgáltatót bízza meg, a megrendelés és a szolgáltatás feltételeiben történő megállapodásuk alapján a Szolgáltató a megjelölt időpontra vagy időtartamra a megjelölt mennyiségű, és összetételű hulladéknak megfelelő gyűjtőedényt az ingatlantulajdonos rendelkezésére bocsátja, a hulladék elszállítását elvégzi és gondoskodik a kijelölt ártalmatlanító helyen történő elhelyezéséről.

(2) Az ingatlantulajdonos a Szolgáltató részére a külön megállapodásban kikötött díjat köteles megfizetni.

5/D §16 (1) A közszolgáltatás alá nem tartozó hulladék szállítása esetében a hulladék termelője, birtokosa, illetőleg az általa szállításra igénybe vett gazdálkodó szervezet köteles a közterület tisztántartására vonatkozó jogszabályok szerint eljárni.

(2) A hulladék termelője, birtokosa köteles gondoskodni a közterület-használati hozzájárulás, illetve engedély megszerzéséről, ha a hulladék összegyűjtésére szolgáló (ideiglenesen) konténer a közterületen 72 órát meghaladó időtartamra kerül kihelyezésre. Köteles gondoskodni továbbá a konténer környezetének folyamatos tisztántartásáról, a konténer telítődése esetén annak haladéktalan elszállíttatásáról.

(3) A szállítást végző gazdálkodó szervezet konténert közterületen a közúti és a gyalogos forgalom biztonságát nem veszélyeztető módon, az alábbi előírások megtartásával helyezhet ki:

a) főútvonalon konténer kizárólag folyamatos rakodás idejére helyezhető ki, a szállító jármű helyszínen tartásával annak érdekében, hogy az elszállítás a telítődéskor haladéktalanul megtörténhessen;

b) tömegközlekedési útvonalon, amennyiben a konténer kihelyezése csak a közúti forgalom zavarásával oldható meg, az a) pontban foglaltak szerint kell eljárni;

c) egyéb útvonalakon a konténert, a telítődést követő 8 órán belül el kell szállítani.

(4) Közterületre kihelyezett konténeren el nem távolítható módon, jól láthatóan fel kell tüntetni a hulladék termelőjének, birtokosának, illetőleg a szállításra igénybe vett gazdálkodó szervezetnek nevét, cégnevét, címét, telefonszámát és a konténer azonosító számát, melynek költségét az edényzet tulajdonosa viselt.

A Szolgáltató kötelezettségei

6. § Települési szilárd hulladék esetében

(1) A Szolgáltató a hulladékgyűjtő edényzetben és/vagy műanyag zsákokban kihelyezett hulladékot köteles rendszeresen elszállítani a kijelölt hulladéklerakó-telepre (02148/18) hrsz.), és köteles gondoskodni annak más, a szakmai és a környezetvédelmi szabályokat megtartó módon történő ártalmatlanításáról.

(2) Igény szerint, ellenszolgáltatásért köteles ellátni a Tulajdonosokat kölcsönbérleti szerződés keretében a szabványos edényzetek valamelyikével. Az edényzet hiánya, esetleges elégtelensége esetére köteles a hulladékszállításra alkalmas, műanyag zsákokat raktár-készletében tartani és azokat a Tulajdonos kérésére szükség esetén eladni.

(3) Az ürítést úgy kell elvégezni, hogy az edényzetek természetes elhasználódáson túli sérülést ne szenvedjenek.

(4) Nyilvántartást kell vezetni a Tulajdonosok által kért szállítások gyakoriságáról, az alkalmazott gyűjtőedények típusáról, térfogatáról, a vonatkozó díjtételek teljesítéséről.

(5)17 Nagyobb méretű berendezési tárgyak (lom) „és háztartásban keletkező veszélyes hulladék gyűjtését évi legalább egy alkalommal, a nagyobb mennyiségű kerti hulladék gyűjtését évi két alkalommal (tavasszal-ősszel) Szolgáltató a Polgármesteri Hivatallal egyeztetett időpontban, előzetes tájékoztatóban foglaltak szerint térítésmentesen elvégzi. A karácsonyi ünnepek után a hulladékgyűjtő edények mellé elhelyezett fenyőfákat is elszállítja. Tulajdonosok ezen szolgáltatásokért külön díjat nem fizetnek.

