A szöveg időállapota: 1999.II.25. - 2003.XI.25.
Időállapot váltás: - 1999.II.24.
1999.II.25. - 2003.XI.25.
2003.XI.26. - 2007.IV.26.
2007.IV.27. - 2008.XII.18.
2008.XII.19. - 2013.I.31.
2013.II.1. - 2014.IX.26.
2014.IX.27. - 2015.III.12.
2015.III.13. -


5/1999. (II. 24.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet

a települési szilárd és folyékony hulladékokkal kapcsolatos közszolgáltatásokról

a 16/1999. (IX. 22.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel, 15/2000. (VI. 28.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel, 47/2000. (XII. 21.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel, 11/2001.(IV. 25.) Karcag Városi Önkormányzati rendelettel módosított szöveg

Karcag Városi Önkormányzat Képviselő Testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdése és az egyes helyi közszolgáltatások kötelező igénybevételéről szóló 1995. évi XLII. tv. alapján a települési szilárd és folyékony hulladék összegyűjtésére, elszállítására és ártalommentes elhelyezésére a következő rendeletet alkotja.

A rendelet célja

1. § A rendelet célja Karcag város természetes és épített környezetének megóvása érdekében a város Önkormányzatának feladatkörébe tartozó, a települési szilárd és folyékony hulladék összegyűjtésével, elszállításával és ártalommentes elhelyezésével kapcsolatos tevékenység szabályozása a közegészségügyi és környezetvédelmi szempontok figyelembevételével.

Az Európai Unióhoz való csatlakozás határozott beavatkozást igényel a környezetvédelem és a levegő tisztaságának védelme terén. A civilizált környezet, a komfortos életnívó megteremtése megköveteli, hogy városunkban megszűnjön az illegális szemétlerakás és az udvarokon felhalmozódott szemét felszámolásra kerüljön.

A rendelet hatálya

2. § (1) A rendelet hatálya Karcag város közigazgatási területére terjed ki.

(2) A rendelet személyi hatálya az 1995. évi XLII. tv. 1. §-ának (1) bekezdése szerint a közigazgatási határon belül - a bel - és külterületi mezőgazdasági ingatlanok tulajdonosai kivételével - valamennyi ingatlantulajdonosra, használóra (a továbbiakban: Tulajdonos) kiterjed, függetlenül attól, hogy a Tulajdonos természetes vagy jogi személy, vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaság. Ha a tulajdonos és használó nem azonos, akkor a rendelet hatálya a használóra terjed ki.

(3) A rendelet tárgyi hatálya kiterjed a lakossági és intézményi fogyasztásból, felhasználásból, szolgáltatásból, továbbá az ingatlanok, köz - és zöldterületek tisztántartásából származó az 1995. évi XLII. törvényben és a végrehajtási rendeletében meghatározott települési szilárd és folyékony hulladékokra (a továbbiakban: települési szilárd és folyékony hulladék). Nem terjed ki a termelési (beleértve az ingatlanon keletkező állati eredetű trágya) és veszélyes hulladékokra.

A közszolgáltatás ellátása és igénybevétele

3. § (1) Karcag közigazgatási területén a települési szilárd és folyékony hulladék elszállítási és ártalommentes elhelyezésével kapcsolatos kötelező közszolgáltatási feladatok ellátását a Karcag város Képviselő Testülete által kiírt pályázatot elnyert Szolgáltató (továbbiakban: Szolgáltató) a tevékenység ellátására a pályázat elnyerésétől számított 5 évig kizárólagosan jogosult, illetve köteles azt ellátni.

(2) Karcag Városi Önkormányzat Képviselő Testülete a települési szilárd és folyékony hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás ellátásával a Városi Önkormányzat Városgondnoksága szolgáltatót bízza meg és kötelezi a közszolgáltatás ellátásával kapcsolatos, jelen rendeletben előírt feladatok végrehajtására, valamint felruházza a rendeletben meghatározott jogosítványokkal.

1(3) A Tulajdonos a közszolgáltatást köteles igénybe venni - kivéve a folyékony hulladék esetében, ahol az ingatlana a közcsatorna hálózatba be van kötve - annak végrehajtásában jelen rendeletben meghatározott módon és mértékben közreműködni, az 1. számú mellékletben meghatározott mindenkori díjat a Szolgáltatónak megfizetni, abban az esetben is, ha a tulajdonos nem ad ki szilárd hulladékot, - kivéve a 10. § és 11. § - okban foglalt szünetelést és mentességet.

