A szöveg időállapota: 2012.IX.29. - 2013.VI.1.
Időállapot váltás: 2012.IX.29. - 2013.VI.1.


Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2012 (IX.28.) önkormányzati rendelete

az állattartás és lóger használat helyi szabályairól

Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testülete figyelemmel Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontja, a helyi Önkormányzatokról szóló többszörösen módosított 1990. évi LXV. tv. 16. § (1) bekezdése, és az országos település rendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII.20.) Korm. rendelet 36. § (5) bekezdése által biztosított jogkörében eljárva, az alábbi rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya Karcag város közigazgatási belterületén és a kapcsolódó zártkertekben folytatott:

a) állattartás szabályaira;

b) a trágyatárolás szabályaira;

c) a lóger használatának rendjére terjed ki.

2. § E rendelet alkalmazása szempontjából:

(1) Haszonállatok csoportosítása:

a) nagytestű haszonállatok: ló, öszvér, szamár, szarvasmarha, bivaly;

b) közepes testű haszonállatok: sertés, juh, kecske;

c) kistestű haszonállatok: baromfifélék, vízi szárnyasok, rágcsáló haszonállatok (házinyúl és vízi rágcsálók), húsgalamb;

d) egyéb haszonállatok: hulladékhússal táplált prémes állatok, méh, éti csiga, komposzt giliszta.

(2) Kutya: Canis lupus familiaris alfajhoz tartozó emlős ragadozó állat

(3) Segítő kutya: a 27/2009. (XII.3.) SZMM rendeletben meghatározott kutya.

(4) Állat: az (1) és (2) bekezdésben meghatározott egyed(ek).

Állattartás szabályai

3. § Állatot tartani a közegészségügyi, az állategészségügyi, az állatvédelmi, a vízügyi és a környezetvédelmi valamint építésügyi szabályok betartása mellett lehet.

4. § (1) A haszonállatok elhelyezésére szolgáló épület, helyiség, állattartó létesítmény építése, bővítése során, valamint a már meglévő állattartásra szolgáló építmények, helyiségek esetében a védőtávolságok betartására a vonatkozó építésügyi jogszabályi előírások, és az 1. számú táblázat előírásai az irányadók.

(2) A haszonállatok elhelyezésére szolgáló épületeknek, szilárd burkolatúnak, meszelhetőnek, moshatónak és fertőtleníthetőnek kell lenni.

(3) A haszonállattartásra szolgáló építmények szellőző nyílásait, a nyílászárókat a saját udvar felé kell kiképezni, elhelyezni.

5. § Az istállót, ólat, ketrecet, az állattartás céljára szolgáló építményt, helyiséget naponta legalább egyszer takarítani, és szükség szerint fertőtleníteni kell.

6. § Az állattartó az elhullott haszonállat, kutya és egyéb állat hulláját a Karcag Városi Önkormányzat által üzemeltetett 531/2 hrsz-ú gyepmesteri telepen is elhelyezheti. Az elhullott állatokat a gyepmesteri telepre történő elszállításig zárt, csurgás mentes göngyölegben (műanyagzsák, tartály, stb.) kell tárolni.

7. § (1) Tilos kutyát - kivéve a 2. § (3) bekezdésében meghatározott kutyát- beengedni, bevinni, ott tartani:

- ügyfélforgalmat bonyolító közintézménybe;

- nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális létesítményekbe;

- diák és munkásszállásra;

- játszótérre, homokozó területére;

- strand és gyógyfürdőbe;

- temető területére;

- vendégforgalmat lebonyolító nyilvános helyiségekbe, kivéve, ha a házirend másképp rendelkezik;

- üzletbe, vásárcsarnokba, piac területére, bevásárló központba.

(2) Kutyát póráz nélkül szabadon futtatni kizárólag a Szennyvíztisztító mögötti digók környékén, e célra kijelölt, táblával jól látható módon megjelölt kutyafuttató területen szabad. Harapós vagy támadó természetű eb szájkosarát a kutyafuttató helyen sem szabad levenni.

8. § A város belterületén talált kóbor, gazdátlan, illetve a közterületen szabadon engedett kutyák befogatása és elszállíttatása Karcag Városi Önkormányzat hatásköre, amelyet átruházott hatáskörben a polgármester lát el a gyepmester közreműködésével, betartva az állatvédelmi, állategészségügyi és közegészségügyi szabályokat.

A trágyatárolás szabályai

9. § (1) Az állati trágyát az állatok elhelyezésére szolgáló épületekből (helyiségekből) ki kell takarítani. A trágyát az erre a célra kialakított közegészségügyi, építésügyi jogszabályoknak és az e rendeletben foglalt előírásoknak megfelelő tárolóba kell elhelyezni.

(2) Az állati trágya elhelyezésére, tárolására szolgáló építményt az e rendelet 1. sz. táblázatában meghatározott védőtávolságok betartása mellet lehet elhelyezni.

(3) A trágyatároló helyét úgy kell kijelölni, hogy a tárolóba víz ne kerüljön, illetve a tárolóból, a trágyalé ki ne folyhasson. E célból vízhatlan aljzatú és oldalfalú trágyatárolót kell építeni. A trágyalé, illetve szennyvíz gyűjtésére át nem eresztő falú gyűjtőaknát kell létesíteni.

