A szöveg időállapota: 2009.IX.30. -
Időállapot váltás: 2009.II.27. - 2009.IX.29.
2009.IX.30. -


Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 4/2009. (II.27.) rendelete

a helyi vállalkozások és nonprofit szervezetek önkormányzati költségvetési támogatási keretéről és felhasználásának részletes szabályairól

Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2009. (IX.30.) rendeletével módosított szöveg

Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló, többszörösen módosított 1990. évi LXV. tv. (továbbiakban: Ötv.) 16. § (1) bekezdésében biztosított felhatalmazás alapján, figyelemmel az Ötv. 1. § (6) bekezdés b) pontjában foglaltakra, a karcagi székhellyel rendelkező vállalkozások és nonprofit szervezetek költségvetési támogatási keretéről és felhasználásának rendjéről a következő rendeletet alkotja:

A szabályozás célja

1. § A rendelet célja az Ötv.-ben nem szabályozott, a 2. § szerinti támogatás helyi társadalmi viszonyok közötti szabályozása.

2. § Karcag Város Önkormányzatának Képviselő-testülete:

a) elismeri és támogatja azt a tevékenységet, amelyet a város közigazgatási területén székhellyel rendelkező vállalkozások és nonprofit szervezetek végeznek a munkahelyteremtés és a foglalkoztatottság megtartása, növelése érdekében,

b) támogatja azokat a vállalkozásokat, melyek az általuk jelenleg lakóövezetben folytatott ipari termelést, illetve jelentős környezeti ártalommal járó szolgáltatási tevékenységet ipari övezetekbe kívánják telepíteni, és ezen vállalkozási tevékenységek folytatásához, valamint egyes nonprofit szervezetek működéséhez - az éves költségvetési rendeleteiben meghatározott keretösszegből - a jelen rendeletben foglaltak szerint pénzügyi támogatást biztosít a 3. §-ban jelzett vállalkozások és szervezetek részére.

A rendelet hatálya

3. § A rendelet hatálya kiterjed Karcag város közigazgatási területén az e rendelettel meghatározott támogatásra vonatkozó pályázat benyújtásának évét megelőző legalább két évben székhellyel rendelkező:

a) egyéni vállalkozó magánszemélyre,

b) jogi személyiségű gazdasági társaságra,

c) jogi személyiség nélküli gazdasági társaságra (a továbbiakban együtt: vállalkozás), valamint

d) a magánszemélyt munkaviszony keretében foglalkoztató nonprofit szervezetre (továbbiakban együtt: kedvezményezettek).

A támogatási keret és forrásai

4. § (1) Karcag Város Önkormányzata a 3. §-ban meghatározott kedvezményezettek számára vissza nem térítendő pénzügyi támogatást biztosít a foglalkoztatás megtartása és a foglalkoztatás bővítése érdekében létrehozott Foglalkoztatás Támogatási Keret (továbbiakban: támogatási keret) terhére.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatási keret forrásai:

a) Karcag Város Önkormányzata éves költségvetési rendeleteiben biztosított, az adott évre a költségvetési rendeletben eredeti előirányzatként meghatározott összegű önkormányzati támogatás,

b)1 a támogatási keret tárgyévet megelőző évi, a már megítélt támogatások folyósításához szükséges (feladattal kötött) pénzmaradványa,

c) a támogatási keret javára teljesített befizetések, és

d) esetlegesen a támogatási keret javára teljesített visszafizetések és ezek járulékai.

(3)2 A támogatási keret adott évi bevétele és év végi, feladattal kötött maradványa nem vonható el, a következő költségvetési évre biztosítandó keret összegét növelő maradvány.

(4)3 Karcag Város Önkormányzata az (1) bekezdésben meghatározott támogatási kerethez a (2) bekezdés a) pontja szerinti, az éves költségvetési rendeleteiben eredeti előirányzatként biztosítandó önkormányzati támogatás összegét úgy határozza meg, hogy a kerethez nyújtott önkormányzati támogatás ezer Ft-ban meghatározott tárgyévi összege nem lehet kevesebb, mint a tárgyévet megelőző költségvetési évben realizált, millió Ft-ra kerekített iparűzési adóbevétel 10 %-a.