(6)18 A Szolgáltató az (5) bekezdésben meghatározott adatok alapján (a számlázási időszakot követő hónap 10-ig - külön helyi rendelet előírásai szerint -) számlát állít ki a szemétszállítás díjáról és azt a tulajdonosnak, használónak megküldi, illetve díjbeszedő útján eljuttatja. A számlázási időszak a lakosság, közület, társasház, lakásszövetkezet, gazdálkodó szervezet esetén egy hónap.

(7)19 A szabályszerűen kihelyezett gyűjtőedényzet ürítése és szállítása során esetlegesen keletkezett szennyeződés eltakarításáról, a terület szennyeződés-mentesítéséről, valamint az eredeti környezeti állapot helyreállításáról a szolgáltató köteles gondoskodni.

7. § Települési folyékony hulladék esetében

(1) A települési folyékony hulladék szállítása kizárólag az erre a célra készített zárt rendszerű, gépi üzemeltetésű, a csepegést és szaghatást kizáró eszközzel megengedett.

(2) A települési folyékony hulladék ártalommentes elhelyezése kizárólag a karcagi szennyvíztisztító telepen (02151 hrsz,) történhet. A Szolgáltató által elszállított települési folyékony hulladék leürítési helye Karcag város szennyvíztisztító telepének vízjogi engedélyben megnevezett "szippantott szennyvíz-fogadó műtárgya" (továbbiakban: Ártalmatlanító).

(3) A települési folyékony hulladéknak az Ártalmatlanítóba történő elhelyezésére Szolgáltató külön szerződést köt a szennyvíztisztító telep üzemeltetőjével.

(4) Az Ártalmatlanító üzemeltetője felé a Szolgáltató köteles igazolni a szállított hulladék eredetét, azaz a szállítólevélen fel kell tüntetni az ingatlantulajdonos nevét és pontos címét.

(5)20

Az ingatlantulajdonosnak a közszolgáltatás igénybevételével kapcsolatos kötelezettségei

8. § Települési szilárd hulladék esetében

(1)21 Az ingatlantulajdonos a szemétszállítási díjat a szállító által megküldött számla kézhezvételét követő 8 napon belül köteles a szolgáltató pénztárába befizetni, a díjbeszedőnek a számla ellenében kifizetni, illetve a folyószámlájáról átutaltatni. A határidő elmulasztása esetén a Szolgáltató a Ptk. szerint megállapított mértékű késedelmi kamatot számolja fel.

(2)22 Az ingatlantulajdonos a hulladékot tartalmazó edényt (zsákot) az átadási helyre a járatnapon reggel 7 óráig, de legkésőbb a járat megkezdéséig helyezheti ki.

(3)23 Az Ingatlantulajdonosok kötelesek szabványos hulladékgyűjtő edényt, vagy zsákot biztosítani (bérelni, vagy megvásárolni), az általuk termelt szilárd hulladék tárolására. Családi házak tulajdonosai, társasházak és egyéb tulajdonosi közösségek kötelesek olyan térfogatú és darabszámú edényzetet biztosítani, hogy az egy lakásra, garázs kivételével nem lakás célú helyiségekre vetítve a heti legalább 100 liter térfogatnak megfeleljen, figyelmen kívül hagyva a heti szállítási gyakoriságot. Társasházak és egyéb tulajdonosi közösségek esetén a díjat a 100 liter/ lakás/ hét edényzet ürítésének megfelelően a lakásszám igénybevételével kell megállapítani.

Amennyiben a tulajdonos 100 liter, vagy szabványos gyűjtőedényzettől (110 v. 120 literes kuka) nagyobb mennyiségű hulladékot szállíttat, akkor a többletmennyiség után is

a „külön rendelet”alapján díjat kell fizetni.

(4)24

(5) Családi házban lakó egyedülálló Ingatlantulajdonos jogosult heti legkevesebb 50 literes zsák használatára.

(6)25 Azok az Ingatlantulajdonosok, akik egyedül laknak családi házukban, jogosultak a hetenkénti szállítás során 60 literes edényzetnek megfelelő hulladékszállítást igénybe venni.

