A szöveg időállapota: 2006.VII.1. -
Időállapot váltás: 2006.VII.1. -


Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 19/2006. (VI.28.) rendelete

a pénzben és természetben nyújtott szociális ellátásokról szóló 13/2004. (II.11.) rendelet módosításáról

Karcag Város Önkormányzatának Képviselő Testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló, többször módosított 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Sztv.) 25. § (3) bekezdésében és a 26. §-ában kapott felhatalmazás alapján az önkormányzat által pénzben és természetben nyújtott szociális ellátásokról szóló 13/2004. (II.11.) rendeletét (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítja:

1. § A R. 2. §-a (4) bekezdése az alábbiak szerint módosul, illetve (5) bekezdéssel egészül ki:

„ (4) A Képviselő Testület az Sztv-ben és az e rendeletben szabályozott időskorúak járadéka, rendszeres szociális segély, normatív- és helyi lakásfenntartási támogatás, ápolási díj, átmeneti segély, temetési segély megállapítására, felülvizsgálatára, megszüntetésére, valamint a jogosulatlan és rosszhiszemű igénybevétele esetére szóló kötelezésére vonatkozó hatáskörét a Polgármesterre ruházza át.

(5) Közgyógyellátási ügyekben 2006. július 1-jétől Karcag Város Önkormányzat Jegyzője dönt.”

2. § A R. 8. §- a helyébe a következő rendelkezés lép:

„ 8. § (1) Karcag Város Önkormányzata időskorúak járadékában részesíti azt

a) a 62. életévét, illetőleg a reá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltött személyt, akinek saját és vele együtt lakó házastársa, élettársa jövedelme alapján számított egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 80 %-t,

b) az egyedülálló, 62. életévét, illetőleg a reá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltött, de 75 évesnél fiatalabb személyt, akinek havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 95%-át,

c) az egyedülálló, 75. életévét betöltött személyt, akinek havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át.

(2) Az időskorúak járadékának havi összege:

a) jövedelemmel nem rendelkező

aa) (1) bekezdésének a.) pontja szerinti jogosult esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 80 %-a,

ab) (1) bekezdésének b.) pontja szerinti jogosult esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 95 %-a,

ac) (1) bekezdésének c.) pontja szerinti jogosult esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-a,

b) jövedelemmel rendelkező jogosult esetén az a) pont szerinti összegnek és a jogosult havi jövedelmének a különbözete.”

3. § (1) A R. 9. § (5) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

„(5) A beilleszkedést segítő program a rendszeres szociális segélyben részesülő személy szociális helyzetéhez és mentális állapotához igazodva a következőkre terjedhet ki:

A Családsegítő és Gondozási Központtal való kapcsolattartásra, a számára előírt egyéni képességeket fejlesztő, vagy az életmódot formáló foglalkozáson, tanácsadáson, illetőleg a munkavégzésre történő felkészülési programban való részvételre, a felajánlott és az iskolai végzettségének megfelelő oktatásban, képzésben történő részvételre, különösen az általános iskolai végzettség és az első szakképesítés megszerzésére, a felajánlott és számára - a Sztv. 37/H. § (6) bekezdése szerint - megfelelő munkalehetőség elfogadására, a munkaügyi központnál álláskeresőként történő nyilvántartásba vételre és az elhelyezkedés érdekében a munkaügyi központtal való együttműködésre.”

(2) A R. 9. §-a a következő (11)-(14) bekezdésekkel egészül ki:

„(11) A jogosultsági feltételek, a családi segély összegének megállapításánál és minden egyéb kérdésben a mindenkori hatályos jogszabálynak megfelelően kell eljárni.”

„(12) Ha rendszeres szociális segélyben részesülő, együttműködésre kötelezett személy a segély folyósításának időtartama alatt együttműködési kötelezettségét megszegi, a segély összegét hat hónapig 75 %-os mértékben kell folyósítani.”

„(13) Az együttműködési kötelezettség súlyos, vagy két éven belül történő ismételt megszegése esetén a rendszeres segélyt meg kell szüntetni.”