Amennyiben családi házban, vagy annak telkén létesített felépítményben kereskedelmi egység, üzlethelyiség, vagy üzem (nem lakás célú helyiség) működik, abban az esetben a szolgáltató saját mérlegelési jogkörében eldönti, hogy a lakás céljára és nem lakás céljára szolgáló helyiségben keletkező összes hulladék függvényében külön - külön fizettet - e szemétszállítási díjat„

2(4) A nettó díjtételek „10%” mértékű fejlesztési összeget tartalmaznak, melyet a szolgáltató elkülönítve kezel és az Önkormányzat által meghatározott környezetvédelmi fejlesztésre használ fel.”

(5) A közszolgáltatásra vonatkozó kötelezettség és jogosultság a Ptk. 198. § (3) bek. alapján szerződéskötés nélkül keletkezik, - kivéve a 9. § (1) bekezdésében foglaltakat.

3(6) A szolgáltató köteles letéti számlán kezelni a szolgáltatás biztosítékául szolgáló 1.000.000 Ft-ot.

A közszolgáltatás ellátásának és igénybevételének általános szabályai

Települési szilárd hulladék gyűjtése és elszállítása.

4. § (1) A települési szilárd hulladék gyűjtése, tárolása kizárólag olyan módon történhet, hogy az ne idézzen elő szennyezést sem az ingatlanon belül, sem pedig közterületen.

(2) A kijelölt hulladéklerakó telepre e rendelet hatálya alá nem tartozó hulladékok csak hatósági engedélyben foglaltak alapján helyezhetők el.

(3) A települési szilárd hulladék gyűjtése, tárolása során olyan gondosságsággal kell eljárni, hogy hulladék se a szállítójárműbe való ürítéskor, se a szállítás folyamán ne szóródjon szét, ne porozzon és egyéb módon környezetszennyezést ne idézzen elő.

(4) A települési szilárd hulladék gyűjtése, tárolása a szolgáltató szállító járművéhez rendszeresíthető (a továbbiakban: Szabványos) edényzetben, illetve a Szolgáltató részéről rendelkezésre bocsátott műanyag zsákban történhet.

(5) A Szolgáltató köteles a háztartási hulladék hetente egyszer történő elszállítására. A háztartási hulladék elszállításának hetente ugyanazon a napon kell történnie és lehetőleg ugyanabban az időpontban. Amennyiben a szállítási nap ünnepnapra esik, a szállítás az ünnepnap előtti munkanapon válik esedékessé, többnapos ünnep esetén Szolgáltató köteles a szállítás új napját meghirdetni a helyben szokásos módon.

(6) A Tulajdonos heti kétszeri, vagy háromszori szállítást is kérhet, de ezt a Szolgáltató csak abban az esetben köteles a rendeletben foglalt díjakért teljesíteni, amennyiben az érintett utcában a Tulajdonosoknak legalább 50% - a ezt megrendeli.

(7) A Szabványos hulladékgyűjtő - edény javításáról, pótlásáról, tisztántartásáról és fertőtlenítéséről az edényzet tulajdonosa. bérlője köteles gondoskodni.

(8) A hulladékgyűjtő edény az ingatlanon belül, vagy közterületen a kijelölt helyen helyezhető el. Az ingatlanon belül elhelyezett hulladékgyűjtő edényt a szállítás napján az ingatlan elé kell kihelyezni, ahol a Szolgáltató a hulladékot közterületen veszi át.

(9) A Szolgáltató szállító járműveivel meg nem közelíthető, 2. számú mellékletben meghatározott területeken lakó Tulajdonosok számára a Szolgáltató köteles az említett mellékletben meghatározott helyeken gyűjtőedényeket biztosítani. A Tulajdonosok pedig kötelesek ezen gyűjtőedényekben a hulladékot elhelyezni, és az 1. számú mellékletben meghatározott díjat megfizetni.

Települési folyékony hulladék gyűjtése és elszállítása

5. § (1) A települési folyékony hulladék gyűjtése csak az építési hatóság által engedélyezett, vagy már meglévő műtárgyakban, vagy berendezésekben történhet.

