A szöveg időállapota: 2014.I.1. -
Időállapot váltás: 2014.I.1. -


Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 33/2013. (XII.20.) önkormányzati rendelete

a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó közszolgáltatásról

A Karcag Városi Önkormányzat Képviselő-testülete a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 44/C. § (2) bekezdésében és 45. § (6) bekezdésében meghatározott jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 4. § (2) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet személyi hatálya kiterjed Karcag Város közszolgáltatásába bevont minden olyan közcsatornára rá nem kötött, vezetékes vagy saját ivóvízellátással rendelkező ingatlan tulajdonosára, akinek ingatlanán a számlázott ivóvíz felhasználásának megfelelő nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz keletkezik.

(2) A rendelet tárgyi hatálya kiterjed az ingatlan használatával kapcsolatban keletkezett nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz folyamatos begyűjtésére, rendszeres elszállítására és ártalommentes végleges elhelyezésére, valamint az ezekre vonatkozó közszolgáltatás ellátására, a közszolgáltatás ellenértékének a megtérítésére, valamint a közszolgáltatás díjának meghatározására.

(3) A rendelet területi hatálya kiterjed Karcag város közigazgatási területén található ingatlanokra.

2. Értelmező rendelkezés

2. § (1)E rendelet alkalmazásában:

1. Háztartási szennyvíz: a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény végrehajtásáról szóló 58/2013. (II.27.) Kormányrendelet 1.§ 15 pontja szerint meghatározott szennyvíz

2. Nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz: a vízgazdálkodásról szóló 1995 évi. LVII. törvény (továbbiakban: Vgt.) 1. melléklet 37. pontjában meghatározott szennyvíz

3. Nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtése: a Vgt. 1. számú melléklete 38. pontjában meghatározott tevékenység

4. Ingatlan: az ingatlan nyilvántartásban önálló helyrajzi számmal rendelkező, háztartási szennyvizet termelő építménnyel beépített, de a szennyvíz közcsatornában be nem kötött olyan földrészlet, ahol a számlázott, illetve számított ivóvíz felhasználásnak megfelelő nem közművel elvezetett háztartási szennyvíz keletkezik.

5. Közműpótló létesítmény: a települési szilárd és folyékony hulladékkal kapcsolatos közegészségügyi követelményekről szóló 16/2002. (IV.10.) EüM rendelet 2.§ (1) bekezdés c) pontjában meghatározott létesítmény.

6. Ingatlan tulajdonos: az ingatlan tulajdonjog vagy egyéb jogcímen használó személy.

3. A közszolgáltató, a közszolgáltatási szerződés tartalma, és az ártalmatlanító hely megnevezése

3. § (1) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz folyamatos begyűjtését, szállítását, és ártalmatlanító helyen történő elhelyezését a Tiszamenti Regionális Vízművek Zártkörűen Működő Részvénytársaság (Szolnok, Kossuth Lajos út. 5.) közszolgáltató (a továbbiakban: közszolgáltató) végzi az önkormányzattal megkötött közszolgáltatási szerződés szerint.

(2) A közszolgáltatási szerződés részletes feltételeit, és tartalmi elemeit a vízgazdálkodásról szóló törvény és a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó közszolgáltatási tevékenység részletes szabályairól szóló kormányrendelet szabályozza.

(3) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz ürítési helye kizárólag az 5300 Karcag, Sáfránylóger hrsz.: 02151 szám alatt lévő szippantott szennyvíz fogadó akna (a továbbiakban: ártalmatlanító).

4. A közszolgáltatás ellátásának rendje és módja

4. § (1) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz folyamatos begyűjtése és ártalommentes végleges elhelyezésére irányuló közszolgáltatást az 1. §. (1) bekezdésében meghatározott ingatlantulajdonosok kötelesek igénybe venni.

(2) A közszolgáltató az ingatlantulajdonos bejelentése alapján, vele egyeztetett időpontban köteles a közszolgáltatást nyújtani.

(3) A közműpótló létesítménybe csak háztartási szennyvíz vezethető. Tilos a közműpótló létesítménybe mérgező-, tűz és robbanásveszélyes anyagot, állati tetemet vagy egyéb olyan anyagot elhelyezni, amely veszélyeztetheti a begyűjtést, ürítést végző vagy más személyek élet- és testi épségét, egészségét, valamint a szennyvíztisztító telep rendeltetésszerű működését és a műtárgyainak állagát.

(4) Az ismeretlen összetételű szennyvizet veszélytelenségének, vagy veszélyességének megállapításáig veszélyes hulladéknak kell tekinteni, amely esetekben a közszolgáltató a mindenkori jogszabályi előírások figyelembevételével megfelelő intézkedések mellett megtagadhatja annak elszállítását.

