A szöveg időállapota: 2003.XI.26. -
Időállapot váltás: 2003.XI.26. -


20/2003. (XI.26.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet

a települési szilárd és folyékony hulladékokkal kapcsolatos közszolgáltatásokról szóló 5/1999. (II.24.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet módosításáról

1. § A rendelet bevezető szövegrésze helyébe a következő szövegrész kerül:

„Karcag Városi Önkormányzat Képviselő Testülete a helyi Önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 8. § (1) bekezdésében, valamint a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény (Hgt.) 21. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a települési hulladékkal kapcsolatos tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 213/2001. (XI.14.) Korm. rendelet rendelkezéseire figyelemmel az alábbi rendeletet alkotja:”

2. § A rendelet 2. § (3) bekezdés szövegének helyébe az alábbi szövegrész kerül:

„2. § (3) A rendelet tárgyi hatálya kiterjed a lakossági és intézményi fogyasztásból, felhasználásból, szolgáltatásból, továbbá az ingatlanok, köz- és zöldterületek tisztántartásából származó, a 213/2001. (XI.14.) Kormányrendeletben meghatározott települési szilárd és folyékony hulladékokra (a továbbiakban: települési szilárd és folyékony hulladék). Nem terjed ki a termelési (beleértve az ingatlanon keletkező állati eredetű trágya) és veszélyes hulladékokra.

A rendelet hatálya kiterjed a háztartásban keletkező veszélyes hulladékokra akkor, ha a Karcag, Sáfránylógeri 02148/18 hrsz alatt lévő települési szilárd hulladéklerakó területén kialakításra került a hulladékudvar, és az ehhez tartozó veszélyes hulladékgyűjtő tárolók.”

3. § A rendelet 3. § (1) bekezdésében szereplő „a pályázat elnyerésétől számított 10 évig” szövegrész helyébe az alábbi szövegrész kerül:

„2008. december 31-ig”

4. § A rendelet 3. § (3) bekezdésében szereplő „1. számú mellékletben” szövegrész helyébe az alábbi szövegrész kerül:

„Külön rendeletben”

5. § A rendelet 3. § (4) bekezdése az alábbiak szerint változik:

„3. § (4) A nettó díjtételek 10 % mértékű fejlesztési összeget tartalmaznak, melyet a szolgáltató elkülönítve kezel és az Önkormányzat által meghatározott a Városgondnokság kezelésében lévő területek és a hozzájuk tartozó feladatok környezetvédelmi fejlesztésére használ fel.”

6. § A rendelet 4. § (2) bekezdésének szövege helyébe a következő szövegrész kerül:

„4. § (2) A kijelölt hulladéklerakó telepre e rendelet és az ármegállapító 36/2002. (XII.18.) Ök. sz. rendelet hatálya alá nem tartozó hulladékok csak hatósági engedélyben foglaltak alapján helyezhetők el.”

7. § A rendelet 4. § (5) bekezdése az alábbi 4. mondattal egészül ki:

„Amennyiben a szállítás ünnepnapra esik, és azon a napon nem biztosított a szállítás, a Szolgáltató köteles a szállítás új napját meghirdetni a helyben szokásos módon.”

8. § A rendelet 4. § (7) bekezdésének szövege helyébe az alábbi szövegrész kerül:

„(7) „A Szabványos hulladékgyűjtő-edény javításáról, pótlásáról, tisztántartásáról és fertőtlenítéséről az edényzet tulajdonosa, bérlője köteles gondoskodni. A fertőtlenítés tekintetében kivételt képeznek ez alól a 2500 literes és a 4200 literes gyűjtőedények, amelyeket minden év március 15-től október 15-ig terjedő időszakban havi egy alkalommal külön díj ellenében a szolgáltató köteles fertőtleníteni.”

9. § A rendelet 4. § (9) bekezdésében szereplő „2. számú mellékletben” és „1. számú mellékletben” szövegrészek helyébe az alábbi szövegrészek kerülnek:

„Külön rendelet mellékletében” és

„Külön rendeletben”

10. § A rendelet az alábbi 5/A. §, 5/B §, 5/C § és 5/D §-okkal egészül ki.

5/A § A települési szilárd hulladékot érintő közszolgáltatásra vonatkozó külön szabályok

(1) Gazdálkodó szervezet akkor köteles a közszolgáltatás igénybevételére, ha a gazdasági tevékenységével összefüggésben keletkezett települési szilárd hulladékának kezeléséről

a) a Hgt. 13. §-ában foglaltaknak megfelelően nem gondoskodik, vagy

b) ahol a gazdálkodó szervezet települési szilárd hulladéka keletkezik, a közszolgáltatás keretében nyújtott települési hulladékkezelés - a környezetvédelmi felügyelőség által igazoltan - környezeti szempontból a Hgt. 13. §-ában meghatározottaknál lényegesen kedvezőbb megoldással történik.