„(14) Az együttműködési kötelezettség súlyos megszegésének minősül:

a) a felajánlott és megfelelő munkalehetőséget nem fogadja el,

b) az önkormányzat által szervezett foglalkoztatást a munkáltató rendkívüli felmondással szüntette meg,

c) nem köt megállapodást a megállapító határozatban megjelölt szervvel,

d) nem teljesíti az együttműködési megállapodásban foglaltakat,

e) a Sztv. 25. § (4) bekezdés szerinti felülvizsgálatot a segélyben részesülőnek felróható ok miatt nem lehet elvégezni.”

4. § A R. 10. § (2) bekezdésének g) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

g) A lakásfenntartási támogatás megállapításához az alábbi okmányok szükségesek:

- jövedelemigazolások:

- nyugdíjszerű ellátásokról: a nyugdíj elszámoló lap; munkabérről: munkáltatói igazolás; GYED-ről, GYES-ről, családi pótlékról, árva ellátásról: szelvény, vagy banki számlalevél; munkaügyi központ által folyósított ellátásról: a megállapító határozat,

- a lakás nagyságára vonatkozó hiteles iratok: használatbavételi engedély, vagy biztosítási kötvény,vagy építési engedély, vagy műszaki leírás, vagy tervrajz, esetleg saját készítésű rajz, az alapterületek pontos megjelölésével.”

5. § A R. 11. § -a a következő (10) - (12) bekezdésekkel egészül ki:

„(10) Az ápolást végző személy ápolási díjra való jogosultságát - a Sztv. alapján - meg kell szüntetni akkor, ha az ápolást végző személy a kötelezettségét nem teljesíti.”

„(11) Az ápolást végző személy akkor nem teljesíti az ápolási kötelezettségét, ha önhibájából több egymást követő napon nem gondoskodik:

a) az ápolt személy alapvető gondozási, ápolási igényének kielégítéséről, különösen

- a megfelelő étkeztetésről, - legalább napi egyszeri meleg étel, és legalább kétszeri hideg élelem biztosításáról

- gyógykezeltetéshez, gyógyszerhez való hozzájutásról,

b) az ápolásra szoruló és lakókörnyezete megfelelő higiéniás körülményének biztosításáról, különösen

- mosdatásról, fürdetésről,

- ruházat, ágynemű mosásáról,

- a lakás takarításáról, tisztán tartásáról és fűtéséről,

c) az esetleges vészhelyzetek kialakulásának megelőzéséről.”

„(12) Az ápolást végző személy ápolási kötelezettségének teljesítését a Családsegítő és Gondozási Központ keretében működő házi segítségnyújtást végző személyek évente ellenőrzik, és az ellenőrzés tapasztalatairól évente, illetve nem megfelelő kötelezettség teljesítés esetén haladéktalanul értesítik a polgármestert.”

6. § A R. 14. § (1) bekezdésének b) pontja az alábbiak szerint módosul:

b) tartásra köteles hozzátartozó volt ugyan, de a temetési költségek viselése saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti és akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő esetén annak 200 %-át, és aki nem részesült a hadigondozásról szóló 1994. évi XLV. törvény alapján temetési hozzájárulásban.”

7. § A R. 16. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„16. § (1) Karcag Város Önkormányzat Jegyzője 2006. július 01-jétől közgyógyellátásra való jogosultságot biztosít annak a szociálisan rászoruló személynek, akinek az a) és b) pontok szerinti jogosultsága együttesen fennáll:

a) az egy főre számított havi családi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át, egyedül élő esetén annak 250 %-át nem haladja meg,

b) a havi rendszeres gyógyító ellátás költségeinek mértéke a mindenkori öregségi nyugdíj összegének 25 %-át eléri, vagy meghaladja.

(2) A Jegyző közgyógyellátásra való jogosultságot állapíthat meg különös méltánylást érdemlő esetben az (1) a) pontjában meghatározott jövedelemhatártól függetlenül, de az (1) b) pontjában meghatározottak figyelembevételével.”

8. § E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, és rendelkezéseit 2006. július 1-jétől kell alkalmazni.

K a r c a g, 2006. június 16.
Dr. Fazekas Sándor
polgármester helyett:
Dobos László s. k. Rózsa Sándor s. k.
alpolgármester jegyző