A szöveg időállapota: 2004.I.28. - 2004.XII.31.
Időállapot váltás: 2004.I.28. - 2004.XII.31.
2005.I.1. -


4/2004. (I.28.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet

Karcag város menetrend szerinti helyi autóbusz közlekedés hatósági árának megállapításáról szóló 22/2003. (XII.17.) rendelet módosításáról

A Karcag Városi Önkormányzat Képviselő Testülete az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény 7. §-ának (1) bekezdése és 11. §-ának (1) bekezdése alapján a helyi autóbusz közlekedés díjának megállapítására az alábbi rendeletet alkotja:

1. § A rendelet 1. §-ának szövege helyébe a következő szövegrész kerül:

„1. § A rendeletet a Karcag Városi Önkormányzat közigazgatási területén tömegközlekedési szolgáltatást végző Jászkun Volán Rt-re (a továbbiakban: Szolgáltató), valamint a szolgáltatást igénybe vevőkre kell alkalmazni.”

2. § A rendelet az alábbi 2/A §-al egészül ki:

„2/A. § Az autóbuszjáratok csak érvényes menetjeggyel, bérletjeggyel, vagy egyéb utazási igazolvánnyal vehetők igénybe.”

1. Az összvonalas bérletjegy, a tanulók és nyugdíjasok bérletjegye az érvényességi időn belül a menetrendben meghirdetett valamennyi menetrend szerinti autóbusz vonalon korlátlan számú utazásra jogosít.

2. A különböző bérletjegyek a naptári hónap első napjától a következő hónap 5-én 24 óráig érvényesek.

3. A menetjegyet a felszálláskor kell az autóbuszvezetőnél megvásárolni, vagy a bérlet esetében azt felmutatni.

3. § A rendelet 3. §. (3) bekezdésében szereplő „Jászkun Volán Rt” szövegrész helyébe „szolgáltató” szövegrész kerül.

4. § A rendelet 2. § utolsó mondatában szereplő „12 %-os ÁFA-át” szövegrész helyébe az alábbi szövegrész kerül: „15 %-os ÁFA-át”

5. § A rendelet 4. §. (1) bekezdésének szövege helyébe az alábbi szövegrész kerül:

„(1) A helyi autóbusz-közlekedés utazási feltételeit és a díjszabási tájékoztatót az 1. számú melléklet tartalmazza, melyet szolgáltató a helyi menetrendi kiadványban meghirdeti.”

6. § E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.

K a r c a g, 2004. január 14.
Dr. Fazekas Sándor s.k. Rózsa Sándor s.k.
polgármester jegyző

4/2004. (I.28.) Ök. rendelet melléklete

UTAZÁSI FELTÉTELEK A MENETREND SZERINTI HELYI (VÁROSI) AUTÓBUSZJÁRATOK IGÉNYBEVÉTELÉRE

A VOLÁN Egyesülés tagjai személyszállítást a menetrend szerinti autóbuszjáratokkal (továbbiakban: autóbuszjárat) a Polgári Törvénykönyv általános, valamint vállalkozási szerződésre vonatkozó előírásai, a közúti közlekedésről szóló 1988.évi I. tv., a 20/1981. (VI.19.) Mt. rendelet szabályai, annak 6.§-a alapján készített jelen utazási feltételek, az illetékes önkormányzatok ármegállapító rendelete, továbbá a menetrendben, díjszabásban foglaltak és az annak alapján készített menetdíjtáblázatok díjai szerint végeznek. Egyes kérdésekre vonatkozóan a VOLÁN Egyesülés menetrend szerinti személyszállítást végző egyes tagjai (továbbiakban: VOLÁN) kiegészítő utazási feltételeket is meghirdethetnek.

I. Utazási jogosultság, utazási szerződés, menetjegyváltás

1) Az autóbuszjáraton - a következő kivételekkel és feltételekkel - bárki utazhat

a) az utazásban fertőző beteg nem vehet részt,

b) 6 éven aluli gyermek, valamint magatehetetlen személy csak kísérővel utazhat [20/1981. VI.19.) Mt.r.], 6 éven aluli gyermekek csoportos utazásánál minden 10 fő gyermekhez legalább egy fő kísérőt kell biztosítani.

A kísérővel utazó gyermekek és a magatehetetlen személyek autóbuszban való elhelyezéséről, valamint folyamatos felügyeletéről a kísérő(k)nek kell gondoskodni.