A környezetvédelmi felügyelőség eljárását az köteles kezdeményezni, aki a közszolgálgatást nem kívánja igénybe venni. Az eljárás jogerős befejezéséig a közszolgáltatás igénybevétele kötelező.

(2) Azok a gazdálkodó szervezetek, amelyek a környezetvédelmi felügyelőség által engedélyezett - települési szilárd hulladék hasznosítására, ártalmatlanítására alkalmas - hulladékkezelési berendezéssel, létesítménnyel rendelkeznek, a jelen rendelet 3. § (3) bekezdése szerinti kötelezettségek alól mentesülnek, ha a tevékenységük során képződött települési szilárd hulladékuk hasznosításáról, ártalmatlanításáról ezekben a berendezésekben, létesítményekben gondoskodnak.

(3) Azok a gazdálkodó szervezetek, amelyek a kötelező közszolgáltatást nem veszik igénybe, a külön jogszabályokban meghatározott módon és tartalommal kötelesek a tevékenységük során keletkező hulladék mennyiségét és összetételét fajtánként nyilvántartani, az általuk végzett kezelésről, a kezelt és a kezelés eredményéből származó hulladékokról nyilvántartási, a kezelőlétesítmények működéséről üzemnaplót vezetni, és ezekről a hatóságoknak bejelentést tenni. A gazdálkodó szervezetek a közszolgáltatás alá nem tartozó hulladékuk mennyiségéről, összetételéről, keletkezésének forrásáról és kezelésének módjáról kötelesek az Önkormányzatot tájékoztatni. Ha a gazdálkodó szervezet e tájékoztatási kötelezettségét elmulasztja, a közszolgáltatást köteles igénybe venni.

5/B § A hulladékkezelés helyi közszolgáltatás alá nem tartozó ingatlantulajdonosok

szilárd hulladékokkal kapcsolatos tevékenység ellátásának rendjére vonatkozó előírások

(1) A hulladékkezelési közszolgáltatás az ingatlanon folytatott ipari, kereskedelmi, szolgáltató és egyéb gazdasági tevékenység, valamint a közintézmények működése során keletkezett hulladékra nem terjed ki. Ezen hulladékfajták esetén az ingatlantulajdonosoknak a Hgt. 13. § (1) bekezdésében megjelölt, a hulladék termelőjére és birtokosára vonatkozó szabályok szerint kel eljárnia.

(2) A hulladék termelője, birtokosa a tevékenysége gyakorlása során keletkező, vagy más módon a birtokába kerülő hulladékot köteles gyűjteni, továbbá az ártalmatlanításáról vagy a hasznosításáról gondoskodni.

(3) Az ártalmatlanításra vagy hasznosításra vonatkozó kötelezettségét a hulladék termelője, birtokosa

a) jogszabályokban meghatározott feltételeknek megfelelő ártalmatlanító vagy hasznosító eljárás, berendezés, létesítmény alkalmazásával saját maga teljesíti, vagy

b) az erre feljogosított és engedéllyel rendelkező hulladékkezelőnek történő átadással, a kezelés költségeinek megfizetésével teljesíti.

(4) Az (1) bekezdésben megjelölt hulladékot az Önkormányzat által kijelölt, Karcag, Sáfránylóger 02148/18 hrsz-ú Települési Hulladéklerakó, továbbá egyéb, környezetvédelmi hatósági engedéllyel rendelkező ártalmatlanítóhelyre vagy hasznosítóhelyre a hulladék termelője, birtokosa külön engedély nélkül maga is elszállíthatja. Amennyiben a hulladékot jellege vagy összetétele miatt az egyéb ártalmatlanítóhely nem veheti át, annak elhelyezésére a kijelölt ártalmatlanítóhelyet kell igénybe venni.

(5) A hulladék elszállításához egyebekben hulladékszállítási tevékenységre a Szolgáltatón kívüli, környezetvédelmi hatósági engedéllyel rendelkező gazdálkodó szervezetet is igénybe lehet venni.

(6) A hulladék elszállítása során olyan gondossággal kell eljárni, hogy a hulladék a szállítójárműbe történő ürítésekor, illetőleg a szállítás folyamán ne szóródjon és más környezetterhelést ne idézzen elő. Szállításból eredő szennyeződés esetén a hulladék eltakarításáról, a terület szennyeződés-mentesítéséről, valamint az eredeti környezeti állapot helyreállításáról a hulladék termelője, birtokosa, illetőleg az ingatlantulajdonos köteles gondoskodni.

