A szöveg időállapota: 2012.IV.15. - 2015.XII.31.
Időállapot váltás: - 1998.II.24.
1998.II.25. - 2004.I.27.
2004.I.28. - 2006.XII.20.
2006.XII.21. - 2008.I.31.
2008.II.1. - 2008.XI.6.
2008.XI.7. - 2009.III.26.
2009.III.27. - 2009.VIII.13.
2009.VIII.14. - 2012.IV.14.
2012.IV.15. - 2015.XII.31.
2016.I.1. -


Karcag Városi Önkormányzat Képviselő Testületének 6/1998. (II. 25.) rendelete

a közterület eltérő használatának rendjéről

a 33/2000. (X. 25.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel, a 3/2004. (I.28.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel, a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 40/2006. (XII.21.) rendeletével, a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 3/2008. (II.01.) rendeletével, a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008. (XI.07.) rendeletével, a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 8/2009. (III.27.) rendeletével, a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 23/2009. (VIII.14.) rendeletével és a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 7/2012. (III.30.) rendeletével módosított szöveg

Karcag Város Önkormányzata a helyi önkormányzatokról szóló többszörösen módosított 1990. évi LXV. tv. (továbbiakban: Ötv.) 16. § (1) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva, tekintettel az Ötv. 1. § (6) bek. b) pontjából, valamint a 80. § (1) bekezdéséből eredő jogaira - figyelembe véve a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. tv.-t - a közterület-használat szabályozásáról és a közterület-használat díjának megállapításáról az alábbi rendeletet alkotja.

A rendelet hatálya

1. § (1) E rendelet hatálya kiterjed:

a) a közhasználatra szolgáló minden olyan önkormányzati tulajdonban álló földterületre, amelyet a rendeltetésének megfelelően bárki használhat (továbbiakban együtt közterület) és az ingatlan - nyilvántartás ekként tart nyilván (pl. terek, pihenő és emlékhelyek, közpark).

b) egyéb ingatlanoknak a közhasználat céljára átadott területrészére (pl. épületek árkádja, átjárói) - az erről szóló külön szerződésben foglaltak keretei között.

c)1 a bel- és külterületi közutakra, kerékpárutakra és gyalogutakra, valamint az azokon elhelyezett közművek felépítményeire (közvilágítási oszlop, kábelszekrény, stb.), mint reklámhordozó felületre, vagy annak tartószerkezeteire.

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya

a)2

b) azokra a közterületekre, melyek után az Önkormányzat „A vásárokról és a piacokról” szóló helyi rendeletében vásári és piaci helyfoglalási és helypénzdíjat állapít meg.

A közterület- használat szabályozása

2. § (1)3 A közterület és a rajta elhelyezett közművek tartószerkezeteinek rendeltetéstől eltérő használatához (a továbbiakban: közterület-használat) közterület-használati engedély szükséges, amely megadására a polgármester jogosult.

(2)4 Közterület-használati engedély szükséges:

a) a közterületbe 10 cm-en túl nyúló üzlethomlokzat (portál), kirakatszekrény, üzleti védőtető (előtető), ernyőszerkezet, hirdető berendezés (fényreklám), továbbá cég - és címtábla elhelyezésére,

b) árusító és egyéb fülke (pl. élelmiszer, cukorka, gyümölcs, virág, könyv, hírlap, dohány árusítására szolgáló bódé, pavilon) elhelyezésére,

c) géperejű bérkocsik, taxik állomáshelye, iparvágány elhelyezésére,

d) az egyes létesítményekhez, kis - és magánvállalkozásokhoz szükséges gépjármű - várakozóhelyek céljára, teher - és különleges gépjárművek, valamint ezek vontatványainak elhelyezésére

e)5 önálló hirdető-berendezés elhelyezésére, közterületen meglévő berendezés vagy közterületen álló közművek tartóoszlopain vagy kábelszekrényein történő hirdetmény elhelyezésére.

