A szöveg időállapota: 2001.X.3. - 2008.IX.25.
Időállapot váltás: - 2001.X.2.
2001.X.3. - 2008.IX.25.
2008.IX.26. - 2013.V.31.
2013.VI.1. -


32/2001. (X. 3.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet

Karcag Város címeréről, zászlajáról, és ezek használatáról

Karcag Város Önkormányzata a helyi önkormányzatokról szóló, többszörösen módosított 1990. évi LXV. tv. 10. § (1) bekezdés c) pontjában, továbbá a 16. § (1) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva, a Magyar Köztársaság nemzeti jelképeinek és a Magyar Köztársaságra utaló elnevezésnek a használatáról szóló 1995. évi LXXXIII. törvény rendelkezéseit figyelembe véve az alábbi rendelkezést alkotja:

I. fejezet

A címer

A címer leírása

1. § „Karcag város címere kerek talpú, álló pajzs, melynek vörös mezeje zöld udvarán egy jobbra forduló, jobbra lépő ezüst bárány áll. A pajzsot keretként keskeny aranyszegély övezi. A pajzson ötágú leveles arany korona található, melynek három levelében rubin, a levelei között pedig két kék gyöngy van.

A korona abroncsán jobbról és balról kék gyöngy, középütt pedig szintén vízszintes irányú rubin található.”

A címer használatának köre

2. § (1) A város címere kizárólag díszítő és utaló jelképként alkalmazható.

(2) A város címere használható:

a) az önkormányzat meghívóin,

b) az önkormányzat és bizottságai felhívásain, programjain, tervein, más szervekkel kötött megállapodásokon és szerződéseken,

c) a város történetével, életével, fejlődésével foglalkozó kiadványokon, a városra utaló emléktárgyakon,

d) az önkormányzat által alapított (kiadott) díszokleveleken, emléklapokon, kitüntető vagy emlékérmeken,

e) ünnepségeken, rendezvényeken,

f) idegenforgalmi propagandában,

g) az önkormányzat bizottsága, továbbá az önkormányzat tisztségviselői által az önkormányzat megbízásából eredő tevékenységük során felhasznált levélpapíron,

h) az önkormányzat intézményeinek emblémájaként,

i) a város jelentősebb kulturális intézményeinek és sportszervezeteinek emléklapjain, jelvényein, érmein és cserezászlóin,

j) a városháza tanácskozó termeiben, házasságkötő termében, az önkormányzat tisztségviselőinek hivatali helyiségeiben,

k) az előzőekben felsoroltak értelemszerű alkalmazásával - külön engedély alapján - más szervek által is.

l) A települési képviselők által, ha a képviselőtestület nevében járnak el.

(3) Ha e rendelet másképp nem rendelkezik magánszemély foglalkozásának gyakorlása során, jogi személy, vagy jogi személyiség nélküli szervezet - a (2) bekezdésben felsorolt személyeken, szerveken kívül - tevékenysége során szervezete jelképeként, illetve ennek részeként a címert nem használhatja.

(4) A (3) bekezdést alkalmazni kell az önkormányzat hivatalos lapjának kivételével a sajtótermékek címfeliratára is.

(5) Az állami és a helyi címer együttes használata esetén az állami címernek - különösen elhelyezésével, a címer méretével stb. - elsőbbséget kell biztosítani.

A címer használatának módja

3. § (1) A város címerét kizárólag hiteles alakban az ábrázolás hűségének, a méretarányoknak és színeknek betartása mellett szabad ábrázolni.

(2) Egyes esetekben a külön engedélyben megjelölt módon megengedhető, hogy a város címere kizárólag az anyag színében (fém, fa, bőr, kerámia, stb.) készüljön vagy jelvény formájában az eredeti színekben.

(3) A város címerét csak olyan mértékig szabad kicsinyíteni, hogy az ne sértse a hiteles ábrázolást.

A címer előállításának, használatának, forgalomba hozatalának engedélyezése

4. § (1) A város címerének jelen rendelet 2. § (2) bekezdése c), e), f), h) alpontjaiban felsorolt esetekben történő felhasználását, illetőleg forgalomba hozatal céljából való előállítását a polgármester engedélyezi, az a), b), d), g), j), k), l) alpontokban felsorolt esetekben külön engedély nélkül is alkalmazható a városi címer.

(2) A polgármester a címer használatára, előállítására vonatkozó engedélyben a jelen rendeletben foglaltakon túlmenően külön előírásokat is megszabhat.

(3) Az engedély érvényessége meghatározott időpontig, vagy visszavonásig szólhat. Erről a polgármester által kiadott engedélyben kell határozni.