(2) A települési folyékony hulladék gyűjtése kizárólag úgy történhet, hogy az a környezetre káros hatást ne gyakoroljon.

A Szolgáltató kötelezettségei

Települési szilárd hulladék esetében

6. § (1) A Szolgáltató a hulladékgyűjtő edényzetben és/vagy műanyag zsákokban kihelyezett hulladékot köteles rendszeresen elszállítani a kijelölt hulladéklerakó - telepre (02148/18) hrsz.), és köteles gondoskodni annak más, a szakmai és a környezetvédelmi szabályokat megtartó módon történő ártalmatlanításáról.

(2) Igény szerint, ellenszolgáltatásért köteles ellátni a Tulajdonosokat kölcsönbérleti szerződés keretében a szabványos edényzetek valamelyikével. Az edényzet hiánya, esetleges elégtelensége esetére köteles a hulladékszállításra alkalmas, műanyag zsákokat raktár - készletében tartani és azokat a Tulajdonos kérésére szükség esetén eladni.

(3) Az ürítést úgy kell elvégezni, hogy az edényzetek természetes elhasználódáson túli sérülést ne szenvedjenek.

(4) Nyilvántartást kell vezetni a Tulajdonosok által kért szállítások gyakoriságáról, az alkalmazott gyűjtőedények típusáról, térfogatáról, a vonatkozó díjtételek teljesítéséről.

(5) Nagyobb méretű berendezési tárgyak (lom) gyűjtését évi egy alkalommal, háztartási hulladék mennyiséget meghaladó kerti hulladék gyűjtését évi két alkalommal (tavasszal - ősszel) Szolgáltató a Polgármesteri Hivatal megrendelése alapján, előzetes tájékoztatóban foglaltak szerint elvégzi, a karácsonyi ünnepek után a hulladékgyűjtő edények mellé helyezett fenyőfákat elszállítja. Tulajdonosok ezen szolgáltatásokért díjat nem fizetnek.

4(6) A Szolgáltató a (4) bekezdésben meghatározott adatok alapján kéthavonta (a számlázási időszakot követő hónap 10 - ig) számlát állít ki az előző két hónap szemétszállítási díjáról, és azt a tulajdonosnak megküldi.

Települési folyékony hulladék esetében

7. § (1) A települési folyékony hulladék szállítása kizárólag az erre a célra készített zárt rendszerű, gépi üzemeltetésű, a csepegést és szaghatást kizáró eszközzel megengedett.

(2) A települési folyékony hulladék ártalommentes elhelyezése kizárólag a karcagi szennyvíztisztító telepen (02151 hrsz,) történhet. A Szolgáltató által elszállított települési folyékony hulladék leürítési helye Karcag város szennyvíztisztító telepének vízjogi engedélyben megnevezett „szippantott szennyvíz-fogadó műtárgya” (továbbiakban: Ártalmatlanító).

(3) A települési folyékony hulladéknak az Ártalmatlanítóba történő elhelyezésére Szolgáltató külön szerződést köt a szennyvíztisztító telep üzemeltetőjével.

(4) Az Ártalmatlanító üzemeltetője felé a Szolgáltató köteles igazolni a szállított hulladék eredetét, azaz a szállítólevélen fel kell tüntetni a Tulajdonos nevét és pontos címét.

(5) Az Ártalmatlanító üzemeltetője ellenőrizheti a beszállított települési folyékony hulladék minőségét a Szolgáltató költségére. Amennyiben a beszállított hulladék ipari eredetű és/vagy veszélyes hulladék Karcag Város Önkormányzata a Szolgáltató Karcag közigazgatási területére szóló folyékony hulladék szállítási jogát azonnali hatállyal megvonja és ez esetben e feladat ellátására új pályázatot ír ki.

A Tulajdonosnak a közszolgáltatás igénybevételével kapcsolatos kötelezettségei

Települési szilárd hulladék esetében

8. § (1) A Tulajdonos a szemétszállítási díjat a szállító által megküldött számla kézhezvételét követő 8 napon belül köteles megfizetni, illetve a folyószámlájáról átutaltatni. A határidő elmulasztása esetén a Szolgáltató a Ptk. szerint megállapított mértékű késedelmi kamatot számolja fel.