(7)26 Többlakásos lakóépületben az egy lakásra vetített hulladékgyűjtő edény térfogat minimális mértéke 120 l helyett 60 l-re csökkenthető azon lakások esetében, amelyekben csak egy személy lakik.

(8)27 A hulladékgyűjtő edényzetbe tilos folyékony, mérgező, tűz- és robbanásveszélyes anyag, salak, égéstermék, állati tetem, trágya, bontási hulladék, föld, kő, beton, jég, hó és a háztartásban keletkező veszélyes hulladékok elhelyezése, (pl.: fáradt olaj, olajos rongy, olajos flakon, akkumulátor, szárazelem, festékmaradék, festékes doboz, festékes rongy, növényvédőszer maradék, növényvédőszeres göngyöleg, lejárt szavatosságú gyógyszerek, stb.) amely veszélyezteti a Szolgáltató dolgozóinak testi épségét, egészségét vagy a szállítójármű megrongálására alkalmas.

(9) Ha a szolgáltatást végző azt észleli, hogy a hulladék közé olyan anyagot, tárgyat, más hulladékot helyeztek el, amely nem minősül a rendelet hatálya alá tartozó hulladéknak, akkor annak elszállítását megtagadhatja.

9. § Települési folyékony hulladék esetében

(1) A települési folyékony hulladék gyűjtésére, szállítására és ártalommentes elhelyezésére a szerződés az Ingatlantulajdonos és a Szolgáltató között a szolgáltatás igénybevételével jön létre.

(2) Az ingatlan Tulajdonosa a Szolgáltató tevékenységét indokolatlanul nem akadályozhatja.

(3)28 A szolgáltató a települési folyékony hulladék elszállítását csak az alábbi okok miatt tagadhatja meg:

a szolgáltatás munkakörülményei az életre, vagy egészségre veszélyesek;

a berendezést rongálják,

egyértelműen megállapítható, hogy a kommunális folyékony hulladék termelési-, veszélyes-, illetve egyéb hulladékkal szennyezett.

Szüneteltetés, mentesítés, kedvezmények

10. § (1) Kérelemre közös megegyezéssel szüneteltethető a szilárd hulladék szállítási díj fizetési kötelezettség azokon az ingatlanokon, ahol legalább 30 napig senki nem

tartózkodik és emiatt ott hulladék nem keletkezik.

(2)29 Az (1) bekezdésben foglaltakat a szüneteltetést és a kedvezmény kérelmet kizárólag az ingatlan tulajdonosa, használója, vagy meghatalmazással rendelkező képviselője kezdeményezheti, írásban, vagy személyesen. A szüneteltetés és a kedvezmény kezdő időpontja leghamarabb a bejelentést követő hónap kezdő napja.

(3) Ha az (1) bekezdésben foglalt szünetelési okok megszűnnek, a tulajdonos köteles azt a tényt haladéktalanul bejelenteni.

(4)30 Azon lakások esetében, ahol a 8. §. (6), (7) bekezdése szerint jogosultak egyedülélő kedvezményre, ott a külön rendelet alapján megállapított hulladékszállítási díj mértékét 50 %-ra kell csökkenteni.

11. § Nem áll fenn a szilárd hulladék szállítási díj fizetési kötelezettség az igazoltan használaton kívüli (lakatlan) ingatlanok esetében.

A lakatlan ingatlanokkal kapcsolatos bejelentési kötelezettségre a 10. §. (2)-(3) bekezdéseiben foglalt eljárás az irányadó.

11/A §31 Szelektív hulladékgyűjtés

(1) A szelektív hulladékkezelésre vonatkozóan a 2000. évi XLIII. törvény rendelkezései az irányadóak, amely alapján a következők szerint kell eljárni.

(2) Az ingatlan tulajdonosnak - a gazdálkodó szervezetek kivételével - az e rendeletben előírtaknak megfelelően a települési hulladék egyes összetevőit lehet elkülönítetten (szelektíven) a környezet veszélyeztetését kizáró módon gyűjteni és azt a begyűjtőhelyre vinni, vagy a begyűjtésre feljogosított hulladékkezelőnek átadni. Ezek szelektíven gyűjthető összetevők: fém, papír, műanyag, üveg és a következő háztartásban keletkező veszélyes hulladékok: akkumulátor, fáradt olaj, gyógyszer, szárazelem, festék-lakk, növényvédő-szerek és ezek göngyölegei, lakásápoló szerek, olajos hulladékok (nedvszívó anyag, szűrő) elektronikus hulladékok, sütő olaj, zsír.