(7) Gazdálkodó szervezet igénybevétele mellett történő szállítás esetén a gazdálkodó szervezet, saját szállítás esetén pedig a hulladék termelője, birtokosa, illetőleg az ingatlantulajdonos az átvett, illetve átadott hulladék mennyiségét és összetételét - a külön jogszabályokban meghatározott módon és tartalommal - köteles fajtánként nyilvántartani és erről a hatóságoknak bejelentést tenni.

(8) A (7) bekezdésben előírt kötelezettség - a külön jogszabályokban meghatározottak szerint - mind a kijelölt ártalmatlanítóhely üzemeltetőjét, mind pedig az egyéb ártalmatlanítóhely tulajdonosát (üzemeltetőjét, használóját) is terheli.

(9) Ha a hulladék termelője, birtokosa a hulladékot saját maga a kijelölt ártalmatlanítóhelyre szállítja, a hulladék átadásával egyidejűleg, számla ellenében díjat köteles fizetni az üzemeltető részére.

5/C § (1) Ha az ingatlantulajdonos a közszolgáltatás alá nem tartozó hulladék elszállításával a Szolgáltatót bízza meg, a megrendelés és a szolgáltatás feltételeiben történő megállapodásuk alapján a Szolgáltató a megjelölt időpontra vagy időtartamra a megjelölt mennyiségű, és összetételű hulladéknak megfelelő gyűjtőedényt az ingatlantulajdonos rendelkezésére bocsátja, a hulladék elszállítását elvégzi és gondoskodik a kijelölt ártalmatlanító helyen történő elhelyezéséről.

(2) Az ingatlantulajdonos a Szolgáltató részére a külön megállapodásban kikötött díjat köteles megfizetni.

5/D § (1) A közszolgáltatás alá nem tartozó hulladék szállítása esetében a hulladék termelője, birtokosa, illetőleg az általa szállításra igénybe vett gazdálkodó szervezet köteles a közterület tisztántartására vonatkozó jogszabályok szerint eljárni.

(2) A hulladék termelője, birtokosa köteles gondoskodni a közterület-használati hozzájárulás, illetve engedély megszerzéséről, ha a hulladék összegyűjtésére szolgáló (ideiglenesen) konténer a közterületen 72 órát meghaladó időtartamra kerül kihelyezésre. Köteles gondoskodni továbbá a konténer környezetének folyamatos tisztántartásáról, a konténer telítődése esetén annak haladéktalan elszállíttatásáról.

(3) A szállítást végző gazdálkodó szervezet konténert közterületen a közúti és a gyalogos forgalom biztonságát nem veszélyeztető módon, az alábbi előírások megtartásával helyezhet ki:

a) főútvonalon konténer kizárólag folyamatos rakodás idejére helyezhető ki, a szállító jármű helyszínen tartásával annak érdekében, hogy az elszállítás a telítődéskor haladéktalanul megtörténhessen;

b) tömegközlekedési útvonalon, amennyiben a konténer kihelyezése csak a közúti forgalom zavarásával oldható meg, az a) pontban foglaltak szerint kell eljárni;

c) egyéb útvonalakon a konténert, a telítődést követő 8 órán belül el kell szállítani.

(4) Közterületre kihelyezett konténeren el nem távolítható módon, jól láthatóan fel kell tüntetni a hulladék termelőjének, birtokosának, illetőleg a szállításra igénybe vett gazdálkodó szervezetnek nevét, cégnevét, címét, telefonszámát és a konténer azonosító számát, melynek költségét az edényzet tulajdonosa viselt.”

11. § A rendelet 6. § (5) bekezdés első mondata az alábbi szövegrésszel egészül ki:

Nagyobb méretű berendezési tárgyak (10 m) "és háztartásban keletkező veszélyes hulladék" gyűjtését évi….stb.

12. § A rendelet 6. §-ának (6) bekezdése az alábbiak szerint változik:

„6. § (6) A Szolgáltató az (5) bekezdésben meghatározott adatok alapján kéthavonta (a számlázási időszakot követő hónap 10-ig - külön helyi rendelet előírásai szerint - ) számlát állít ki a lakosság esetén az előző két hónap, közület, társasház, lakásszövetkezet, gazdálkodó szervezet esetén egy hónap szemétszállítási díjáról, és azt a tulajdonosnak megküldi.”