f) totó - lottó láda elhelyezésére

g) építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag és törmelék elhelyezésére,

h) alkalmi és mozgó árusításra, javító - szolgáltató tevékenységre, idényjellegű árusításra,

i) film - és televízió felvételre,

j) vendéglátó - ipari előkert céljára, üzleti szállítás vagy rakodás alkalmával göngyölegek elhelyezésére, árukirakodásra,

k) kiállítás, sport - és kulturális rendezvények, továbbá mutatványos tevékenység céljára,

l) közhasználatra még át nem adott közterületnek (pl. meg nem nyitott utca) ideiglenes hasznosításra,

m) reklámzászlók elhelyezésére

n) egyéb

(3)6 Nem kell közterület-használati engedély:

a) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányításának célját szolgáló berendezések elhelyezéséhez,

b) a közterületen, illetőleg az alatt vagy felett elhelyezett közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkához

c) üzlethomlokzat, kirakatszekrény, hirdető berendezés (fényreklám), cég - és címtábla elhelyezéséhez, ha az a közterületbe 10 cm - en túl nem nyúlik be.

(4) A közterület-használat

a) határidő nélkül, vagy

b) meghatározott időre, illetőleg feltétel bekövetkeztéig történhet

A közterület-használat iránti kérelem

3. § (1)7 A közterület-használati engedély kiadásához a közterület használónak közterület-használati engedély iránti kérelmet kell benyújtania.

(2) A közterület-használat iránti kérelemnek tartalmaznia kell:

a) a kérelmező nevét és lakó - (telep) helyének címét,

b) a közterület-használat célját és időtartamát,

c) a közterület-használat helyének, módjának és mértékének pontos meghatározását,

d) a közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okirat hiteles másolatát (pl.: iparjogosítvány, működési engedély, vállalkozói igazolvány), valamint az érintett közműtulajdonosok, szakhatóságok hozzájárulását,

e) szükség esetén az érintett közterület közműtulajdonosokkal egyeztetett M 1:1000 méretarányú helyszínrajzát.

A közterület-használati engedély8

4. §9 (1) A közterület-használati engedéllyel rendelkezők kötelesek:

a) az igénybe vett területet és közvetlen környezetét tisztán tartani, gondozni,

b) a közterületet csak az engedélyben megadott célra vagy módon használni,

c) a közterület-használat befejezését követően a közterület eredeti állapotát helyreállítani,

d) a közterület-használati díj megfizetésére.

(2) A közterület-használat engedélyezéséről a polgármester határozatban dönt.

(3) A határozat-hozatal során figyelembe kell venni az építésügyi szabályzatot, a városrendezési terveket, a városképi és műemlékvédelmi, a köztisztasági, továbbá a közreműködő szakhatóságok hozzájárulásában előírt követelményeket, s ellenőrizni kell az egyéb feltételek (pl.: iparjogosítvány, működési engedély) fennállását is.

(4) Építési munkákkal kapcsolatos közterület-használat csak az építési munka végzésének időtartamáig történhet.

5. §10 (1) A határozatnak tartalmaznia kell:

a) az engedélykérő adatait,

b) az engedélyező önkormányzat adatait,

c) az engedély jellegét (ideiglenes vagy határozatlan idejű, továbbá ideiglenes engedély esetében az engedély időtartamát),

d) ha szükséges volt, akkor az engedélyekre, hozzájárulásokra való utalást,

e) a 4. § (1) bekezdésében meghatározottakat,

f) a közterület-használati díj összegét és a megfizetés határidejét, módját,

g) a 4. § (1) bekezdésében meghatározottak teljesítésének elmulasztása esetén az engedély visszavonásának lehetőségéről való tájékoztatást.

(2) Az anyagok és szerkezetek tárolásával kapcsolatos engedélyben azt is ki kell kötni, hogy a tárolás csak a munka, baleset és egészségvédelmi óvórendszabályokban előírt módon történhet.