(2) A Tulajdonos a hulladékot tartalmazó edényt (zsákot) az átadási helyre a járatnapon helyezheti ki.

(3) Tulajdonosok kötelesek szabványos hulladékgyűjtő edényt, vagy zsákot biztosítani (bérelni, vagy megvásárolni), az általuk termelt szilárd hulladék tárolására. Családi házak tulajdonosai, társasházak és egyéb tulajdonosi közösségek kötelesek olyan térfogatú és darabszámú edényzetet biztosítani, hogy az egy lakásra, garázs kivételével nem lakás célú helyiségekre vetítve a heti legalább 100 liter térfogatnak megfeleljen, figyelmen kívül hagyva a heti szállítási gyakoriságot.

5„Amennyiben a tulajdonos 100 liter, vagy szabványos gyűjtőedényzettől (110 v. 120 literes kuka) nagyobb mennyiségű hulladékot szállíttat, akkor a többletmennyiség után is díjat kell fizetni.”

(4 A lakóépület nélküli ingatlanon elhelyezett garázsokban képződő kommunális hulladékot a tényleges mennyiségnek megfelelő szabványos edényzetben vagy zsákban kell gyűjteni és a garázstulajdonos közösségnek az 1. számú mellékletben rögzített szállítási díjat kell fizetnie.

(5) Családi házban lakó egyedülálló Tulajdonos jogosult heti legkevesebb 50 literes zsák használatára.

(6) Azok a Tulajdonosok, akik egyedül laknak családi házukban, jogosultak a kéthetenkénti min. 110 literes edényzet használatára, de ebben az esetben a hulladék bomló szerves anyagokat nem tartalmazhat.

(7) Többlakásos lakóépületben az egy lakásra vetített hulladékgyűjtő edény térfogat minimális mértéke 100 l helyett 50 l - re csökkenthető azon lakások esetében, amelyekben csak egy személy lakik.

(8) A hulladékgyűjtő edényzetbe nem szabad olyan anyagot (pl. mérgező, folyékony, égő, parázsló vagy egyéb) elhelyezni, amely veszélyezteti a Szolgáltató dolgozóinak testi épségét, egészségét vagy a szállítójármű megrongálására alkalmas.

(9) Ha a szolgáltatást végző azt észleli, hogy a hulladék közé olyan anyagot, tárgyat, más hulladékot helyeztek el, amely nem minősül a rendelet hatálya alá tartozó hulladéknak, akkor annak elszállítását megtagadhatja.

Települési folyékony hulladék esetében

9. § (1) A települési folyékony hulladék gyűjtésére, szállítására és ártalommentes elhelyezésére a szerződés a Tulajdonos és a Szolgáltató között a szolgáltatás igénybevételével jön létre.

(2) Az ingatlan Tulajdonosa a Szolgáltató tevékenységét indokolatlanul nem akadályozhatja.

(3) A szolgáltató a települési folyékony hulladék elszállítását csak az alábbi okok miatt tagadhatja meg:

- a szolgáltatás munkakörülményei az életre, vagy egészségre veszélyesek;

- egyértelműen megállapítható, hogy a kommunális folyékony hulladéktermelési - , illetve veszélyes hulladékkal szennyezett.

Szüneteltetés, mentesítés

10. § (1) Kérelemre közös megegyezéssel szüneteltethető a szilárd hulladékszállítási díjfizetési kötelezettség azokon az ingatlanokon, ahol legalább 30 napig senki nem tartózkodik és emiatt ott hulladék nem keletkezik.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat a szünetelés kezdő időpontját megelőző - legalább - 30 nappal korábban írásban kell bejelenteni a Szolgáltatóhoz.

(3) Ha az (1) bekezdésben foglalt szünetelési okok megszűnnek, a tulajdonos köteles azt a tényt haladéktalanul bejelenteni.

11. § (1) Nem áll fenn a szilárd hulladékszállítási díj fizetési kötelezettség az igazoltan használaton kívüli (lakatlan) ingatlanok esetében.

(2) A lakatlan ingatlanokkal kapcsolatos bejelentési kötelezettségre a 10. § (2) - (3) bekezdéseiben foglalt eljárás az irányadó.

