A szöveg időállapota: 1999.V.27. - 2007.V.31.
Időállapot váltás: 1999.V.27. - 2007.V.31.
2007.VI.1. -


12/1999. (V. 27.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet

az önkormányzat közművelődési feladatairól, a helyi közművelődési tevékenység támogatásáról

a 31/2001. (X. 3.) Karcag Városi Önkormányzati rendeletével módosított szöveg

Karcag Város Önkormányzatának Képviselő Testülete (továbbiakban: képviselő testület) a kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (továbbiakban: Tv.) 77. §-a és az Ötv. 16. § (1) bekezdése alapján - a helyi társadalom művelődési érdekeinek és kulturális szükségleteinek, valamint a település lehetőségeinek, a helyi sajátosságoknak, továbbá a Városi Önkormányzat 818/1991. (XI. 12.) Karcag Város Önkormányzati határozatával elfogadott közművelődési koncepciójának figyelembevételével - a helyi közművelődési tevékenység önkormányzati támogatásáról az alábbi rendeletet alkotja.

I. Fejezet

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed:

a) a helyi közművelődési tevékenység megvalósításában résztvevő állampolgárokra,

b) az önkormányzat közművelődési intézményeire, az öntevékeny művelődő közösségekre, azok fenntartóira, működtetőire, a közművelődési célú civil szervezetekre, a közművelődési megállapodás alanyaira, továbbá a támogatott intézményekre, vállalkozásokra, egyéb szervezetekre, azok fenntartóira, működtetőire, a képviselő testületre, szerveire, továbbá a hivatalára.

II. Fejezet

A helyi közművelődési feladatok meghatározása

2. § (1) Az iskolarendszeren kívüli, öntevékeny, önképző, szakképző tanfolyamok, a mentális kultúrát, önismeret növelő, életminőséget és életesélyt javító, képességfejlesztő felnőttoktatási lehetőségek támogatása, a humán erőforrás fejlesztése.

3. § (1) Karcag szellemi, környezeti és művészeti értékeinek, kun hagyományainak, történelmi és kulturális örökségének feltárása, megismertetése, a helyi művelődési szokások gondozása, gazdagítása.

(2) A város helytörténetét bemutató, a kulturális hagyományokat felelevenítő, a helyi művelődési és művészeti értékekre irányuló, valamint a testvérvárosok bemutatását szolgáló rendezvények (Magyar Kultúra Napja, Györffy Napok, Majális, Kováts Mihály Emléknapok, Nagykunsági Kulturális Napok - ezen belül a hagyományos Nemzetközi Kórusfesztivál -, az arató-felvonulás és bál, a népművészeti találkozó és vásár) évenkénti megszervezése.

(3) A helyismereti-, környezet- és természetvédő mozgalmak támogatása, a lokálpatriotizmus erősítése.

4. § (1) Az egyetemes, a nemzeti kun és az etnikai kisebbségi kultúra értékeinek megismertetése, a megértés, a befogadás elősegítése, az ünnepek kultúrájának gondozása.

(2) A városban élő etnikai kisebbség önszerveződő közösségei kulturális tevékenységének támogatása.

(3) A város lakói számára színházi előadások, hangversenyek, különböző témakörű kiállítások, filmvetítések, irodalmi estek folyamatos biztosítása.

(4) Karcag kulturális közéletéhez kapcsolódó alkotó és előadóművészek és az ezeket tömörítő közhasznú civil szervezetek támogatása.

(5) A nemzeti, állami, világi és egyházi ünnepek, évfordulók közismertté tétele, támogatása, s élményszerűségének növelése a közművelődés eszközeivel.

(6) A városban élő különböző korosztályok részére kulturált szabadidős, szórakozási és művelődési alkalmak szervezése.

(7) A kulturális turizmus fejlesztése, a város szellemi, épített és természeti környezete értékeinek közreadásával, őrzésével és óvásával. Az idegenforgalom fejlesztése érdekében regionális, országos és nemzetközi rendezvények szervezése, lebonyolítása.

5. § (1) Az ismeretszerző és terjesztő, az amatőr alkotók és előadóművészek a művelődő közösségek (Nagykunsági Honismereti Műhely, Kunhalom Polgári Kör, TIT, Barbaricum Irodalmi és Művészeti Egyesület), a Karcagon élő népművészek és amatőr alkotók, s egyéb, e feladatot ellátó önszerveződésű közösségek tevékenységének támogatása.

(2) Az amatőr művészeti csoportokat fenntartó civil szervezetek, intézmények működésének segítése (Karcag Városi Vegyeskar, Városi Vonós Kamarazenekar, Karcagi Szimfonikus Zenekar, Ifjúsági Fúvós Zenekar, Pacsirta Népzenei Kör, Pávakör) működésének támogatása érdekében.

(3) A népművészeti, népi iparművészeti hagyományok ápolása, az alkotók (fazekasok, hímzők, csipkeverők, fafaragók, stb.) munkájának szakmai segítése, az utánpótlás biztosítása érdekében a gyermekek és fiatalok részére tanfolyamok, szakkörök, táborok, kiállítások szervezése.

6. § (1) A helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének elősegítése a közművelődés eszközeivel.