(5) A közszolgáltató a háztartási szennyvíz elszállítását nem tagadhatja meg, kivéve az (4) bekezdésben foglaltakat és azt az esetet, ha a szennyvíz az önkormányzat által kijelölt átadási helyen szennyvízelvezető törzshálózatba vagy szennyvízelvezető műbe a külön jogszabályok szerint nem helyezhető el.

5. A közszolgáltató jogai és kötelezettségei

5. § (1) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz szállítása kizárólag erre a célra készített zárt rendszerű olyan járművel és úgy végezhető, hogy az teljes mértékben megfeleljen a mindenkor hatályos jogszabályoknak.

(2) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz szállítását úgy kell végezni, hogy az szennyezést, elcsorgást ne okozzon. Elcsorgás esetén a szennyezést megszüntetni, az elcsorgott szennyvizet összegyűjteni, a szennyezett terület fertőtlenítését elvégezni vagy elvégeztetni, a kárelhárítást, a környezet eredeti állapotát helyreállítani a szennyezést okozó vállalkozó kötelessége, melynek haladéktalanul köteles eleget tenni.

(3) A közszolgáltató a közszolgáltatást az arra kötelezettek felé folyamatos rendelkezésre állással teljesíti, úgy hogy mindenkor köteles a szolgáltatást a bejelentéstől számított 72 órán belül - igénylővel egyeztetett időpontban - elvégezni.

(4) A közszolgáltató az ingatlantulajdonostól a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet az ingatlantulajdonos előzetes bejelentése alapján veszi át, és gondoskodik az ideiglenes gyűjtésére szolgáló létesítmény befogadóképességtől függő elszállításáról.

(5) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtése és szállítása kizárólag úgy történhet, hogy szennyezést ne idézzen elő sem a gyűjtőterületen, sem azon kívül, sem közterületen.

(6) A közszolgáltató köteles a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz eredetét igazolni és az ehhez kapcsolódó iratokat öt évig megőrizni.

(7) A közszolgáltató a teljesítéshez külső a közfeladat ellátáshoz szükséges feltételekkel rendelkező szállítót igénybe vehet. A közszolgáltató a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz gyűjtésének, szállításának és ártalmatlanító helyen való elhelyezésének közszolgáltatási feladatainak ellátására bevont külső szállítók, alvállalkozók, illetve egyéb közreműködők teljesítéséért úgy felel, mintha saját maga teljesítette volna.

(8) A közszolgáltató az igénybevett külső szállítók által okozott károkért teljes helytállási kötelezettséggel tartozik.

(9) A közszolgáltató a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz gyűjtésével, szállításával kapcsolatos tevékenységéről köteles évente részletes költségelszámolást készíteni és azt a Képviselőtestületnek évente március 31.-ig benyújtani.

(10) A közszolgáltatónak rendelkeznie kell:

a) nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére és szállítására a területileg illetékes környezetvédelmi felügyelőség által nyilvántartásba vett,

b) ügyfélszolgálati és ügyeleti feladatokat ellátó szervezettel,

c) a közszolgáltatás ellátásához kapcsolódó nyilvántartási rendszerrel.

6. Az ingatlantulajdonos jogai és kötelezettségei

6. § (1) Az ingatlantulajdonos köteles az ingatlanán keletkező vagy onnan származó közüzemi csatornahálózatba vagy más módon befogadóba vagy szennyvíztisztítóba nem vezetett nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet - a külön jogszabályban meghatározott műszaki és közegészségügyi előírások, illetve az ingatlan tulajdonosára vonatkozó hatósági előírások szerint - gyűjteni és a közszolgáltatónak átadni.

(2) Az ingatlantulajdonos köteles a háztartási szennyvíz gyűjtése során megfelelő gondossággal eljárni annak érdekében, hogy az mások életét, testi épségét, egészségét és jó közérzetét ne veszélyeztesse, a város természetes és épített környezetét ne szennyezze, a növény-, és állatvilágot ne károsítsa, a közrendet és közbiztonságot ne zavarja.

(3) Az ingatlantulajdonos köteles az (1) bekezdés szerint gyűjtött háztartási szennyvíz tekintetében a közszolgáltatást igénybe venni és a jelen rendelet 3.§ (1) bekezdésében megjelölt közszolgáltatónak átadni, és részére a közszolgáltatás ellenértékét kiegyenlíteni.