13. § A rendelet 6. §-a az alábbi (7) bekezdéssel egészül ki:

„(7) A szabályszerűen kihelyezett gyűjtőedényzet ürítése és szállítása során esetlegesen keletkezett szennyeződés eltakarításáról, a terület szennyeződés-mentesítéséről, valamint az eredeti környezeti állapot helyreállításáról a szolgáltató köteles gondoskodni. „

14. § A rendelet 8. § (3): bekezdése az alábbi 3. mondattal egészül ki:

„8. § (3) Társasházak és egyéb tulajdonosi közösségek esetén a díjat a 100 liter/lakás/hét edényzet ürítésének megfelelően a lakásszám igénybevételével kell megállapítani.”

15. § A rendelet 8. § (8) bekezdés szövegének helyébe a következő szövegrész kerül:

„8. § (8) A hulladékgyűjtő edényzetbe tilos folyékony, mérgező, tűz- és robbanásveszélyes anyag, salak, égéstermék, állati tetem, trágya, jég, hó... és a háztartásban keletkező veszélyes hulladékok elhelyezése, (pl.: fáradt olaj, olajos rongy, olajos flakon, akkumulátor, szárazelem, festékmaradék, festékes doboz, festékes rongy, növényvédőszer maradék, növényvédőszeres göngyöleg, lejárt szavatosságú gyógyszerek, stb.) amely veszélyezteti a Szolgáltató dolgozóinak testi épségét, egészségét vagy a szállítójármű megrongálására alkalmas.”

16. § A rendelet 10. §-a az alábbi (4) bekezdéssel egészül ki:

„10. § (4) Azon lakások esetében, ahol a 8. § (6), (7) bekezdése szerint a 110 literes edényzet kéthetenkénti használata, illetve az 50 liter/lakás csökkentésére jogosult, ez esetben a külön rendelet alapján megállapított hulladékszállítási díj mértékét 50 %-ra kell csökkenteni.”

17. § A rendelet az alábbi új, a szelektív hulladékgyűjtésre vonatkozó 11/A paragrafussal egészül ki:

„Szelektív hulladékgyűjtés

11./A § (1) A szelektív hulladékkezelésre vonatkozóan a 2000. évi XLIII. törvény rendelkezései az irányadóak, amely alapján a következők szerint kell eljárni.

(2) Az ingatlan tulajdonosnak - a gazdálkodó szervezetek kivételével - az e rendeletben előírtaknak megfelelően a települési hulladék egyes összetevőit lehet elkülönítetten (szelektíven) a környezet veszélyeztetését kizáró módon gyűjteni és azt a begyűjtőhelyre vinni, vagy a begyűjtésre feljogosított hulladékkezelőnek átadni. Ezek szelektíven gyűjthető összetevők: fém, papír, műanyag, üveg és a következő háztartásban keletkező veszélyes hulladékok: akkumulátor, fáradt olaj, gyógyszer , szárazelem, festék-lakk, növényvédő-szerek és ezek göngyölegei, lakásápoló szerek, olajos hulladékok (nedvszívó anyag, szűrő) elektronikus hulladékok, sütő olaj, zsír.

(3) A fogyasztó a Hg. tv. 20.§ (3) bekezdése szerint köteles a szelektív hulladékgyűjtési rendszereket igénybe venni, amennyiben a szelektív hulladékgyűjtésre alkalmas edényzetek kihelyezésre kerültek és a hulladékgyűjtő udvar a kijelölt helyen kialakult.

(4) A hulladék termelője, birtokosa köteles a megadott hulladékok elkülönített gyűjtésére, csomagolására és megjelölésére, annak anyagminőségének és jellegének megfelelően, továbbá átadására a begyűjtését végző Szolgáltatónak, amennyiben a város hulladéklerakó területén hulladékgyűjtő udvar kiépítésre került.

(5) A szelektíven összegyűjtött hulladékot kizárólag a Karcag Város Önkormányzat tulajdonában a Karcag, Sáfránylógeri 02148/18 hrsz. alatt lévő települési szilárd hulladéklerakó területén létesítendő Karcag város hulladékudvarában szabad elhelyezni.

(6) Az ingatlantulajdonosnak a települési szilárd hulladék komposztálható szerves összetevőit megfelelően módon, környezetszennyezés nélkül lehet összegyűjteni, a saját komposztálást meghaladó mennyiséget a Karcag Sáfránylógeri 02148/18 hrsz. alatt lévő települési szilárd hulladéklerakó telepén létesítendő komposztáló telepre vinni.

(7) A Szolgáltató az év meghatározott időpontjában 6. § (5) bekezdés alapján lomtalanítási akció keretében gyűjtést végez a kerti növénymaradványok, hulladékok elszállítására.”

