A szöveg időállapota: 2007.IV.6. -
Időállapot váltás: 2007.IV.6. -


Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 11/2007. (04.06.) rendelete

a pénzben és természetben nyújtott szociális ellátásokról szóló 13/2004. (II.11.) rendelet módosításáról

Karcag Város Önkormányzatának Képviselő Testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló, többször módosított 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 25. § (3) bekezdésében és a 26. §-ában kapott felhatalmazás alapján az önkormányzat pénzben és természetben nyújtott szociális ellátásokról szóló 13/2004. (II.11.) rendeletét (a továbbiakban: R) a következők szerint módosítja:

1. § A R. 2. §-a az alábbiak szerint módosul:

2. § (1) Karcag Város Önkormányzatának Képviselő Testülete a Sztv.-ben meghatározott feltételek szerint

a) a Sztv. 38. § (1) bekezdésében foglalt lakásfenntartási támogatást,

b) a Sztv. 43/B. § (1) bekezdésében foglalt ápolási díjat,

c) átmeneti segélyt,

d) temetési segélyt, mint pénzbeli ellátást állapít meg.

(2) Az átmeneti segély természetbeni szociális ellátásként is megállapítható e rendelet 13. §-ában meghatározottak szerint.

(3) A Képviselő Testület a Sztv-ben és az e rendeletben szabályozott normatív- és helyi lakásfenntartási támogatás, a méltányossági ápolási díj, az átmeneti segély, a temetési segély megállapítására, felülvizsgálatára, megszüntetésére, valamint a jogosulatlan és rosszhiszemű igénybevétele esetére szóló kötelezésére vonatkozó hatáskörét a Polgármesterre ruházza át."

2. § A R. 3. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„3. § (2) A pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III.27.) Korm. rendelet 1-13 számú mellékletei szerint, a szociális ellátások iránti kérelmek benyújtásához szükséges formanyomtatványok, melyeken tömören és világosan fel vannak tüntetve a formanyomtatvány kitöltésének szabályai, fel vannak sorolva azok a mellékletek, iratok, amelyek a kérelem elbírálásához szükségesek: a Polgármesteri Hivatal Igazgatási és Szociális Irodáján igényelhetők."

3. § A R. 5. § (1) bekezdése az alábbiak szerint módosul:

"5. § (1) A megállapított ellátások kifizetése és folyósítása a Polgármesteri Hivatal házipénztárán keresztül, vagy postautalványon, a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III.27.) Korm. rendeletben meghatározottak alapján utólag minden hónap 5-éig történik."

4. § A R. 6. §-a hatályát veszti.

5. § A R. 7. §-a az alábbiak szerint módosul:

"7. § (1) Ha a hatáskör gyakorlója a hatáskörébe tartozó szociális ellátás megtérítését rendeli el a Sztv. 17. §-a alapján

a) a megtérítés összegét, illetve pénzegyenértékét, és

b) a kamat összegét méltányosságból elengedheti, illetve csökkentheti.

(2) Az (1) bekezdésében foglaltak szerint méltányosságból akkor lehet elengedni a megtérítést, ha az igénybe vevő egy főre jutó havi jövedelme a mindenkori öregségi nyugdíjminimum összegét nem haladja meg.

(3) Az (1) bekezdésben foglalt esetben a megtérítés összegét méltányosságból a felére lehet csökkenteni annál a megtérítésre kötelezett személynél, akinél az egy főre jutó havi jövedelem a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 150 %-át nem haladja meg."

6. § A R. 8. §-a, illetve az azt megelőző Időskorúak járadéka címszó hatályát veszti.

7. §. A R. 9. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"9. § (1) A nem foglalkoztatott személy a rendszeres szociális segély folyósításának feltételeként együttműködésre köteles, melynek keretében

a) A Családsegítő- és Gondozási Központban (5300 Karcag, Püspökladányi u. 33. sz.) a rendszeres szociális segély megállapításáról szóló határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül nyilvántartásba veteti magát, és

b) a rendszeres szociális segély megállapításáról szóló határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül a beilleszkedést segítő programról írásban megállapodik az a., pontban meghatározott együttműködésre kijelölt szervvel, továbbá

c) teljesíti a beilleszkedését segítő programban foglaltakat.

(2) A beilleszkedési program típusai:

a) egyéni képességeket fejlesztő foglalkozás,

b) életmód formáló foglalkozás,

ba) életvezetési képesség megőrzését és javítását célzó foglalkozás

bb) problémák kezelésére, feltárására megoldást bemutató foglalkozás

c) munkavégzésre történő felkészítés,

d) munkalehetőség felajánlása,

e) állami foglalkoztatási szervvel való együttműködés,

f) a felajánlott és az iskolai végzettségnek megfelelő oktatásban, képzésben történő részvétel, különösen az általános iskolai végzettség és az első szakképesítés megszerzésére.

(3) A rendszeres szociális segélyezett az együttműködési kötelezettséget megszegi, ha a beilleszkedést segítő programban kötött megállapodásban meghatározottakat önhibájából nem teljesíti.