(3) Az építési munka végzésének tartamára szóló engedélyben - szükség szerint - elő kell írni a közterület felől a városképi követelményeket kielégítő kerítés létesítését.

(4) Az utcai árusítás céljára szolgáló engedélyben azt is meg kell jelölni, hogy az árusítás építményből, illetőleg meghatározott helyen vagy közvetlen kézből vagy járműről történhet-e.

(5) A közterület-használati engedélyről tájékoztatni kell még:

a) az érintett szakhatóságokat,

b) a közterület-felügyeletet,

c) a Karcag Városi Önkormányzat Polgármesteri Hivatalának Pénzügyi és Költségvetési Irodáját, mint a közterület-használati díj kezelésével megbízott szervet.

A közterület-használati engedély fajtái11

6. §12 (1) Az engedély

a) ideiglenes, határozott időre szóló közterület-használati engedély, vagy

b) határozatlan időre szóló közterület-használati engedély lehet.

(2) Az ideiglenes közterület-használati engedélyt, ha lejárt, újabb kérelemre több alkalommal is meg lehet hosszabbítani.

(3) Az ideiglenes közterület-használati engedélyben meg kell jelölni pontosan azt a határnapot, illetve azt az időszakot, melyre a közterület-használat engedélyezésre kerül.

(4) A határozatlan időre szóló közterület-használati engedély az engedély visszavonásáig ad lehetőséget a közterület-használatra.

A közterület-használati díj

7. § (1) A használó a közterület-használatért díjat köteles fizetni.

(2) A használó a közterület-használati díjat a közterület tényleges használatára, illetőleg a közterületen levő létesítmény üzemeltetésére tekintet nélkül köteles megfizetni.

(3) A közterület-használati díj a Városi Önkormányzatot illeti meg.

(4) A közterület-használati díj mértékét a rendelet I. sz. melléklete tartalmazza.

A díj megfizetésének módja

8. § (1)A közterület-használati díj fizetésének rendje az alábbi:

a)13 a határozott időre szóló engedély esetén

- csekken egy összegben

- 20.000 Ft-ot meghaladó díj esetében két egyenlő részletben kell befizetni.

A befizetéseket a Városi Önkormányzat Polgármesteri Hivatala 12053005-01000953-00100009 sz. költségvetési elszámolási számlájára kell teljesíteni.

b) Határozatlan ideig tartó közterület-használat esetén a díjat minden negyedévet követő hó 15. napjáig kell befizetni az a) pontban meghatározott számlára.

(2)14 A közterület-használati díj behajtása tekintetében a Bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. tv. szabályait kell alkalmazni.

Mentesség a közterület-használati díj fizetése alól

9. § (1) Nem kell közterület-használati díjat fizetni

a) a fegyveres erők, a fegyveres testületek, a rendészeti szervek, a mentők, továbbá a vízügyi szolgálat létesítményei elhelyezése,

b) a közműveknek (elektromos, gáz - , távfűtő, víz - és csatornázási művek, postai és távközlési tevékenységgel kapcsolatos létesítmények és berendezések) valamint a köztisztasági szerveknek a feladatuk ellátását szolgáló közérdekű létesítményei elhelyezése,

c) az országos és a helyi közforgalmú vasutaknak, továbbá a közforgalmú közúti, vízi és légi közlekedési cégeknek a feladatuk ellátását szolgáló létesítményei elhelyezése,

d) a szobrok, emlékművek, díszkutak, vízmedencék, szökőkutak alapzatos zászlórudak és köztárgyak elhelyezése, valamint

e) a közvetlen életveszély elhárításának céljára szükséges területek után.

f)15 nemzeti és állami ünnepek alkalmával a 20 m2-nél kisebb alapterületen történő árusításra.

(2) Nem terjed ki az (1) bekezdésben meghatározott mentesség a közforgalmú közúti cégek közterületen elhelyezett állomáshelyein, fedett várakozó helyein levő árusító és vendéglátóipari helyiségek (fülkék) által elfoglalt területekre.

