A szöveg időállapota: 2002.XII.18. - 2003.XII.31.
Időállapot váltás: 2002.XII.18. - 2003.XII.31.
2004.I.1. -


29/2002. (XII. 18.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet

a helyi iparűzési adóról szóló, többszörösen módosított 1/1996. (I.31.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet módosításáról és kiegészítéséről

Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi adókról szóló, többszörösen módosított 1990. évi C. tv. (továbbiakban: Htv.) 6. §.-ában biztosított jogkörében eljárva, figyelemmel az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény (továbbiakban: Eva tv.) 27. §-ában foglaltakra a helyi iparűzési adóról szóló, többszörösen módosított 1/1996. (I.31.) Ök. sz. rendeletének (továbbiakban: R.) módosításáról és kiegészítéséről az alábbi rendeletet alkotja:

1. § (1) A R. 5. § helyébe az alábbi 5.§ kerül:

Adómentesség, adókedvezmény

5.§ Mentes a helyi iparűzési adó alól a Htv.3.§ (2) bekezdésében foglaltakon túl:

(1) 2007. december 31-ig az a vállalkozó (adóalany), akinek/amelynek a 7. § (1) bekezdés, illetőleg a 7/A. § vagy 7/B § alapján számított (vállalkozás szintű) adóalapja nem haladja meg a 2,5 millió Ft-ot.

(2) Az a vállalkozó (adóalany), aki az Önkormányzat illetékességi területén a rendelet hatályba lépését követően új munkahelyet létesít az alábbiak szerint:

- 5 fő átlagos foglalkoztatott létszámig a vállalkozás beindításától számított 1 évig, de maximum 2007. december 31-ig,

- 6-10 fő átlagos foglalkoztatott létszám esetén a vállalkozás beindításától számított 2 évig, de maximum 2007. december 31-ig,

- 11-20 fő átlagos foglalkoztatott létszám esetén a vállalkozás beindításától számított 3 évig, de maximum 2007. december 31-ig

- 21-50 fő átlagos foglalkoztatott létszám esetén a vállalkozás beindításától számított 4 évig, de maximum 2007. december 31-ig,

- 50 fő átlagos foglalkoztatott létszám felett a vállalkozás beindításától számított maximum 2007. december 31-ig.”

2. § A R. IV. fejezete a következő 7/B. §-sal egészül ki:

Állandó jellegű iparűzési tevékenység esetén az adó alapjának egyszerűsített meghatározása

7/B. § (1) Az egyszerűsített vállalkozói adó hatálya alá tartozó vállalkozó az adó alapját - a 7. § (1) bekezdésében vagy a 7/A. §-ban foglalt előírásoktól eltérően - az egyszerűsített vállalkozói adó alapjának 50%-ában is megállapíthatja.

(2) Az adó alapjának az (1) bekezdés szerinti megállapítása adóévre választható, az erről szóló bejelentést a 7/A. § (5) bekezdése szerint kell megtenni.

(3) Ha a vállalkozó az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény hatálya alól kikerül, akkor az adó alapját az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény szerinti adóévére az (1) bekezdés szerint a naptári év hátralévő részére a 7. § (1) bekezdése vagy a 7/A. § előírásai szerint kell megállapítani, utóbbi esetén feltéve, hogy a 7/A. §-ban foglalt feltételek egyébként fennállnak.

(4) Ha a vállalkozó az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény hatálya alól kikerül, akkor

a) köteles azt 15 napon belül bejelenteni az önkormányzati adóhatóságnak, s ezzel egyidejűleg a naptári év hátralévő részére bejelentést tenni a várható adó összegéről. A bejelentett várható adó összege alapján az adóhatóság megállapítja az adóelőleg összegét;

b) a vállalkozó az Eva tv. szerinti adóévéről szóló bevallást az Eva tv.-ben meghatározott időpontig köteles benyújtani, s ezzel egyidejűleg az adóévre már megfizetett előleg és a tényleges fizetendő adó összegének különbözetét megfizetni. Ennek megfelelően a visszaigénylésére való jogosultság is az adóbevallás benyújtásával nyílik meg.”

3. § A R. 8. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

Az adó alapja és mértéke

”8.§ Az adó évi mértéke állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetében az adóalap 2%-a.”

4. § A R. 17. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

E rendelet alkalmazásában

”(2) Vállalkozó: a gazdasági tevékenységet saját nevében és kockázatára haszonszerzés céljából, üzletszerűen végző

a) a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott egyéni vállalkozó,

b) a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott mezőgazdasági őstermelő, feltéve, hogy őstermelői tevékenységéből származó bevétele az adóévben a 400 000 forintot meghaladja,

c) a jogi személy, ideértve azt is, ha az felszámolás vagy végelszámolás alatt áll,

d) egyéb szervezet, ideértve azt is, ha az felszámolás vagy végelszámolás alatt áll;”

5. § (1) A R. Mellékletének az 1.1. pontja első bekezdésében szereplő szövegrész a harmadik mondat után a következő mondattal egészül ki:

Személyi jellegű ráfordítással arányos megosztás módszere

„Ha a nem magánszemély vállalkozó ügyvezetője (a vállalkozónak a társasági szerződésben, az alapító okiratban képviseletére feljogosított magánszemély) után az adóévben személyi jellegű ráfordítás nem merül fel, akkor ezen ügyvezető után 500.000 Ft-ot kell figyelembe venni személyi jellegű ráfordítás címén.”

(2) A R. Mellékletének 5. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

„5. Az adóalap-megosztására vonatkozó számításokat - a kerekítés általános szabályai alapulvételével - négy tizedesjegy pontossággal kell elvégezni.”

6 § E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit 2003. január 1-től kell alkalmazni.

K a r c a g, 2002. december 3.
Dr. Fazekas Sándor s.k Rózsa Sándor s.k.
polgármester jegyző