(3) A fogyasztó a Hg. tv. 20.§. (3) bekezdése szerint köteles a szelektív hulladékgyűjtési rendszereket igénybe venni, amennyiben a szelektív hulladékgyűjtésre alkalmas edényzetek kihelyezésre kerültek és a hulladékgyűjtő udvar a kijelölt helyen kialakult.

(4) A hulladék termelője, birtokosa köteles a megadott hulladékok elkülönített gyűjtésére, csomagolására és megjelölésére, annak anyagminőségének és jellegének megfelelően, továbbá átadására a begyűjtését végző Szolgáltatónak, amennyiben a város hulladéklerakó területén hulladékgyűjtő udvar kiépítésre került.

(5)32 A szelektíven összegyűjtött hulladékot kizárólag az erre a célra kihelyezett szelektív gyűjtőszigeteken, valamint a későbbiekben a Karcag Város Önkormányzata által kijelölt hulladékudvarban szabad elhelyezni.

(6) Az ingatlantulajdonosnak a települési szilárd hulladék komposztálható szerves összetevőit megfelelően módon, környezetszennyezés nélkül lehet összegyűjteni, a saját komposztálást meghaladó mennyiséget a Karcag Sáfránylógeri 02148/18 hrsz. alatt lévő települési szilárd hulladéklerakó telepén létesítendő komposztáló telepre vinni.

(7)33 A Szolgáltató az év meghatározott időpontjában 6. §. (5) bekezdés alapján lomtalanítási, kerti hulladék, illetve elektronikai hulladékgyűjtő akció keretében gyűjtést végez a kerti növénymaradványok, elektronikai hulladékok elszállítására.

Vegyes és záró rendelkezések

12. §34

13. §35 Jelen önkormányzati rendeletben nem szabályozott kérdésekben a Ptk, 2000 évi XLIII. törvény és a 213/2001. (XI.14.) Kormányrendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

14. § Értelmező rendelkezések:

a) települési szilárd hulladék: az ingatlanon keletkező háztartási és egyéb szilárd halmazállapotú visszamaradt anyag, a veszélyes hulladék és a radioaktív hulladék kivételével:

b) települési folyékony hulladék: az ingatlanon keletkező és ott gyűjtött, tárolt szennyvíz és szennyvíziszap, a közcsatorna-hálózatba vezetett, valamint a termelési, szolgáltatási tevékenységből származó technológiai eredetű szennyvíz és szennyvíziszap kivételével.

c)36 háztartás: a lakás, pihenés, üdülés céljait szolgáló ingatlan, függetlenül attól, hogy az adott ingatlan magán (külön) tulajdonban vagy közös tulajdonban van-e;

d)37 lomtalanítás alá tartozó települési szilárd hulladék: az az alkalmilag képződött vagy felhalmozódott települési szilárd hulladék, amely a közszolgáltatást végző Szolgáltató által rendszeresített gyűjtőedényzetben mérete vagy mennyisége miatt nem helyezhető el;

e)38 ingatlantulajdonos: az a természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akinek/amelynek ingatlanán települési szilárd hulladék keletkezik;

f)39 Hulladékkezelő telep: a települési hulladék begyűjtésére, átvételére és az egyes hulladékfajták további tárolására, átrakására, előkezelésére, illetőleg hasznosítására vagy ártalmatlanítására szolgáló telephely.

g)40 hulladékkezelő: aki a vonatkozó engedélyek birtokában a települési szilárd hulladékot gazdasági tevékenysége körében az ingatlan tulajdonosától átveszi, begyűjti, elszállítja, tárolja, hasznosítja, illetve ártalmatlanítja;

h)41 hulladékkezelési tevékenység: a hulladék gyűjtése, begyűjtése, szállítása, előkezelése, tárolása, hasznosítása és ártalmatlanítása;