(3)16 A műemléki vagy más szempontból védett közterületek használatára engedély csak akkor adható, ha

a) a közterület-használatot különösen fontos érdek teszi szükségessé (pl. autóbusz várakozó - fülke létesítése, építési munka végzése),

b) a folytatni kívánt tevékenység a lakosság ellátása, tájékoztatása szempontjából szükséges (pl. idényjellegű árusítás, hirdető berendezés).

(4)17

A közterület-használat megszüntetése, az engedély visszavonása18

10. §19 (1) A polgármester köteles a közterület-használati engedély visszavonásáról intézkedni akkor, ha a közterületet használó személy nem tartja be a 4. § (1) bekezdésében meghatározottakat.

(2) A polgármester a közterület-használati engedély visszavonásáról határozatban rendelkezik.

(3) A közterület-használati engedély visszavonása iránti igényt az érintett írásban köteles bejelenteni a Polgármesteri Hivatalban.

A közterület engedély nélküli használata20

11. §21(1) A közterület-használatra vonatkozó rendelkezések betartása ellenőrzéséről a polgármester a Polgármesteri Hivatal bevonásával gondoskodik.

(2) A polgármester felszólítja a közterület-használat megszüntetésére azokat a személyeket, akik - közterület-használati engedély köteles - közterületet engedély nélkül használnak.

(3) A felszólítás során a polgármesternek meg kell határoznia azt a határidőt, melyre meg kell szüntetni az engedély nélküli közterület-használatot, és helyre kell állítani az eredeti állapotot.

(4)22 A közterületet nem az engedély szerint használók esetében a polgármester szintén felszólítja az érintetteket a közterület-használat felhagyására, s ha szükséges, az eredeti állapot helyreállítására. A polgármester e felhívásban tájékoztatja az érintettet, hogy jogában áll a közterület-használati engedélyt a 10. § (1) bekezdés szerint visszavonni.

(5)23

(6)24

(7)25

12. § E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti a 25/1995. (II. 27.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet.

K a r c a g, 1998. február
Dr. Fazekas Sándor s. k. Földvári Imréné dr. s. k.
polgármester jegyző

1. sz. melléklet Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 6/1998. (II.25.)26 rendeletéhez

Közterület-használati díj mértéke
Közterület-használat célja, módja Díj mértéke
Ft
a) A közterület 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat (portál), kirakatszekrény, üzleti védőtető, előtető, ernyőszerkezet, hirdető berendezés, fényreklám, cég- és címtábla) 200.-Ft/m2/hó
b) Árusító és egyéb fülke
I. körzet (Varró u. - P.ladányi u. - Szent I. sgt. - Kacsóh u. - Dózsa Gy. u. - Táncsics krt. behatárolt területen belül és a határoló utak mindkét oldalán
1.000.-Ft/m2/hó
2. Körzet Kórház u. - Zöldfa u. - Dózsa Gy. - Temető u. - Szent I. sgt. - Kacsóh u. - Reggel u. - P.ladányi u. - Szivárvány u. - Vasút u. - Kisújszállási u. - Deák krt. által bezárt és az I. körzet határai között lévő területen, valamint a Kisújszállási u., Vasút úti kereszteződéstől DNY-ra eső rész mindkét oldala, Kórház u. a Zöldfa úti kereszteződéstől ÉNY-ra eső szakasz mindkét oldala a parkolót is beleértve 700.-Ft/m2/hó
3.Körzet: Az előző két körzeten kívül eső területek 400.-Ft/m2/hó
c) Géperejű bérkocsik, taxik állomáshelye gépkocsinként
Üzemanyagtöltő állomás
Iparvágány
10.000.-Ft/év
280.-Ft/hó/m2
240.-Ft/m2/hó
d) Az egyes létesítményekhez kis- és magánvállalkozásokhoz szükséges
gépjármű várakozóhely gépkocsinként
Teher- és különleges gépjárművek, valamint ezek vontatványainak elhelyezése gépjárművenként, vontatványonként

