A szöveg időállapota: 2016.VI.25. - 2018.III.29.
Időállapot váltás: 2016.VI.25. - 2018.III.29.
2018.III.30. -


Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2016. (VI.24.) önkormányzati rendelete

az építészeti örökség és a táji-természeti értékek helyi védelméről

A Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 57. § (3) bekezdésében és 62. § (6) bekezdés 1. pontjában, valamint az építészeti örökség helyi védelmének szakmai szabályairól szóló 66/1999. (VIII.13.) FVM rendelet 4. §-ban foglalt jogkörében eljárva, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. §. (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következő rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya Karcag város közigazgatási területén mindazon építészeti létesítményre kiterjed, amit Karcag Városi Önkormányzat (a továbbiakban: Önkormányzat) a környezete értékeként védetté nyilvánít és amely külön jogszabály alapján nem áll védelem alatt.

2. § A rendelet célja különösen:

a) különleges oltalmat igénylő, építészeti, építészettörténeti, várostörténeti szempontból védelemre érdemes épületek, épületegyüttesek, épített környezetek, körének számbavétele és meghatározása, nyilvántartása, dokumentálása és a közvéleménnyel történő megismertetése.

b) a védett értékek károsodásának megelőzése, elhárítása, illetve az eddig bekövetkezett károsodás csökkentése vagy megszüntetése, illetve fasorok esetén a hiányzó egyedek pótlása, megőrzése, tervszerű fenntartása.

3. § E rendelet alkalmazásában:

(1) Helyi védelem: az építészeti örökség helyi védelmének szakmai szabályairól szóló rendeletben meghatározott fogalom

(2) Értékvizsgálati dokumentáció: a régészeti örökséggel és a műemléki értékkel kapcsolatos szakértői tevékenységről szóló rendeletben meghatározott dokumentáció

Értékvédelem fajtái

4. § (1) A helyi építészeti védelem a Város közigazgatási területének egészére vagy összefüggő részére, valamint egyes építményekre ill. azok részleteire terjedhet ki.

(2) A területi jellegű védelem típusai (övezetek):

- É1 típus: utcaképi védelem: az érintett területen lévő építmények közterületről látható homlokzataira terjed ki. Az ezen épületrészeket érintő építési munkálatok során hagyományos formákat, anyagokat és színeket kell alkalmazni.

- É2 típus: településszerkezeti védelem: kiterjed az utcahálózatra, a telekszerkezetre, a beépítési módra, a kialakult építési vonalra és a jelentősebb zöldterületekre.

- É3 típus: településképi védelem: kiterjed a külső és belső településképre, utcaképre

- É4 típus: településkarakter védelme: kiterjed a védett városrész településszerkezeti és a településképi elemeire, formáira, anyagaira, színvilágára. E védelem alá eső területen megőrzendő a településkép ill. az egyes épületek arányrendszere.

- É5 típus: műemléki védelem alatt álló terület ill. építmény környezetének védelme kiterjed a védett építmény telkével közvetlenül szomszédos földrészletek közül azokra, amelyeket a Településrendezési Terv kijelöl. A védelem a környezet településképi elemeire vonatkozik. Műemléki védelem alatt álló terület ill. építmény környezete az a földrészlet, amelyre az É5 típusú védelem kiterjed.

(3) Az egyedi jellegű védelem típusai:

- É6 típus: építmény, építmény - részlet védelme,

- É7 típus: műalkotás (szobor, utcabútor) védelme.

(4) A helyi építészeti védelem alá vont létesítményeket az 1. számú melléklet tartalmazza.

5. § (1) A helyi táji- természeti védelem a Város közigazgatási területének egészére vagy összefüggő részére, valamint egyes objektumokra terjedhet ki.

(2) A területi jellegű védelem típusai (övezetek):

- T1 típus: helyi természetvédelmi területen fenn kell tartani az arra jellemző növény- és állatvilágot, ökoszisztémát, jellegzetes domborzati elemeket.

- T2 típus: helyi tájvédelmi területen fenn kell tartani a domborzati jellegzetességeket.

(3) Az egyedi jellegű védelem típusai:

- T3 típus: helyi természeti érték,

- T4 típus: helyi tájérték.

(4) A helyi táji-természeti védelem alá vont érékeket a 2. számú melléklet tartalmazza.