18. § A rendelet 12. §-az alábbiak szerint módosul:

„Aki a 3. § (3) bek., a 4. § (1)-(2)-(3)-(4)-(5)-(6)-(7)-(8)-(9); az 5. § (1)-(2); az 5/A.§ (1)-(3); 5/B. § (2)-(4)-(6)-(7)-(8)-(9); az 5/C. § (2); az 5/D § (2)-(3); a 6. § (1)-(2)-(3)-(4)-(7); a 7. § (1)-(2)-(4); a 8. § (3); (8), a 9. § (2); a 10.§ (3); 11/A § (3),(4) bekezdésben foglalt kötelezettségek bármelyikét megszegi, szabálysértést követ el, és 30.000.-Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.

19. § A rendelet 13. §-ának szövege helyébe a következő szövegrész kerül:

„ 13. § Jelen önkormányzati rendeletben nem szabályozott kérdésekben a Ptk, a 2000. évi XLIII. törvény és a 213/2001.(XI.14.) Kormányrendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.”

20. § A rendelet 14.§-a az alábbi c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m alpontokkal egészül ki:

c) háztartás: a lakás, pihenés, üdülés céljait szolgáló ingatlan, függetlenül attól, hogy az adott ingatlan magán (külön) tulajdonban vagy közös tulajdonban van-e;

d) lomtalanítás alá tartozó települési szilárd hulladék: az az alkalmilag képződött vagy felhalmozódott települési szilárd hulladék, amely a közszolgáltatást végző Szolgáltató által rendszeresített gyűjtőedényzetben mérete vagy mennyisége miatt nem helyezhető el;

e) ingatlantulajdonos: az a természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akinek/amelynek ingatlanán települési szilárd hulladék keletkezik;

f) hasznosítóhely: a települési szilárd hulladéknak vagy valamely összetevőjének a termelésben vagy a szolgáltatásban történő felhasználására szolgáló, kizárólag erre a célra létesített és az Önkormányzat által erre kijelölt létesítmény;

g) hulladékkezelő: aki a települési szilárd hulladékot gazdasági tevékenysége körében az ingatlan tulajdonosától átveszi, begyűjti, elszállítja, tárolja, hasznosítja, illetve ártalmatlanítja;

h) hulladékkezelési tevékenység: a hulladék gyűjtése, begyűjtése, szállítása, előkezelése, tárolása, hasznosítása és ártalmatlanítása;

i) hulladékgazdálkodás: a hulladékkal összefüggő tevékenységek rendszere, beleértve a hulladék keletkezésének megelőzését, mennyiségének és veszélyességének csökkentését, kezelését, ezer tervezését és ellenőrzését, a kezelő berendezések és létesítmények üzemeltetését, bezárását, utógondozását, a működés felhagyását követő vizsgálatokat, valamint az ezekhez kapcsolódó szaktanácsadást és oktatást;

j) szolgáltató: a karcagi település közigazgatási területén a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos helyi közszolgáltatás ellátására az e rendelet szerint kizárólagosan feljogosított hulladékkezelő;

k) hulladékkezelési közszolgáltatás: a jelen rendelet 3. § 2. pontjában megjelölt települési szilárd hulladéknak a feljogosított Szolgáltató által az ingatlantulajdonosoktól történő rendszeres begyűjtése, elszállítása, tárolása, ártalmatlanítása és hasznosítása (a hulladék kezelése), illetőleg kezelő létesítmény üzemeltetése, működtetése;

l) közszolgáltatási díj: az ingatlantulajdonos által a közszolgáltatás igénybevételéért a Szolgáltatónak fizetendő, az Önkormányzat rendeletében meghatározott díjfizetési időszakra vonatkozóan megállapított díj.”

m) A Polgári Törvénykönyv értelmében 685. § szerint:

Gazdálkodó szervezet: az állami vállalat, az egyéb állami gazdálkodó szerv, a szövetkezet, a gazdasági társaság, az egyesülés, a közhasznú társaság, az egyes jogi személyek vállalata, a leányvállalat, a vízgazdálkodási társulat, az erdőbirtokossági társulat, a végrehajtói iroda, továbbá az egyéni vállalkozó. Az állam, a helyi önkormányzat, a költségvetési szerv, az egyesület, a köztestület, valamint az alapítvány gazdálkodó tevékenységével polgári jogi kapcsolataira is a gazdálkodó szervezetre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni, kivéve ha a törvény e jogi személyekre eltérő rendelkezést tartalmaz.

21. § Jelen rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.

K a r c a g, 2003. október 30.
Dr. Fazekas Sándor s.k Rózsa Sándor s.k.
polgármester jegyző