(4) A trágyatároló, és a trágyalé gyűjtésére alkalmas akna lefedéséről és fedett állapotban tartásáról gondoskodni kell, a legyek szaporodásának és a képződő szaganyagok távozásának megakadályozása céljából.

(5) Az állattartó köteles a szilárd ürülék gyűjtésére létesített trágyatároló helyet rendszeresen kezelni, a felgyülemlett trágyát elszállítani, és utána a tárolót fertőtleníteni.

(6) A nyitott trágyalé árkot, aknát azonnal meg kell szüntetni.

A lóger használatának rendje

10. § (1) Karcag Városi Önkormányzat területet biztosít a város állattartó lakossága részére szálas és tömegtakarmány elhelyezése, tárolása céljából.

(2) A szálas és tömegtakarmány elhelyezésére az 507/1 hrsz. alatti, vaskorláttal körbekerített, zárt terület kerül ki jelölésre azzal, hogy a mérlegház és az ahhoz kapcsolódó karámterület tárolási célra nem hasznosítható. Karcag Városi Önkormányzat Városgondnoksága a lóger használatáról bérbeadás útján is gondoskodhat.

(3) A lógerben a mindenkor hatályban lévő tűzrendészeti előírások betartása mellett szálastakarmányt, (ömlesztve és bálázva) alomszalmát, (ömlesztve és bálázva) erjesztett takarmányt, kukoricaszárat lehet tárolni.

(4) Az érdekképviselet céljából a lógert használók három évenként lógergazdát választhatnak. A lógergazda a Városi Önkormányzat Városgondnokságával együttműködve figyelemmel kíséri a lóger működését.

(5) A lóger területén, igénye szerint minden állattartó tárolhat takarmányt, alomszalmát, melyet köteles a lóger üzemeltetőjének átadni, aki a mennyiséget nyilvántartásba veszi.

(6) A nyilvántartásból az időközönként elszállított mennyiséget a lóger üzemeltető kivezeti. Végleges elszállítás esetén a nyilvántartást közösen lezárják.

(7) A lógerba takarmányt beszállítani csak nappal, virradattól szürkületig lehet. Végleges elszállítás után a tulajdonos köteles az általa elfoglalt területet tisztán, rendben a lóger üzemeltetőnek átadni (penészes, vizes takarmánymaradékot el kell szállítania).

(8) A rakományok által elfoglalt terület minden igénybevett m²-e után az adott időben kialakult helyben szokásos árak figyelembevételével a Városi Önkormányzat Városgondnoksága által megállapított díjtételt kell megfizetni. Az igénybevétel díját a lóger használója előre köteles megfizetni.

(9) A lóger üzemeltetője gondoskodik a rakományok helyének kijelöléséről, a tűzrendészet által előirt felszerelések karbantartásáról, az általános rend biztosításáról.

(10) A lóger üzemeltetője a helytelenül betárolt kazlak tulajdonosait köteles felszólítani a szakszerű tárolás elvégzésére.

Eljárási szabályok

11. § (1) E rendelet alkalmazása során történő eljárásra a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvényt kell alkalmazni.

(2) Az állattartással, állatvédelemmel kapcsolatos beadványokat Karcag Városi Önkormányzat Polgármesteri Hivatala Építési-és Műszaki Irodájához kell benyújtani.

12. § (1) E rendelet a kihirdetést követő nap lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az állattartásról és a lóger használatáról szóló 23/2010. (XII.19.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet, és az ezt módosító 9/2012. (III.30.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet hatályát veszti.

K a r c a g, 2012. október 01.

K. m. f.
Rózsa Sándor
jegyző helyett:
Dobos László s.k. Dr. Bukács Annamária s.k.
polgármester aljegyző

1. számú táblázat Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2012. (IX. 28.) önkormányzati rendeletéhez

Az állattartó létesítmény és trágyatároló építése, bővítése során és a már meglévő építmények esetén betartandó védőtávolságok:
Kistestű és egyéb haszonállat
ólja, kifutója, trágya és/vagy
trágyalé tárolója
Lakó,
vagy
üdülő
épülettől
Ásott, vagy
mélyfúrású kúttól
ill. Védett
rétegtől

Fúrt,
telepített
kúttól


Víz-
vezetéktől


Kerti-
csaptól
Kertes mezőgazda-
sági területen
pihenő-
épülettől
50 állatig
51-100 állatig
101-500 állatig
501-1000 állatig
1001-4000 állatig
5 m
8 m
10 m
15 m
20 m
10 m
10 m
10 m
15 m
20 m
10 m
10 m
10 m
10 m
10 m
2 m
2 m
2 m
2 m
2 m
10 m
10 m
10 m
10 m
10 m
5 m
8 m
8 m
10 m
15 m
Nagy- és közepes testű haszonállat istállója, ólja, kifutója, trágya, és/vagy trágyalé tárolója Lakó, vagy üdülő épülettől Ásott, vagy mélyfúrású kúttól ill. Védett rétegtől Fúrt, telepített kúttól Víz- vezetéktől Kerti- csaptól Kertes mezőgazda-sági területen
pihenő-
épülettől
5 állatig
6-10 állatig
11-24 állatig
10 m
15 m
20 m
15 m
15 m
50 m
10 m
10 m
10 m
2 m
2 m
2 m
10 m
10 m
10 m
10 m
15 m
20 m