Általános rendelkezések

6. § (1) A helyi védelem alá helyezést bárki írásban kezdeményezheti a Polgármesternél.

(2) A kezdeményezésnek tartalmaznia kell:

a) a kezdeményező nevét/megnevezését

b) a védendő érték megnevezését, szükség esetén körülhatárolását

c) a pontos hely megjelölését, 1:1000 helyszínrajzát

d) a védendő érték rövid dokumentálását

e) fotódokumentációt

f) a kezdeményezés rövid szakmai indokolását

g) értékvizsgálati dokumentációt

(3) A helyi védelem alá helyezésről szóló javaslatot meg kell küldeni:

a) a tulajdonosnak (amennyiben nem azonos a kezdeményezővel)

b) főépítésznek

c) amennyiben utat vagy közműlétesítményt érint, azok tulajdonosának vagy kezelőjének

(4) A táji- természeti védelem alá vonás esetén a vonatkozó hatályos jogszabályok alapján le kell folytatni az előzetes véleményezést, egyeztetést az illetékes szakhatóságokkal.

(5) A helyi védelem alá helyezésről az elkészített értékvizsgálat és a Polgármester javaslata alapján a Képviselő-testület dönt.

7. § (1) A helyi védelem megszüntetésére vonatkozó kezdeményezést, amely tartalmazza legalább az építészeti és tartószerkezeti szakvéleményt, az építmény rajzát, fotódokumentációját, a természeti érték leírását, megnevezését, helyszínrajzát, (állapotrögzítő dokumentáció), a megszüntetés részletes indokát a Polgármesterhez írásban kell benyújtani.

(2) A helyi védelem megszüntetését a tulajdonos, vagy a Képviselő-testület tagja kezdeményezheti.

(3) A helyi védelem megszüntetésére vonatkozó javaslatot meg kell küldeni:

a) a tulajdonosnak (amennyiben nem azonos a kezdeményezővel)

b) főépítésznek

c) amennyiben utat vagy közműlétesítményt érint, azok tulajdonosának vagy kezelőjének

(4) A védettség megszüntetéséről a főépítész szakvéleménye alapján lehet dönteni.

8. § A településfejlesztés során a településrendezési terv(ek) elkészítésekor a helyi védelem követelményeit az épített környezet egészének alakítása és védelme, a műemlékvédelem és az arányos városfejlesztés érdekében e rendelet célkitűzésével összhangban kell érvényesíteni.

9. § A védett utcaképi értékben szereplő épületek önmagukban nem jelentenek védendő, magas minőségű értékeket, de az utcaképben fontos szerepük van. Csak az utcai beépítési mód, az épület utcai tömege és az épület utcai építészeti kialakítása (karaktere) védett. Ennek értelmében az elbontott utcai épületek, épületrészek helyén csak a jelenlegivel azonos beépítésű, utcai épülettömegű és építészeti kialakítású új épület építhető.

10. § A földalapú falszerkezettel bíró (vertfal, vályog, rakott fal stb.), jelen állapotukban műszakilag, tartószerkezetét tekintve javíthatatlan, életveszélyes vagy leomlott épületeket, épületrészeket oly módon kell helyreállítani, újjáépíteni (újra felépíteni), hogy a védelemre okot adó utcai, utcaképi részek az eredeti állapottal, megjelenéssel azonos megjelenést adják vissza.

11. § Az újjáépítésnél, újraépítésnél jellemzően vissza kell építeni az utcai épülettömeget és tetőformát, az építészeti tagozatokat és díszítéseket, a nyílászárókat az eredeti anyaghasználat és osztásrendszer szerint.

12. § A helyi védett területen, védett településkarakteren belül a nem védett épületeken, ingatlanokon végzett építési tevékenységet a védett karakterhez illeszkedően kell megvalósítani.

13. § A védett településkarakter területén az új épületek utcai homlokzata, épülettömege, arányrendszere (beleértve a tetőn megjelenő ablakokat és tetőfelépítményeket) a védett utcakép, épületsor építészeti arculatához kell, hogy illeszkedjen.

14. § A helyi védelem alá vont értékeket- a tulajdonos hozzájárulása esetén- védettségre utaló feliratú táblával lehet ellátni.