A támogatás formája, a támogatás nyújtásának szabályai

5. § (1)4 Karcag Város Önkormányzata a 3. §-ban meghatározott kedvezményezettek számára biztosított, a 4. § (1) bekezdésében meghatározott Foglalkoztatás Támogatási Keretből - e rendeletben foglaltak alapján - vissza nem térítendő pénzügyi támogatást nyújt:

a) a pályázat benyújtásának hónapja első napján állományban lévő alkalmazotti létszám továbbfoglalkoztatásának biztosításához,

b) a pályázat benyújtásának hónapja első napján állományban lévő alkalmazotti létszámának növeléséhez.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatási keretből egy kedvezményezett részére egy adott munkahelyteremtéshez, illetve egy adott munkahely megtartásához kapcsolódóan csak egy jogcímen igényelhető és adható támogatás.

6. § (1) A támogatási keretből támogatás - e rendeletben meghatározott kivétellel -pályázati úton nyújtható.

(2)5 A pályázó önhibáján kívüli, a külső gazdasági környezete negatív változásának hatására általa tervezett, a kérelem benyújtása hónapjának első napján állományban lévő alkalmazotti létszámának 10 %-os mértéket, de legalább 10 főt meghaladó mértékű csökkentésének megelőzése érdekében, mint különös méltánylást érdemlő esetben, támogatás pályázati eljáráson kívül, írásos kérelemre is adható.

7. § (1) Karcag Város Önkormányzata minden év május 31-éig határozattal dönt - a Polgármesteri Hivatal Gazdálkodási és Kistérségi Irodája által előkészített - pályázati felhívásról. A pályázat benyújtása a felhívásban megadott határidőig folyamatos.

(2) A pályázati felhívásnak legalább az alábbi pályázati feltételeket kell tartalmaznia:

a) a pályázók körét,

b) a támogatandó célokat,

c) az elszámolható költségtípusokat,

d) a pályázati adatlapot,

e) az adatlap kitöltési útmutatóját, amelyben rögzíteni kell az önkormányzati támogatás feltételeit és a pályázó teendőit.

8. § (1) A pályázatokat a Képviselő-testület legkésőbb a pályázat beérkezését követő munkaterv szerinti soros második képviselő-testületi ülésen, de maximum 60 napon belül bírálja el zárt ülés keretében.

(2)6 A Képviselő-testület a pályázatok és a 6.§ (2) bekezdésében meghatározott kérelem elbírálásáról határozattal dönt.

(3)7A támogatás biztosítására vonatkozóan a támogatást igénybe vevő kedvezményezettel, az elbírálást követő 30 napon belül szerződést kell kötni. A szerződésben szabályozni kell a kapott támogatás jellegét, annak idejét, megszűnésének eseteit és a támogatást igénybe vevő kötelezettségeit.

(4) A támogatásra vonatkozó pályázati felhívás szövegének:

a) az Önkormányzat honlapján,

b) a Karcag Városi Televízióban, és

c) a Karcagi Hírmondóban

történő közzétételéről a Képviselő-testületi döntést követő 10 munkanapon belül a Polgármesteri Hivatal Gazdálkodási és Kistérségi Irodája gondoskodik.

9. § (1) Karcag Város Önkormányzata által e rendelet alapján nyújtott támogatás csekély összegű (de minimis) támogatás, amelyet a 2013. december 31-ig hatályos, az Európai Közösséget létrehozó Szerződés 87. és 88. cikkének a csekély összegű (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2006. december 15-i 1998/2006/EK bizottsági rendelet - HL L sorozat 379/5 2006. 12. 28. - a (továbbiakban 1998/2006/EK bizottsági rendelet) szabályai alapján lehet nyújtani.

(2) Egy kedvezményezettnek bármely forrásból csekély összegű támogatási jogcímen odaítélt támogatás támogatástartalma - három pénzügyi év vonatkozásában - nem haladhatja meg a 200.000, a közúti szállítási ágazat esetében a 100.000 eurónak megfelelő forintösszeget. Egy naptári éven belül a támogatás nem haladhatja meg a 3 millió forintot, kivéve olyan munkahely támogatási igényt, ahol az egy évben létrehozott munkahelyek száma a 40 főt meghaladja. Ez esetben egyedi döntés alapján egy évre vonatkozóan magasabb támogatás is megítélhető a 200.000 eurónak megfelelő, a közúti szállítási ágazat esetében a 100.000 eurónak megfelelő forint összeghatáron belül.

(3) Minden egyes új csekély összegű (de minimis) támogatás odaítélésekor az adott pénzügyi évben, valamint az előző két pénzügyi év alatt odaítélt de minimis támogatás teljes összegét kell figyelembe venni.