i)42 hulladékgazdálkodás: a hulladékkal összefüggő tevékenységek rendszere, beleértve a hulladék keletkezésének megelőzését, mennyiségének és veszélyességének csökkentését, kezelését, ezer tervezését és ellenőrzését, a kezelő berendezések és létesítmények üzemeltetését, bezárását, utógondozását, a működés felhagyását követő vizsgálatokat, valamint az ezekhez kapcsolódó szaktanácsadást és oktatást;

j)43 szolgáltató: a karcagi település közigazgatási területén a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos helyi közszolgáltatás ellátására az e rendelet szerint kizárólagosan feljogosított hulladékkezelő;

k)44 hulladékkezelési közszolgáltatás: a jelen rendelet 3. §. 2. pontjában megjelölt települési szilárd hulladéknak a feljogosított Szolgáltató által az ingatlantulajdonosoktól történő rendszeres begyűjtése, elszállítása, tárolása, ártalmatlanítása és hasznosítása (a hulladék kezelése), illetőleg kezelő létesítmény üzemeltetése, működtetése;

l)45 közszolgáltatási díj: az ingatlantulajdonos által a közszolgáltatás igénybevételéért a Szolgáltatónak fizetendő, az Önkormányzat rendeletében meghatározott díjfizetési időszakra vonatkozóan megállapított díj.

m)46 A Polgári Törvénykönyv értelmében 685. §. szerint:

Gazdálkodó szervezet: az állami vállalat, az egyéb állami gazdálkodó szerv, a szövetkezet, a gazdasági társaság, az egyesülés, a közhasznú társaság, az egyes jogi személyek vállalata, a leányvállalat, a vízgazdálkodási társulat, az erdőbirtokossági társulat, a végrehajtói iroda, továbbá az egyéni vállalkozó. Az állam, a helyi önkormányzat, a költségvetési szerv, az egyesület, a köztestület, valamint az alapítvány gazdálkodó tevékenységével polgári jogi kapcsolataira is a gazdálkodó szervezetre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni, kivéve ha a törvény e jogi személyekre eltérő rendelkezést tartalmaz.

15. § Jelen rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, de rendelkezéseit 1999. 05. 01-től kell alkalmazni.

E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a szilárd hulladékokkal kapcsolatos közszolgáltatást érintő Karcag Városi Önkormányzat - településünk, környezetünk védelméről szóló - 19/1993. (V.12.) Ök. sz. rendeletének a 23. §.; 24. §. (1-12) (14); 26. §.; 28. §. (1) bekezdés g, h, i. pontjai.

K a r c a g , 1999. február 10.
Dr. Fazekas Sándor sk. Földvári Imréné dr. sk.
polgármester jegyző


1
Módosította a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 1. §-a
2
Módosította a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 2. §-a
3
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 18/2007. (IV.27.) rendelet 1. §-a
4
Módosította a Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2014. (IX.26.) rendelet 1 §-aHatályos: 2014. szeptember 27-től
5
Módosította a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 4. §-a
6
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 18/2007. (IV.27.) rendelet 3. §-a
7
Módosította a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 6. §-a
8
Hatályon kívül helyezte a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 1.§-a
9
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 2. §-a
10
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 10. §-a
11
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 3 §-a
12
Kiegészítette a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 4.§-a
13
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 10. §-a
14
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 5. §-a
15
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 10. §-a
16
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 10. §-a
17
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 6. §-a
18
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 7. §-a
19
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendeket 13. §-a
20
Hatályon kívül helyezte a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 8. §-a
21
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 9. §-a
22
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 10. §-a
23
Módosította a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 14. §-a
24
Hatályon kívül helyezte a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 11. §-a
25
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 12. §-a
26
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 13. §-a
27
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 14. §-a
28
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 15. §-a
29
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 16. §-a
30
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 17. §-a
31
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 17. §-a
32
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 18. §-a
33
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 19. §-a
34
Hatályon kívül helyezte a Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2015. (III.12.) önkormányzati rendelete 1. §-a. Hatályos: 2015. 03. 13. napjától
35
Módosította a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 19. §-a
36
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 20. §-a
37
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 20. §-a
38
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 20. §-a
39
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 20. §-a
40
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 29/2008. (XII.19.) rendelete 20. §-a
41
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 20. §-a
42
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 20. §-a
43
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 20. §-a
44
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 20. §-a
45
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 20. §-a
46
Beiktatta a 20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 20. §-a