Az a) - b) pontokban említett, az utazást kizáró, illetve a kísérést szükségessé tevő okok fennállását az autóbuszjárat személyzete nem vizsgálja. Ha az utas ezen okok valamelyikének fennállása esetén az autóbuszjáratra mégis felszáll (pl. az okot eltitkolva, az autóbusz személyzetét, illetve másokat megtévesztve), az abból következően elszenvedett, valamint a harmadik személynek vagy a VOLÁN-nak okozott károkat maga, illetve gondnoka, gyámja stb. viseli.

2) Az utazásból kizárható

a) az ittas személy,

b) aki botrányosan viselkedik, vagy más hasonló okból utastársai terhére van,

c) aki az utazási feltételeket nem tartja meg [20/1981. (VI.19.) Mt.r.].

Utazásból való kizárás csak lakott területen vagy tartózkodásra alkalmas nyilvános helyen történhet.

3) Az autóbuszjárat csak érvényes menetjeggyel, bérlettel, illetve az utazási jogosultság egyéb módon történő igazolásával (továbbiakban együtt: utazási igazolvány) vehető igénybe. Az egyes utazási igazolványok használatát jogszabályok vagy a díjszabás különböző jogosultságokhoz köti. Az olyan utazási igazolványok, amelyek használatához a jogosultság igazolása is szükséges, csak a megfelelő igazolással együtt érvényesek.

A VOLÁN egyes autóbuszjáratokon meghatározott utazási igazolványok felhasználását kizárhatja. A korlátozás a menetrendben kerül meghirdetésre.

4) Érvényes utazási igazolvánnyal nem rendelkező utasnak legkésőbb az autóbuszra felszálláskor felhívás nélkül menetjegyet vagy bérletet kell váltania. Az utazási igazolvánnyal rendelkező utasnak szintén legkésőbb felszálláskor kell utazási igazolványát kezelnie, kezeltetnie, ellenőrzésre felmutatnia vagy utazási jogosultságát igazolnia az autóbuszvezető előtt. A különböző jogosultsághoz kötött utazási igazolványokat a jogosultságot igazoló igazolásokkal együtt kell felmutatni, illetve átadni.

A megváltott, illetve a kezelt, kezeltetett, felmutatott stb. utazási igazolványt az utazás tartama alatt meg kell őrizni.

Az utazási igazolványt ellenőrzés céljából az utazás tartama alatt, illetve leszálláskor az autóbuszvezetőnek vagy az ellenőrnek felhívásra fel kell mutatni vagy át kell adni.

5) Az az utazási igazolvány, amely annyira megrongálódott, hogy emiatt ellenőrzése lehetetlenné vált, utazásra érvénytelen. Ugyancsak érvénytelen utazásra az olyan utazási igazolvány, amelynek adatait illetéktelenül megváltoztatták. Az ilyen utazási igazolványokat a VOLÁN bevonja, az utasnak pedig helyette menetjegyet kell váltania.

6) Az utazási igazolvány csak arra a vonalra, viszonylatra, területre, autóbuszjáratra és időtartamra, illetve annyi utazási alkalomra érvényes, amelyre azt kiadták, illetve érvényesítették (kezelték). A menetjegy a vonal teljes hosszán (vonaljegy) egyszeri utazásra jogosít. Az egyes utazási igazolványok érvényességének részletes szabályait a díjszabás tartalmazza.

7) Az utazási igazolványokat az azzal történő utazás megkezdése után átruházni nem szabad.

Jogosulatlanul használt utazási igazolványok vagy azok, amelyekhez a jogosultságot igazolni nem tudják, érvénytelenek.

8) Az utasnak a díjszabásban megállapított menetdíjat (utazási igazolvány árat) kell megfizetnie megfelelő címletű pénzeszközzel. A jegykiadó pénzváltásra és nagycímletű pénzből visszaadásra nem köteles. A visszajáró összeget - ha azt a jegykiadó visszaadni nem tudja - a VOLÁN az utas részére postai úton, a postaköltség levonásával visszatéríti.

9) A Volán menetjegy, bérlet illetve más utazási igazolvány előzetes váltását kötelezővé teheti.

II. Díjszabás

A VOLÁN a menetjegyek és más utazási igazolványok díjait, az alkalmazott kedvezményeket, az igénybevételük és használatuk feltételeit - figyelemmel az azokra vonatkozó jogszabályokra és hatósági intézkedésekre - „Díjszabás”-ban teszi közzé.