(4) Karcag Város Önkormányzata a támogatás megítélésével egyidejűleg írásban tájékoztatja a kedvezményezettet arról, hogy de minimis támogatásban részesül. A tájékoztatásban az Önkormányzat kifejezetten megjelöli - az 1998/2006/EK bizottsági rendeletre hivatkozva annak pontos címét és az Európai Közösség Hivatalos Lapjában való kihirdetését - valamint meghatározza a támogatás pontos összegét támogatástartalomban kifejezve.

(5) A támogatás odaítélését megelőzően az érintett kedvezményezett írásos formában készített nyilatkozatot köteles eljuttatni a polgármester részére, az általa a megelőző két pénzügyi évben és a folyamatban lévő pénzügyi évben kapott valamennyi csekély összegű (de minimis) támogatásról.

(6) E rendeletben megjelölt jogcímen támogatásban nem részesülhetnek az 1998/2006/EK bizottsági rendelet 1. cikkelye alá tartozó vállalkozási tevékenységet folytató alábbi vállalkozások:

a) a halászati és akvakultúra ágazatban tevékenykedő vállalkozások;

b) az EK Szerződés I. mellékletében felsorolt mezőgazdasági termékek elsődleges termelésével foglalkozó vállalkozások, valamint

c) a b) pontban meghatározott termékek feldolgozásában vagy forgalmazásában tevékenykedő vállalkozások, amennyiben a támogatás összege az elsődleges termelőktől beszerzett vagy az érintett vállalkozások által forgalmazott ilyen termékek ára vagy mennyisége alapján kerül rögzítésre, illetve a támogatás az elsődleges termelőknek történő teljes vagy részleges továbbításától függ, továbbá

d) a szénágazatban tevékenykedő vállalkozások.

(7) A (6) bekezdésben meghatározottakon túl az e rendeletben szabályozott támogatások nem vehetők igénybe

a) az exporthoz közvetlenül kapcsolódó tevékenységekhez,

b) az import áruk helyett hazai áru használatától függő támogatások esetében,

c) a kereskedelmi fuvarozás terén működő vállalkozásoknak teherszállító járművek megvásárlására, valamint

d) a nehéz helyzetben lévő vállalkozások megmentésére.

(8) A kedvezményezettel kötendő támogatási szerződésnek tartalmaznia kell az 1998/2006/EK bizottsági rendelet 2. és 3. cikkelyében előírt kötelezettségeket, valamint a 85/2004. (IV.19.) Korm. rendelet vonatkozó rendelkezéseit.

10. § Az e rendelet alapján támogatott cél megvalósítása önkormányzati működési többletköltséget nem eredményezhet.

11. § A 4. § (1) bekezdésében meghatározott támogatási keretből kizárólag olyan munkahelymegtartáshoz, illetve bővítéshez nyújtható támogatás, melyhez a kedvezményezett nem kap az e rendeletben meghatározott - az adható támogatás számítási alapját képező - támogatási alap 20 %-át meghaladó mértékű más szerv által biztosított vissza nem térítendő támogatást.

12. § (1) E rendeletben szabályozott támogatási keretből nem kaphat támogatást:

a) Az a pályázó, aki a támogatással kapcsolatos pályázati felhívás megjelenésének évét megelőző legalább két teljes üzleti évben nem tartotta fenn folyamatosan tevékenységét,

b) Az az egyéni vállalkozó, akinek a vállalkozói igazolványát visszavonták, vagy vállalkozói igazolványát visszaadta, és a visszavonás, vagy a visszaadás évét követő három éven belül új igazolványt vált ki és ennek keretében munkahelyet létesít.

c) Az az újonnan alakult, és átalakult (társasági formát váltott, szétvált, egybeolvadt, stb.) gazdasági társaság, amely tulajdonosi körében olyan magánszemély, vagy gazdasági társaság van, aki/amely az igényelni kívánt támogatást megelőzően három éven belül megszűnt, átalakult gazdasági társaságban is a tulajdonosi körbe tartozott, és így létesített munkahelyet,

d) Az a pályázó, akinek a pályázat benyújtásakor lejárt esedékességű, még meg nem fizetett köztartozása van,

e) Az a pályázó, aki Karcag Város Önkormányzata által megállapított adófizetési kötelezettségének nem tett eleget, kivéve, ha az adó, illetve a d) pontban meghatározott köztartozás megfizetésére haladékot kapott.