15. § A helyi védelem alá helyezés, illetve annak megszüntetése tényét az ingatlan nyilvántartásba a kezdeményező költségének terhére be kell jegyeztetni. A bejegyzés esetleges elmaradása a védettség hatályát nem érinti.

16. § A védett természeti értékek védelme érdekében végzendő munkálatok, melyet a tulajdonosnak kell elvégeznie:

a) a fellépő növényi és állati kártevők elleni megelőző védelem biztosítása

b) száraz ágrészek gondos időbeni eltávolítása, fasebkezelés

c) meglévő növőtér- és lombkoronának megfelelő terület- állandó gyommentességének biztosítása

d) a védett természeti értékek termőterülete védőövezetnek tekintendő. A védőövezet a törzs és a lombkorona széle által meghatározott terület függőleges vetülete körben 2 méterrel megnövelve, a védőövezet cserjékre is vonatkozik

e) a védőövezeten belül a talajt tilos burkolattal ellátni, amennyiben a védőövezeten belül már létezik burkolat, a védőövezet annak felújításakor kerül betartásra

f) a védett fasorban lévő faegyed szükségessé vált kivágása után a pótlást a következő ültetési időszakban kell elvégezni a fasorral azonos fajú egyeddel

Nyilvántartás

17. § (1) A helyi védelem alatt álló értékekről az építészeti örökség helyi védelmének szakmai szabályairól szóló rendeletben meghatározottak szerint nyilvántartást kell vezetni.

(2) A nyilvántartást a főépítész vezeti.

Fenntartás

18. § (1) A helyi védelem alatt álló értéknek a védelem céljának megfelelő folyamatos karbantartásáról, rendeltetésének megfelelő használatáról, illetve állagmegóvásáról -különösen a jókarbantartás, a homlokzati elemek védelme, egységes megjelenés biztosítása, rendeltetésének megfelelő funkció biztosítása- a tulajdonos köteles gondoskodni.

(2) A tulajdonos kötelezettsége kiterjed a védelem alá helyezett érték minden alkotó elemére és részletére, függetlenül attól, hogy azok a rendeltetésszerű használathoz szükségesek-e, vagy sem.

(3) A használat és a fenntartás a helyi védelem alá helyezett érték anyagi és eszmei értékét nem veszélyeztetheti.

19.§ (1) A helyi védettség alá tartozó értékek fenntartása, felújítása, ápolása fontos ügy, ezért a nem önkormányzati tulajdonú védett értékek költségeihez az önkormányzat éves költségvetésében pénzügyi alapot különíthet el, és az alapból támogatás igényelhető a védett értékkel kapcsolatos költségek támogatására.

(2) A támogatás elnyeréséhez kérelmet kell benyújtani, a kérelemnek az alábbiakat kell tartalmaznia:

a) a kérelmező adatait (név, cím, elérhetőség),

b) a védett érték azonosító adatait (nyilvántartás alapján),

c) a tervezett beavatkozás leírását, tervét,

d) a tervezett beavatkozás költségkalkulációját (épület, építmény estén költségvetést),

e) kért támogatás mértékét, összegét.

(3) A kérelmeket legkésőbb évente március 25.-ig kell benyújtani a Polgármesterhez.

(4) A támogatások odaítéléséről a Pénzügyi, Fejlesztési és Mezőgazdasági Bizottság javaslata alapján a Képviselő-testület dönt minden év május 1.-ig.

Záró rendelkezések

20. § E rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti Karcag Városi Önkormányzat Képviselő- testületének a környezet, valamint a táji-természeti és művi értékek helyi védelméről szóló 37/2001. (X.26.) önkormányzati rendelet és az azt módosító 10/2006. (III.1.), 21/2006. (VIII.12.), 20/2007. (IV.27.), 22/2007. (VI.01.), 13/2010. (X.01.), 25/2011. (IX.30.), 26/20011. (X.19.) valamint a 7/2013. (II.28.) rendeletek.

K a r c a g, 2016. június 7.