A díjszabás szövegét, valamint a csak időlegesen vagy korlátozott területen alkalmazott utazási igazolványok vagy kedvezmények feltételeit és díjait (mértékét) tartalmazó kiegészítéseket a VOLÁN a település helyi viszonyainak megfelelő módon hirdeti meg.

A díjszabás és kiegészítései a VOLÁN településen működő szolgálati helyein, hivatalos órák alatt megtekinthetők. A díjszabás kivonatos tartalmát e Menetrend is tartalmazza

III. Érvényes menetjegy (utazási igazolvány) nélküli utazás

1) Annak az utasnak, aki a menetjegy váltását elmulasztotta, vagy aki az ellenőrzés vagy a leszállás alkalmával érvényes utazási igazolványt felmutatni nem tud, továbbá aki az utazási igazolványt, illetve kedvezményt jogtalanul használ pótdíjat fizet a menetdíjon felül.

2) Annak az utasnak, aki előre váltott menetjegyét, illetőleg kezeltetési kötelezettséggel használható jegyét, bérletét vagy más utazási igazolványát nem kezelteti (érvényesíti), annak utólagos kezelésével egyidejűleg pótdíjat kell fizetnie.

3) Az a pótdíj fizetésére kötelezett utas, aki a pótdíjat a helyszínen nem fizeti ki, köteles személyazonosságát és lakcímét az ellenőrzést végző részére igazolni.

IV. Fel- és leszállás, helyfoglalás

1) A közlekedési vállalat (VOLÁN) a menetrendben közzétett helyi és helyközi járattal a személyszállítást köteles elvállalni. Ha a menetrendben közzétett járattal a jelentkező összes utas nem szállítható el, a közlekedési vállalatot a szerződéskötési kötelezettség a jármű befogadóképességéig terheli [20/1981. (VI.19.) Mt.r.]. Ilyen esetben a megállóhelyen várakozók részére az autóbuszjárat személyzete tájékoztatást ad az egyéb utazási lehetőségekről.

2) Helyi forgalomban az utasok elszállítása jelentkezésük sorrendjében történik [20/1981. (VI.19.) Mt.r.]. Ezen belül a VOLÁN a kisgyermekkel utazók, vakok, terhes anyák, mozgássérültek részére elsőbbséget biztosít.

3) Minden utas egy ülőhelyet vehet igénybe, ha azt más utasok nem foglalták el. A 4 éven aluli gyermekek - biztonságuk érdekében - kísérőjük ölében utazhatnak, illetve külön ülésen mózeskosárban, gyermekülésben stb. elhelyezve. A kísérővel utazó gyermekek elhelyezéséről, valamint folyamatos felügyeletéről a kísérő tartozik gondoskodni. A rokkantak, vakok, terhes anyák, kisgyermekkel utazók részére kijelölt ülőhelyeken elsősorban ezen személyek utazhatnak.

4) Aki több ülőhelyet foglal el, mint amennyi őt megilleti, annak a lefoglalt ülőhelyről az odahelyezett tárgyat el kell távolítania és az ülőhelyet álló utasnak át kell engednie.

5) Az utasok felszállása az autóbusz első ajtajánál, leszállása a hátsó ajtó(ko)n történhet. Az utasnak a fel- és leszállás helyileg meghatározott rendjét (ajtók használata stb.) meg kell tartania.

6) Az utas leszállási szándékát a megállóhelyhez való közeledéskor az erre szolgáló jelzőberendezés használatával, annak hiányában vagy üzemképtelensége esetén az autóbuszvezetővel való szóbeli közlés útján jeleznie kell. A leszállási szándék jelzésének elmulasztásából származó kárért a VOLÁN nem felelős. Az autóbuszjárat végállomásra érkezésekor az utasoknak az autóbuszt el kell hagyniuk.

7) Az autóbusz rendkívüli megállása esetén az utasoknak csak a járat személyzete engedélyével szabad kiszállniuk.

V. Az utas magatartása

1) Az autóbuszon szennyezett ruházattal, szennyezést okozó kézipoggyásszal utazni, vagy más olyan magatartást tanúsítani nem szabad, amely az autóbuszt, annak felszerelési tárgyait, más utasok ruházatát, kézipoggyászát beszennyezheti vagy azokban kárt okozhat. Annak, aki a járművet poggyászával, ruházatával vagy más módon beszennyezi, pótdíjat kell fizetnie.