(2)8 Az a kedvezményezett, aki az e rendelet szerinti támogatást bármilyen jogcímen igénybe vette, és a támogatás igénybevételét követő két éven belül a tevékenységét, vagy a székhelyét Karcag városában megszüntette a támogatás teljes összegét a Ptk. 301. § (1) bekezdése szerinti kamattal egy összegben köteles visszafizetni.

(3)9 A kedvezményezett - a támogatás futamidejére vonatkozóan - olyan külön munkaügyi nyilvántartást (továbbiakban: munkaügyi nyilvántartás) köteles vezetni, mely ellenőrizhető módon, zárt rendszerben, a következőket tartalmazza: a támogatással foglalkozatott létszámkereten belül havi bontásban a munkavállalók neve, személyi és születési adatai (szül. hely, idő, anyja neve, lakcíme), munkába állás időpontja, továbbá - adott esetben - a munkaügyi központ igazolása a kiközvetítésről. A kedvezményezett a munkaügyi nyilvántartást negyedévente megküldi az Önkormányzat részére. Az Önkormányzat a többletlétszám meglétét, illetve a vállalt foglalkoztatás megtartását jogosult a kedvezményezett székhelyén vagy telephelyén is ellenőrizni.

13. § (1) Karcag Város Önkormányzata az e rendelettel meghatározott támogatások felhasználását, a felhasználás jogszerűségét a Polgármesteri Hivatal Pénzügyi és Költségvetési Irodájának Adócsoportján keresztül belső vagy esetlegesen külső ellenőrök bevonásával ellenőrizteti.

(2) Ha a támogatásban részesült kedvezményezett a 8. § (3) bekezdésében meghatározottak szerinti támogatási szerződésben rögzített feltételeket nem, vagy csak részben teljesíti, és e tekintetben - az ellenőrzés megkezdését megelőzően - nem élt a vonatkozó támogatási szerződés módosításának (5) bekezdés szerinti kezdeményezésével, akkor a megítélt támogatást az Önkormányzat a feladatteljesítés arányában vagy teljes egészében visszavonhatja. A támogatás visszavonásáról valamennyi érdekeltet tájékoztatni kell.

(3) A megítélt támogatás (2) bekezdésben foglaltak szerinti visszavonása esetén a már igénybe vett összeget a Polgármesteri Hivatal Pénzügyi és Költségvetési Irodája lejárt követelésként nyilvántartásba veszi.

(4) A támogatás visszavonása esetén a kedvezményezett köteles a visszavont támogatási összeget, valamint a támogatás visszavonásának időpontjától számított késedelmi kamat összegét az Önkormányzat Költségvetési elszámolási számlájára visszafizetni. A késedelmi kamat mértéke a mindenkori jegybanki alapkamat mértékének kétszerese.

(5) Amennyiben a támogatott a részére megítélt támogatást bármely ok, körülmény következtében nem, vagy nem teljes egészében tudja felhasználni, illetve, ha a támogatott célt nem tudja maradéktalanul megvalósítani, jogosult a támogatási szerződés módosítása iránti kérelmet előterjeszteni. A kérelmet az Önkormányzatnak címezve a Polgármesternek kell benyújtani.

(6) A támogatási szerződés módosításáról a Képviselő-testület legkésőbb a beérkezést követő munkaterv szerinti második ülésén, de maximum 60 napon belül, zárt ülés keretében dönt.

14. § (1) Az Önkormányzat jogosult a tárgyévi pályázati eljárás felfüggesztésére, amennyiben a Képviselő-testület által az adott évben elbírált és támogatott pályázatok együttes támogatási összege eléri a tárgyévi költségvetésben az e rendelettel meghatározott támogatási kereten rendelkezésre álló kiadási előirányzatot.

(2) A pályázati eljárás (1) bekezdés szerinti felfüggesztése esetén az Önkormányzat az erről szóló tájékoztatót - a Polgármesteri Hivatal Gazdálkodási és Kistérségi Irodájának közreműködésével - a felfüggesztésről szóló Képviselő-testületi döntést követően - a 8. § (4) bekezdésében meghatározottak szerint - haladéktalanul közzé teszi.

15. § Az e rendelettel meghatározott támogatási keret felhasználásáról a Polgármesteri Hivatal Pénzügyi és Költségvetési Irodája évente a zárszámadási rendelet-tervezet beterjesztésének időpontjában összesített tájékoztatót készít a Képviselő-testület részére.