4.000.-Ft/év

400.-Ft/m2/hó
e) önálló hirdető-berendezés, közterületen meglévő berendezés vagy közterületen álló közművek tartóoszlopain vagy kábelszekrényein történő hirdetmény elhelyezése
5 m2 feletti megaposzter


800.-Ft/m2/hó
2.400.-Ft/m2/hó
f) Totó-lottó láda 160.-Ft/m2/hó
g) Építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag és törmelék 10 m2-nél kevesebb területre nem váltható
1. Lakásépítésnél max. 50 m2-ig 1 évig
50 m2 feletti rész
2. Épületjavításnál felújítás, karbantartás
3. Egyéb építési munkáknál


30.-Ft/m2/hó
50.-Ft/m2/hó
100.-Ft/m2/hó
140.-Ft/m2/hó
h) Idényjellegű árusítás
Alkalmi és mozgóárusítás
Javító és szolgáltató tevékenység
1.400.-Ft/m2/hó
400.-Ft/m2/nap
600.-Ft/m2/hó
I) Film és televízió felvétel 600.-Ft/m2/nap
j) Vendéglátó ipari előkert, üzleti szállítás, vagy rakodás alkalmával hordók, ládák, göngyölegek elhelyezése, árukirakodás 400.Ft/m2/hó
k) Kiállítás, vásár
Alkalmi vásár
Mutatványos tevékenység
Sport és kulturális rendezvények
1.200.-Ft/m2/hó
200.-Ft/m2/nap
80.-Ft/m2/nap
80.-Ft/m2/nap
l) Közhasználatra még át nem adott közterület ideiglenes hasznosítása 80.-Ft/m2/hó
m) Reklámzászlók 3.000.-Ft/db/hó
n) Egyéb: A díj mértékét a fentiek figyelembevételével esetenként kell megállapítani.


1
Kiegészítette Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 8/2009.(III.27.) rendelet 1. §-a
2
Hatályon kívül helyezte Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 8/2009. (III.27.) rendelet 2. §-a
3
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 8/2009. (III.27.) rendelet 3. §-a
4
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008.(XI.07.) rendelet 2. §-a
5
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 8/2009. (III.27.) rendelet 4. §-a
6
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008.(XI.07.) rendelet 3. §-a
7
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008.(XI.07.) rendelet 4. §-a
8
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008.(XI.07.) rendelet 5. §-a
9
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008.(XI.07.) rendelet 6. §-a
10
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008.(XI.07.) rendelet 7. §-a
11
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008.(XI.07.) rendelet 8. §-a
12
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008.(XI.07.) rendelet 9. §-a
13
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008.(XI.07.) rendelete 10. §-a
14
Módosította a 3/2004. (I.28.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet 1. §-a
15
Kiegészítette Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testsületének 23/2009. (VIII.14.) rendelete 1. §-a
16
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008.(XI.07.) rendelet 11. §-a
17
Hatályon kívül helyezte a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008. (XI.07.) rendelete 12. §-a
18
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008.(XI.07.) rendelete 13. §-a
19
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008.(XI.07.) rendelete 14. §-a
20
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008.(XI.07.) rendelete 15. §-a
21
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 22/2008.(XI.07.) rendelete 16. §-a
22
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 7/2012.(III.30.) rendelete 1. §-a, amely 2012. április 15. napján lép hatályba.
23
Hatályon kívül helyezte a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 7/2012. (III.30.) rendelete 2. §-a, amely 2012. április 15. napján lép hatályba
24
Hatályon kívül helyezte a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 7/2012. (III.30.) rendelete 3. §-a, amely 2012. április 15. napján lép hatályba.
25
Hatályon kívül helyezte a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 7/2012. (III.30.) rendelete 4. §-a, amely 2012. április 15. napján lép hatályba.
26
Módosította Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 8/2009. (III.27.) rendelet 5. §-a