2) Az autóbuszban, valamint az autóbusz-állomások területén bármilyen árut, szolgáltatást csak az illetékes VOLÁN engedélyével szabad árusítani. Szemetelni, lármázni, énekelni, zenélni vagy bármilyen eszközzel, tárggyal, játékszerrel zajt okozni nem szabad.

3) Az ablakok, szellőzőnyílások kinyitása vagy bezárása, a világítás szabályozása kérdésében az autóbuszjárat személyzete az utasok többségének kívánságát figyelembe véve intézkedik. Az utastér központi világítását az autóbuszvezető - ha az őt a vezetésben zavarja - lakott területen kívül kikapcsolhatja.

4) Autóbuszban rádiót, magnetofont, mobiltelefont vagy hasonló készüléket üzemeltetni csak olyan módon szabad (pl. fülhallgatóval), hogy a többi utast ne zavarja.

5) Autóbuszjáraton dohányozni (cigarettázni, szivarozni és pipázni) nem szabad.

6) Ha az utas magatartásával a menetrend szerinti közlekedést akadályozza és ebből a VOLÁN-nak kára származik, azt az utasra áthárítja.

7) Aki az autóbuszban, az utasforgalmi létesítményekben - ideértve a megállóhely-jelző táblát és oszlopot, valamint a menetrendi hirdetményeket is-, vagy azok berendezési, felszerelési tárgyaiban kárt okoz, vagy azokat rendellenesen beszennyezi, köteles a takarítási, tisztítási, helyreállítási, illetve pótlási költségeket megtéríteni.

VI. Kézipoggyász

1) Az utasok kézipoggyászt vihetnek magukkal [20/1981. (VI.19.) Mt.r.].

Kézipoggyászoknak minősülnek azok az egy személy által is könnyen hordozható, 10 kg-nál nem nagyobb tömegű és egyik irányban sem terjedelmes tárgyak, amelyeket az utas az autóbuszba magával visz. Továbbá kézipoggyászként az autóbuszba bevihető még ródli vagy síléc, vagy facsemete, vagy gyermekkocsi, vagy rokkantkocsi, vagy egy legfeljebb 5 kg töltetsúlyú propán-bután gázpalack.

2) Kézipoggyászként nem szállítható:

a) olyan tárgy, amelynek szállítását jogszabály vagy hatósági rendelkezés tiltja,

b) olyan tárgy, amely méreténél vagy tömegénél fogva a járművön erre kijelölt helyen nem helyezhető el, vagy a többi utas egészségében, testi épségében, ruházatában, kézipoggyászában kárt okozhat,

c) töltött lőfegyver [20/1981. (VI.19.) Mt.r.]

3) A közlekedési vállalat (VOLÁN) megtagadhatja olyan tárgy kézipoggyászként való szállítását, amely

a) az utasoknak aránytalan kényelmetlenséget okozhat,

b) a járművet megrongálhatja vagy beszennyezheti. [20/1981. (VI.19.) Mt.r.]

4) Az utas kézipoggyászát elsősorban a kezében vagy az ölében tartva szállíthatja, ha azonban ez nem lehetséges, köteles úgy elhelyezni, hogy a többi utas testi épségét ne veszélyeztesse, kényelmét a legkevésbé zavarja és az autóbusz berendezésében kárt ne okozzon. Kézipoggyász ülőhelyre nem helyezhető.

5) Egyes kézipoggyászokra vonatkozó különleges feltételek:

a) Kisgyermekek szállítására használt ún. mózeskosár, gyermekülés az autóbuszba bevihető; gyermekkocsi csak akkor vihető kézipoggyászként az autóbusz utasterébe, ha ott megfelelően elhelyezhető. Az ezekben elhelyezett kisgyermek biztonságos elhelyezése és felügyelete minden esetben az utas (kísérő) feladata.

b) Propán-bután gáz személyenként 1 db, legfeljebb 5 kg töltetű palackban vihető be az autóbuszba. A gázpalackot az autóbuszon zárt állapotban, védőkupakkal ellátva - állítva - úgy kell elhelyezni és rögzíteni, hogy el ne mozdulhasson.

c) Személyenként 1 pár sífelszerelés - elsősorban állítva és kézben tartva.

d) Az ülőhelyek feletti poggyásztartóban nem helyezhető el folyadékkal töltött edény vagy azt tartalmazó csomag, olyan tárgy, amely elmozdulhat vagy a poggyásztartó túlterhelését okozhatja.

e) Rokkantkocsi az autóbuszba kézipoggyászként akkor vihető be, ha ott megfelelően elhelyezhető.