(4) Az ingatlantulajdonos és a közszolgáltató közötti jogviszonyt az a tény hozza létre, hogy a Közszolgáltató az ingatlantulajdonos számára a közszolgáltatást felajánlja, illetve a közszolgáltatás teljesítésére rendelkezésre áll. A közszolgáltatás teljesítésének feltételeiről a közszolgáltató az ingatlantulajdonost írásban értesíti, illetve felhívás közzététele útján tájékoztatja.

(5) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz elszállítását az ingatlantulajdonosnak kell a közszolgáltatást ellátó közszolgáltatónál megrendelni.

(6) Az ingatlantulajdonos köteles biztosítani a gyűjtőhely megközelíthetőségét a szállítójármű számára oly módon, hogy az elláthassa feladatát.

(7) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz elszállítását arra jogosulatlan személlyel az ingatlantulajdonos nem végeztetheti.

7. A közszolgáltatás díja, az egységnyi díjtétel és a fizetendő díj megállapítása

7. § (1) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz gyűjtésének, szállításának és ártalmatlanító helyen való elhelyezésének díját 2.448 Ft+Áfa/m3 összegben határozza meg, űrgödrös begyűjtés esetén 3.182 Ft+Áfa, amely 1,3 m3 /űrgödör számlázandó díjnak megfelelő összeg.

(2) Az egységdíjban foglalt ürítési díj nem tartalmazza a közszolgáltatás megszervezéséért és működtetéséért a költségvetési törvényben biztosított módon és összegben az önkormányzatot megillető feladathoz kötött támogatást.

(3) A leürítési díjnak a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtési díjára a költségvetési törvényben ilyen címen meghatározott normatív állami támogatás összegével való csökkentését a közszolgáltatónak az önkormányzat a tárgyhónapot követően számla alapján téríti meg havi rendszerességgel. A számlához csatolni kell a lakossági közműszámlák másolati példányát.

(4) Az ingatlan tulajdonos a közszolgáltatási díjat tartalmazó számla adataival és összegével kapcsolatban írásban kifogást emelhet a közszolgáltatónál.

(5) A (4) bekezdés szerinti kifogásra, annak kézhezvételétől számított 15 napon belül a közszolgáltató, vagy meghatalmazottja írásban köteles válaszolni.

(6) Túlszámlázás esetén a többletösszeget a közszolgáltató a ingatlantulajdonos írásbeli kérelmére visszatéríti, vagy azt a soron következő esedékes díjfizetési kötelezettségbe beszámítja.

(7) A közszolgáltató a díjhátralék behajtására a Vgt. 44/E §-ban foglaltak szerint intézkedik.

(8) A fizetendő közszolgáltatási díjat az Önkormányzat egy éves díjfizetési időszakra határozza meg.

(9) A közszolgáltató minden év október 31-ig kezdeményezi a tárgyévet követő évre vonatkozó díj felülvizsgálatát, melyhez a Vgt. 44/D. § (7) meghatározottak szerint díjkalkulációt köteles készíteni.

8. Személyes adatok kezelésére vonatkozó rendelkezések

8. § (1) Az ingatlantulajdonosok nyilvántartásáról külön jogszabályban meghatározottak szerint a közszolgáltató gondoskodik.

(2) A közszolgáltató köteles az ingatlantulajdonos személyes adatainak kezelésével összefüggésben a mindenkori hatályos adatvédelmi rendelkezést betartani.

9. Záró rendelkezések

9. § (1) Ez a rendelet 2014. január 01. napján lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a települési szilárd és folyékony hulladékkezelési díj megállapítására szóló 36/2002. (XII.18.) Karcag Városi Önkormányzat Képviselő Testületének önkormányzati rendelete, valamint az ezt módosító 42/2004. (XII. 22.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének rendelete, 37/2005. (XII. 21.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének rendelete, 24/2006. (IX.13.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének rendelete, 38/2006. (XII.21.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének rendelete, 37/2007. (XII.21.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének rendelete, 28/2008. (XII.19.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő Testületének rendelete, 35/2009. (XII.18.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő-testületének rendelete, 12/2010. (VII.16.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő-testületének önkormányzati rendelete, 25/2010. (XII.16.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő-testületének önkormányzati rendelete, 38/2011. (XII. 22.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő-testületének önkormányzati rendelete, 3/2012. (I. 27.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő-testületének önkormányzati rendelete, 26/2012. (XI. 30.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő-testületének önkormányzati rendelete, 30/2012. (XII. 14.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő-testületének önkormányzati rendelete, 9/2013. (III. 29.) Karcag Város Önkormányzata Képviselő-testületének önkormányzati rendelete.

Karcag, 2013. december 12.
(: Dobos László :) (: Rózsa Sándor :)
polgármester jegyző