(4) Ha a rendszeres szociális segélyben részesülő személy a segély folyósításának időtartama alatt az együttműködési kötelezettségét megszegi - ide nem értve az (5) bekezdésben foglaltakat - akkor a segély összegét az együttműködési kötelezettség megszegését követő naptól számított 6 hónapig 75 %-os mértékben kell folyósítani.

(5) A rendszeres szociális segélyben részesülő személy az együttműködési kötelezettségét súlyosan megszegi az Sztv. 37/B. §. (2) bekezdés b., pontjában foglaltakon túl, ha:

a) a segélyben részesülő a 9. §. (1) bekezdésében megfogalmazott kötelezettségeknek nem tesz eleget,

b) a rendszeres szociális segélyben részesülő neki felróható okból a közcélú vagy közmunkára vonatkozó idézésre nem jelenik meg,

c) a Sztv. 25. § (4) - (5) bekezdésében foglalt felülvizsgálatot a rendszeres szociális segélyben részesülőnek felróható ok miatt nem lehet elvégezni.

(6) Ha a rendszeres szociális segélyben részesülő személy a segély folyósításának időtartama alatt súlyosan megszegi az együttműködési kötelezettségét, akkor a segélyre való jogosultságát a segély összegének folyósításával egyidejűleg az együttműködési kötelezettség megszegését követő naptól kell megszüntetni.

(7) Ha a rendszeres szociális segélyben részesülő személy a segély folyósításának megkezdése előtt a 9. § (1) a-b., pontjában foglaltaknak nem tesz eleget, az ellátás folyósításának megkezdése nélkül a segélyre való jogosultságot a határozat jogerőre emelkedésétől számított 16. napon meg kell szüntetni.

8. § A R. 10. § (2) bekezdésének f., pontja hatályát veszti.

9. § A R. 11. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"11. § (1) A Polgármester ápolási díjat állapít meg - a jegyes kivételével - annak a (PTK 685. § b) pontja szerinti) hozzátartozónak, aki 18. életévét betöltött tartósan beteg személy ápolását, gondozását végzi, elsősorban abban az esetben, ha

a) a beteg hozzátartozó ápolása címén munkahelyétől fizetés nélküli szabadságot kénytelen igénybe venni,

b) a beteg ellátását más hozzátartozó keresetveszteség nélkül nem tudja biztosítani.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben a hozzátartozó akkor jogosult ápolási díjra, ha az egy főre számított havi családi jövedelemhatár az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegénél, egyedülálló esetén annak 150 %-ánál nem magasabb.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott jogosultság esetén a megállapított ápolási díj havi összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 80 %-a.

(4) Az ápolást végző személy ápolási díjra való jogosultságát - a Sztv. alapján - meg kell szüntetni akkor, ha az ápolást végző személy a kötelezettségét nem teljesíti.

(5) Az ápolást végző személy akkor nem teljesíti az ápolási kötelezettségét, ha két vagy több egymást követő napon nem gondoskodik:

a) az ápolt személy alapvető gondozási, ápolási igényének kielégítéséről, különösen

- a megfelelő étkeztetéséről, legalább napi egyszeri meleg étel, és legalább kétszeri hideg élelem biztosításáról,

- gyógykezeltetéshez, gyógyszerhez való hozzájutásról,

- egyéb alapápolási feladatok ellátásáról,

b) az ápolásra szoruló és lakókörnyezete megfelelő higiéniás körülményeinek biztosításáról, különösen

- mosdatásáról, fürdetéséről,

- ruházatának, ágyneműjének mosásáról,

- az ellátott lakásának takarításáról, tisztántartásáról és fűtéséről,

c) az esetleges vészhelyzetek kialakulásának megelőzéséről.

(6) Az ápolást végző személy ápolási kötelezettségének teljesítését a Családsegítő és Gondozási Központ keretében működő házi segítségnyújtást végző személyek, - ha az ápolási tevékenységek során kétség merül fel - ellenőrzik, és az ellenőrzés tapasztalatairól, nem megfelelő kötelezettség teljesítés esetén haladéktalanul értesítik a polgármestert."

10. § A R. 12. § (1) bekezdése az alábbiak szerint módosul:

"12. § (1) A Polgármester átmeneti segélyben részesíti azokat a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan, vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdő személyeket, akiknek a családjában az egy főre számított havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő esetén annak 200 %-át."

11. § A R. 15. §-a, valamint az azt megelőző Köztemetés címszó hatályát veszti.

12. § A R. 17. §-a, és az azt megelőző Egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság címszó hatályát veszti.

13. § A R. IV. fejezet; Átmeneti rendelkezések; Munkanélküliek jövedelempótló támogatása címszó és a 18. § hatályát veszti.

14. § E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

K a r c a g, 2007. március 20.
Dr. Fazekas Sándor s. k. Rózsa Sándor s. k.
polgármester jegyző