6) A kézipoggyász őrzése az utas feladata.

7) A kézipoggyászban bekövetkezett, valamint a kézipoggyász által harmadik személynek okozott kárért a VOLÁN csak jogszabály alapján vagy vétkesség esetén felelős. A VOLÁN a kézipoggyászban bekövetkezett kárért vétkessége esetén magasabb összegű kártérítést nem fizet, mint amennyit útipoggyász teljes elvesztése esetén kellene fizetnie.

8) Annak az utasnak, aki kézipoggyászként be nem vihető tárgyat az autóbuszba bevisz, a díjszabásban meghatározott pótdíjat kell megfizetnie. Emellett - függetlenül az egyéb törvényes következményektől - felelős a szabály megsértéséből származó károkért.

9) Az autóbuszjárat személyzete a kézipoggyászt az utas jelenlétében megvizsgálhatja, ha alapos gyanú merül fel, hogy az utas kézipoggyászként nem szállítható tárgyat visz be az autóbuszba.

VII. Autóbuszba bevihető élő állatok

1) Az autóbuszba bevihető élő állatok és szállításuk feltételei:

a) egy kutya, szájkosárral és pórázzal ellátva,

b) halak, a víz kiömlése ellen megfelelően biztosított tartályban,

c) kisebb madarak, papagájok és galambok, kalitkában elhelyezve,

d) egyéb apró állat kosárban, ládában vagy más alkalmas tartóban,

e) egy vadászsólyom, védősapkával ellátva.

Az állatok szállítására használt eszközök (tartály, kalitka, kosár, láda stb.) tömege, terjedelme stb. nem haladhatja meg a kézipoggyászok szállítási feltételeire meghatározottakat. A VOLÁN a forgalmi viszonyoktól függően az élő állatok szállítását tovább korlátozhatja.

2) Élő kacsa, liba vagy pulyka az autóbusz utasterében nem szállítható.

3) Beteg állat az autóbuszba nem vihető be.

4) Az autóbuszba bevitt élő állatra az utasnak kell felügyelni. Ha élő állat az utasokat magatartásával zavarhatja, vagy számukra kényelmetlenséget okoz, a VOLÁN az élő állatot a szállításból kizárhatja.

5) Az élő állatban bekövetkezett, valamint az élő állat által harmadik személynek okozott kárért a VOLÁN csak jogszabály alapján vagy vétkessége esetén felelős - a kézipoggyászra vonatkozó feltételek szerint.

VIII. Forgalmi zavar

1) Ha útközben a járat továbbhaladását valamilyen körülmény akadályozza, a közlekedési vállalat (VOLÁN) köteles a rendelkezésre álló más járművel az utasok továbbszállításáról gondoskodni [20/1981.(VI.19.) Mt.r.].

2) Ha a menetrendben közzétett járat közlekedése - átmenetileg - egyáltalán nem vagy csak kerülő útvonalon lehetséges, a közlekedési vállalat (VOLÁN) erről az utasokat tájékoztatja [20/1981.(VI.19.) Mt.r.]. A tájékoztatás a lehetséges és a helyileg szokásos módon történik, figyelemmel a menetrend módosítására vonatkozó szabályokra is.

IX. Díj visszatérítése

1) Az utazásból kizárt (az autóbuszról leszállított) utas részére a VOLÁN sem a menetdíjat, sem a díj egy részét nem téríti vissza. Ugyancsak nem téríti vissza még részben sem a VOLÁN a szállításból kizárt élő állat viteldíját.

2) Visszatérítés kizárólag a fel nem használt, illetőleg részben felhasznált bérlet stb. visszaadása ellenében történik. Ennek hiányában visszatérítési igényt a VOLÁN semmiféle igazolásra nem teljesít. Elveszett bérletjegyért visszatérítés nem jár.

X. Utazási feltételek helyközi autóbuszjáratokon

A helyi (városi) autóbuszjáratok utazási igazolványai a helyközi autóbuszjáratokkal történő utazások menetdíjának részbeni fedezésére felhasználhatók azokon a járatokon, amelyek:

-helyi járattal azonos (közös) útvonalon (azonos megállóhelyek között is) közlekednek, illetve valamely útszakaszon helyi járatot is pótolnak

menetrendje és díjszabása a helyi viszonylatú utazást lehetővé teszi.