K. m. f.
Dobos László s. k. Rózsa Sándor s. k.
polgármester jegyző

1. számú melléklet a 15/2016. (VI.24.) önkormányzati rendelethez

(1) É6 típusú (építmény, építmény-részlet) védelem alá esnek az alábbi létesítmények:
Sorszám A létesítmény megnevezése helyrajzi szám
1. Dózsa György út 2. szám alatti épület 157
2. Dózsa György út 4. szám alatti iskolaépület 156
3. Dózsa György út 51. lakóház 1248
4. Zádor u. 3-5. Általános Iskola főépülete 955
5. Püspökladányi út 14. Gyermekek Háza 6954
6. Kossuth tér 1. Polgármesteri Hivatal épülete 7
7. Kossuth tér 4. Diákotthon épülete 153/2
8. Kossuth tér 5. Bíróság épülete 154
9. Széchenyi István sgt. 2. Római Katolikus Templom 6941
10. Széchenyi István sgt. 2. Római Katolikus Plébánia épület 6940/1
11. Széchenyi István sgt. 4. Posta épülete 3959
12. Horváth Ferenc u. 1. Szociális Otthon épülete 144
13. Madarasi út 1. Középiskola főépülete 47
14. Bajcsy - Zsilinszky utca 2. Ipartestületi székház épülete 6933
15. Szabó József u. 1. Zeneiskola épülete 4010
16. Vasútállomás főépülete 5378
17. Kálvin u. 5. Általános Iskola főépülete 20
18. Táncsics Mihály krt. 19. Óvoda főépülete 142/1
19. Fürdő u. „Cédula - ház” épülete 2861
20. Ady Endre u. 8. lakóépület (volt óvoda) főépülete 266
21. Erkel Ferenc u. 29. lakóház 3788
22. Erzsébet u. 1. lakóház 3533
23. Dózsa György út 5-7. Déryné Művelődési Ház épülete 166
24. Virág u. 13. lakóház 3686
25. Névtelen utcában lévő gazdasági épület (istálló) 4551/1
26. Kisújszállási út Villamos u. kereszteződésében lévő, kisméretű, kerek épület, volt csörlőház 4544
27. Vasút u. 47/a. középület 5875
28. Kazinczy u. 8. lakóház 6894
29. Kisfaludy u. 5. lakóház 3628
30. Püspökladányi út 45. lakóház 6860
31. Damjanich u. 24. lakóház 2043
32. Püspökladányi út 16. lakóház 6955
33 Tőkés u. 25. lakóház 1850
34. Szabó József u. 6. sz. Öregek Napközi Otthona 3986
35. A volt „Rónai” malom épülete 2933/2

(2) É7 típusú védelem (műalkotás védelme) alá esnek az alábbi létesítmények :
Sorszám A létesítmény megnevezése helyrajzi szám
1. Tompa M. út Madách u. sarkán lévő kerekes kút 6715
2. Református Templom főbejárata előtt lévő téglaburkolat 1
3. Liget úton a Sportpálya pénztáráig vezető téglajárda 2944, 2956
4. Hideg úton lévő Temetőig vezető téglajárda 2361/6
5. Dózsa Gy. úton a Szőllős - Halom (Kálvária) nyugati kerítésénél lévő téglajárda 1270
6. A Szent István sugárút, Temető út kereszteződésétől induló, a Katolikus Temetőbe illetve a Zsidó Temetőbe vezető téglajárda
7. Temető út, Katolikus temetőben lévő feszület (beton talapzat, kő kereszt, bronz Krisztus szobor)
526
8. 4 - es számú főút mellett a határ csatornánál lévő, homokkő talapzatú, homokkő feszület
02521
9. külterületen a Kereszt út mentén álló, 1 m - es betongerendába erősített 4 m - es keményfa kereszt, bádogkrisztussal

2. számú melléklet a 15/2016. (VI.24.) önkormányzati rendelethez

(1) T1 típusú védelem (helyi természetvédelmi terület) alá esik az alábbi terület:
Sorszám A létesítmény megnevezése helyrajzi szám
1. DE ATC Karcagi Kutatóintézet parkja 01098

(2) T3 típusú védelem (helyi természeti érték védelme) alá esik az alábbi természeti képződmény:
Sorszám A létesítmény megnevezése helyrajzi szám
1. a Déli temetőben táblával megjelölt törpemandulás cserje 4807
2. az Északi temetőben táblával megjelölt mezei szilfa 2366
3. a Szentannai Sámuel utcában található, az utca két oldalán húzódó gesztenye fasor 4816/2