(2) A lakossági önszerveződésű közösségek bevonása a város kulturális életébe, szakmai tevékenységük támogatása, közismertségük elősegítése.

(3) A közművelődési tevékenységet is végző lakossági önszerveződésű közösségek támogatása.

(4) A gyermek és ifjúsági korosztály művelődésének szervezése, közösségek életrehívása és működtetése a tehetséggondozás elősegítése a közművelődés sajátos eszközeivel.

7. § (1) A szomszéd és más népek - különös tekintettel a testvérvárosok - kultúrájának megismertetése a város lakosságával, Karcag kulturális értékeinek bemutatása Magyarországon és külföldön.

(2) Az idegenforgalom és a turizmus keretében térségünkbe érkező látogatók számára a város kulturális életének, hagyományainak, értékeinek bemutatása információkkal történő ellátása, a Tourinform Iroda működtetése révén.

8. § (1) A szabadidő kulturális célú eltöltésének, a szórakozási és közösségi igényekhez a feltételek biztosítása, az e szolgáltatást nyújtó intézmények, anyagi, a civil szervezetek, vállalkozók szakmai támogatása és esetenkénti céljellegű támogatása.

9. § (1) A lakosság részére a közhasznú információk biztosítása, szolgáltatások nyújtása; (könyv, színház- és hangversenyjegyek árusítása, fénymásolási lehetőség, számítógépes adatbázis, internet használata, stb.)

(2) A rendeletben meghatározott közművelődési feladatok megvalósulásainak elősegítéséért a helyi média támogatása.

III. Fejezet

A közművelődési feladatellátás szervezeti keretei

10. § (1) Az e rendelet 2. §-9. §-aiban megfogalmazott közművelődési feladatok megvalósítása érdekében a település képviselő testülete mint fenntartó biztosítja a Déryné Művelődési és Ifjúsági Központ és telephelyei (Ifjúsági Tábor Berekfürdő, volt Helyőrségi Művelődési Otthon, Tourinform Iroda) részére a működéshez szükséges feltételeket. A feladatok végrehajtásában részt vállalnak az önkormányzati fenntartású oktatási, sport intézmények, civil szervezetek is.

11. § (1) A képviselő testület a közművelődési feladatok eredményesebb ellátására a Tv. 79. §-a szerint közművelődési megállapodást köthet.

IV. Fejezet

Az önkormányzati közművelődési feladatok finanszírozási formái

12. § (1) A Városi Önkormányzat a városi közművelődési feladatok ellátása érdekében évenként a költségvetési rendeletében biztosítja a szükséges pénzeszközt.

(2) Új közművelődési feladatok évközi belépése esetén, az annak ellátásához szükséges összeget az (1) bekezdésben foglaltakon túl a költségvetési rendeletében biztosítja a képviselő testület.

13. § (1) Az Önkormányzat határidőre, maradéktalanul teljesíti közművelődési megállapodásainak pénzügyi rendelkezéseit.

(2) Az e rendelet 2. §-9. §-okban felsorolt közművelődési feladatok ellátásából részt vállalókat az Önkormányzat alkalmanként pénzügyi támogatásban részesítheti, ehhez a pénzügyi forrást városi szinten a Karcag Városi Önkormányzat Polgármesteri Hivatal költségvetésében elkülönítve biztosítja az Egyéb művelődési célok támogatása szakfeladaton.

V. Fejezet

A helyi közművelődés szakemberigénye

14. § (1) A képviselő testület az önkormányzat közművelődési feladatainak szakszerű ellátását a Karcag Városi Önkormányzat Polgármesteri Hivatala szakjellegű felsőfokú végzettséggel rendelkező köztisztviselő által láttatja el.

(2) A képviselő testület biztosítja a közművelődési feladat ellátásához szükséges - jogszabályokban meghatározott követelményeknek megfelelő - kellő számú szakember foglalkoztatását, támogatja továbbképzésüket.

VI. Fejezet

Az együttműködésekről

15. § A képviselőtestület a 2. §-9. §-ban meghatározott közművelődési feladatainak elvégzése érdekében együttműködik a településen lévő tudományos, művészeti, közművelődési tevékenységet is folytató közhasznú nonprofit és profitorientált szervezetekkel, a kulturális ágazat megyei és országos irányítóival, a kulturális élet szakmai tanácsadó és érdekvédelmi szervezeteivel, a települési székhelyű oktatási- és sportintézményekkel, a városban működő könyvtárral, tudományos intézettel, muzeális intézményekkel, az egyházakkal, kommunikációs szervezetekkel, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzattal, a Megyei Művelődési és Ifjúsági Szolgálattal, mint Közművelődési Szakmai Tanácsadó és Szolgáltató Intézménnyel, a nagykun települések önkormányzataival és közművelődési intézményeivel, és a testvérvárosokkal.

VII. Fejezet

Záró rendelkezések

16. § (1) E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, de rendelkezéseit 1999. június 1-től kell alkalmazni.

(2) E rendelettel nem szabályozott kérdésekben a kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló - hatályos - 1997. évi CXL. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

K a r c a g, 1999. május 14.
Dr. Fazekas Sándor s.k Földvári Imréné dr. s.k.
polgármester jegyző