16. § (1) Karcag Város Önkormányzata az e rendelettel meghatározottak alapján a Foglalkoztatás Támogatási Keretéből vissza nem térítendő pénzügyi támogatást nyújt a kedvezményezettek számára a meglévő alkalmazotti létszám továbbfoglalkoztatásához (foglalkoztatás megtartó támogatás) és a foglalkoztatottak létszámának bővítéséhez (foglalkoztatás bővítő támogatás).

(2)10 Az (1) bekezdésben meghatározott foglalkoztatás megtartó támogatás alapja - az 5. § (1) bekezdésében rögzített rendelkezések figyelembe vételével - a kedvezményezettnél munkaviszonyban álló rész- és teljes munkaidős állományi létszámban lévő alkalmazottaknak a pályázat benyújtása hónapjában érvényes összesített bruttó alapbére.

(3)11 A foglalkoztatás megtartását segítő támogatás mértéke a (2) bekezdésben rögzített összesített bruttó alapbér (támogatási alap) után a kedvezményezett, mint munkáltató által fizetendő, őt terhelő járulék 50 %-a, de maximum kedvezményezettenként havonta 100 ezer Ft, és legfeljebb 12 hónapon belül 6 hónapon át.

(4)12 A foglalkoztatás megtartását segítő támogatás megítélésének további feltétele, hogy a kedvezményezett a pályázatában a támogatási időszak lejártát követően legalább további 6 hónapig vállalja a pályázata benyújtása hónapjának első napján meglévő alkalmazotti létszámnak megfelelő létszámú dolgozó munkaviszony keretében történő továbbfoglalkoztatását.

(5)13 A foglalkoztatás bővítő támogatás alapja a bővítésre tervezett létszámhoz kapcsolódó bruttó bér után fizetendő, a kedvezményezettet, mint munkáltatót terhelő járulékok összege, a támogatás mértéke pedig a támogatási alap 100 %-a, de maximum új munkavállalónként havonta 32 ezer Ft és legfeljebb 12 hónapon át.

(6)14 A foglalkoztatás bővítő támogatás igénybevételének feltétele, hogy a kedvezményezett a pályázatában a támogatási időszak lejártát követően legalább további 12 hónapig vállalja a belépő új munkavállalói létszám foglalkoztatását.

(7)15 Ugyanazon munkavállaló részmunkaidős továbbfoglalkoztatásához, illetve a pályázat benyújtása hónapjának első napján meglévő foglalkoztatotti létszám részmunkaidős foglalkoztatásával történő bővítéséhez (ugyanazon személy esetében) kizárólag egy kedvezményezett jogosult az e rendelet szerinti támogatások valamelyikét igénybe venni.

(8) A Foglalkoztatás Támogatási Keretből biztosított támogatás kiutalására csak utólagosan, a kedvezményezett által a Polgármesteri Hivatal Pénzügyi és Költségvetési Irodájának Adócsoportjához benyújtott dokumentumok (bérjegyzékek, bankkivonatok, stb. hiteles másolati példányai) alapján az Adócsoport által felülvizsgált és Karcag Város Polgármestere által elfogadott elszámolás alapján kerül sor.

Záró rendelkezés

17. § E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, rendelkezéseit első alkalommal a 2009. évben nyújtandó támogatások esetében kell alkalmazni.

K a r c a g , 2009. február 16.
Dr. Fazekas Sándor s. k. Rózsa Sándor s. k.
polgármester jegyző


1
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2009.(IX.30.) rendelete 1. §. (1) bekezdése
2
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25./2009.((IX.30.) rendelete 1. §. (2) bekezdése
3
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2009. (IX.30.) rendelete 1. §. (2) bekezdése
4
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 252009. (IX.30.) rendelete 2. §-a
5
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2009. (IX.30.) rendelete 3. §-a
6
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2009.(IX.30.) rendelete 4. §-a
7
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2009. IX.30.) rendelete 4. §-a
8
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2009. (IX.30.) rendelete 5. §-a
9
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2009. (IX.30.) rendelete 5. §-a
10
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2009. (IX.30.) rendelete 6. §-a
11
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2009. (IX.30.) rendelete 6. §-a
12
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2009. (IX.30.) rendelete 6. §-a
13
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2009. (IX.30.) rendelete 6. §-a
14
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2009. (IX.30.) rendelete 6. §-a
15
Módosította a Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2009. (IX.30.) rendelete 6. §-a