(4) A városi címer előállítására, használatára, forgalomba hozatalának engedélyezésére vonatkozó kérelemnek tartalmaznia kell:

- a kérelmező megnevezését, és címét,

- a címer felhasználásának, előállításának célját, módját,

- előállítás esetén a mennyiséget,

- a forgalomba hozatal, vagy terjesztés módját,

- a címer használatának időtartamát,

- a címer felhasználásáért felelős személy nevét és beosztását,

- a címerrel díszített tárgy mintáját és annak egy fényképmásolatát.

(5) A címer előállítására, használatára, forgalomba hozatalára vonatkozó engedélynek tartalmaznia kell:

- az engedélyes megnevezését és címét,

- az engedélyezett felhasználási cél megjelölését,

- az engedély érvényességének idejét,

- a terjesztés és forgalomba hozatal módjára, mennyiségére vonatkozó kikötéseket,

- a felhasználással kapcsolatos esetleges egyéb előírásokat.

(6) Az engedély megadása során vizsgálni kell, hogy a kérelmező tevékenységének jelentősége az általa előállított áru jellege, minősége indokolttá teszi-e a címer használatát. Ezt a kérelmezőnek kell bizonyítania.

(7) A kiadott engedélyről, érvényességük határidejéről nyilvántartást kell vezetni.

(8) A városi címer használatára, vagy előállítására nem adható engedély, ha a használat, vagy forgalomba hozatal módja, körülményei a várost, vagy lakosságának érzületét sértheti.

5. § (1) A város címere díszplakettként és jelvényként is elkészíthető a polgármester rendelkezésétől függően.

(2) A díszplakett olyan személyeknek és szerveknek adományozható, akik, vagy amelyek az alkotó városi közszellem fejlesztéséért, fontosabb városfejlesztési célkitűzések megvalósításáért, vagy a város népszerűsítéséért kiemelkedő tevékenységet végeztek. Adományozható továbbá nagyobb jelentőségű rendezvények, kiemelkedő látogatások alkalmával a városba érkező arra érdemes személyeknek. Az adományozás történhet a várost külföldön képviselő delegációk vezetőinek részéről is a polgármester hozzájárulásával.

(3) A díszplakettekről nyilvántartást kell vezetni, amely tartalmazza az adományozás időpontját és az adományozásban részt vett szerv, személyek nevét.

II. fejezet

A zászló

A zászló leírása

6. § (1) A város zászlója világos kék színű anyagon, középen a város címerét és alatta fehérrel hímezve félkörben „Karcag” feliratot tartalmazza.

A zászló használatának köre

7. § A zászló használható: (1) a) az önkormányzat ülésein és a város életében más jelentős - kizárólag helyi - események alkalmával.

b) az önkormányzati szervek, szövetkezetek, intézmények ünnepségein, rendezvényein,

c) megkülönböztetésül a több település részvételével tartott rendezvényeken,

d) a települések közötti bel - és külföldi kapcsolatokban,

e) cserezászlóként és - a juttatás jellegének a zászlón való feltüntetésével - elismerésként.

A zászló használatának módja

8. § (1) Együttes használat esetén a városi zászlót úgy kell elhelyezni, hogy a nemzeti színű zászló jelentőségét ne csökkentse.

(2) A zászló előállítására, használatára, forgalomba hozatalára és engedélyezésére a 4. §-ban foglaltakat kell értelemszerűen alkalmazni.

(3) A városi zászlóból egyet a városháza épületében kell elhelyezni.

Szabálysértési és vegyes rendelkezések

9. § (1) Szabálysértést követ el és 30.000 Ft-ig terjedhető pénzbírsággal sújtható, aki ezen rendelet 2. §-át, 4. §-ának (2) bekezdését és a 7. §-át megszegi, vagy az azokban biztosított jogokkal visszaél.

(2) A polgármester a címer és zászlóhasználati engedélyt visszavonhatja, ha az engedélyes az 1) bekezdésben foglalt szabálysértést elkövette, illetve ha azok használatára méltatlanná válik.

10. § (1) E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.

(2) Egyidejűleg hatályát veszti az 1990. évi 2. sz. tanácsrendelettel, a képviselő testület 22/1993. (V. 12.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel, 26/1996. (IX. 25.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel, 25/2000. (X. 25.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel módosított 1981. évi I. számú tanácsrendelet, mely „A városi címer és zászló megállapításáról és használatuk rendjéről” rendelkezik.

K a r c a g, 2001. szeptember
Dr. Fazekas Sándor s.k Földvári Imréné dr. s.k.
polgármester jegyző