Vegyes és záró rendelkezések

12. § Aki a 4. § (1)-(2)-(3)-(4)-(5)-(7)-(8); az 5. § (1)-(2); a 6. § (1)-(2)-(3)-(4); a 7. § (1)-(2)-(4); a 8. § (3), (8); a 9. § (2); 10. § (3); 11. § (2) bekezdéseiben foglalt kötelezettségek bármelyikét megszegi, szabálysértést követ el, és 630.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.

13. § Jelen önkormányzati rendeletben nem szabályozott kérdésekben a Ptk, az 1995. évi XLII. törvény és a 16/1996. (VII. 15.) BM - KTM együttes rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

Értelmező rendelkezések:

14. § a) települési szilárd hulladék: az ingatlanon keletkező háztartási és egyéb szilárd halmazállapotú visszamaradt anyag, a veszélyes hulladék és a radioaktív hulladék kivételével:

b) települési folyékony hulladék: az ingatlanon keletkező és ott gyűjtött, tárolt szennyvíz és szennyvíziszap, a közcsatorna - hálózatba vezetett, valamint a termelési, szolgáltatási tevékenységből származó technológiai eredetű szennyvíz és szennyvíziszap kivételével.

15. § Jelen rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, de rendelkezéseit 1999. 05. 01 - től kell alkalmazni.

E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a szilárd hulladékokkal kapcsolatos közszolgáltatást érintő Karcag Városi Önkormányzat - településünk, környezetünk védelméről szóló - 19/1993. (V.12.) Karcag Város Önkormányzati rendeletének 23. §; 24. § (1)-(12), (14); 26. §; 28. § (1) bekezdés g) h) i) pontjai.

K a r c a g, 1999. február 9.
Dr. Fazekas Sándor s.k Földvári Imréné dr. s.k.
polgármester jegyző

71. sz. melléklet a 5/1999. (II. 24.) Karcag Városi Önkormányzati rendelethez

Hulladékszállítás és ártalmatlanítás díja

I. Települési szilárd hulladék esetében:

1. Lakások esetén a szolgáltatás havi díja:
Díjtételek (egyszeri ürítésre vetítve 10,71 % ÁFA tartalommal)
Szállítás és elhelyezés
110,120 literes edényzet, vagy zsák esetében: 87.-Ft/ür.
240 literes edényzet esetében: 191.-Ft/ür.
1100 literes edényzet esetében: 871.-Ft/ür.
4500 literes konténer esetében: 3180.-Ft/ür.
1 db műanyagzsák (melybe egy 110 literes kuka tartalma belefér 34.-Ft/db.

2. Nem lakás célú használat esetén a szolgáltatás havi díja
Szállítás és elhelyezés
110, 120 literes edényzet, vagy zsák esetében 131.-Ft/ür.
240 literes edényzet esetében 287.-Ft/ür.
1100 literes edényzet esetében: 1307.-Ft/ür.
4500 literes konténer esetében: 4770.-Ft/ür.
1 db műanyagzsák (melybe egy 110 literes kuka tartalma belefér 51.-Ft/db.

3. Karcag belterületén kívül a szállítási távolság függvényében az 1., 2., pontban szereplő díjakra az alábbi szorzók alkalmazandók:
0 - 5 km távolságig 1
5 - 10 km távolságig 1,25
10 - 20 km távolságig 1,5
4. A hulladéklerakóban nem a szolgáltató által beszállított kommunális hulladék lerakási díja: 339 Ft + ÁFA= 380 Ft/q
Épülettörmelék (tégla, vakolat, törtbeton) 71,4 Ft + ÁFA = 80 Ft/q
föld, vályog: 35,7 Ft. + ÁFA = 40 Ft/q

Az 1 m3 alatt beszállított kommunális hulladék lerakási díja 150 kg/m3 - ert meg nem haladóan díjtalan.

5. A 2. sz. mellékletben meghatározott területeken, ahol konténeres hulladékszállítás van, a mindenkori 110 literes edényzetre meghatározott lakossági díj 50% - át kell alkalmazni lakóingatlanonként.

8II. Települési folyékony hulladék esetében:

1. Zárt, szigetelt tárolóból való szippantás díja 1000 literenként 804 Ft + ÁFA = 900 Ft/m3, de minimum 1800 Ft.

2. 20 fm feletti szívási távolságnál 10% felár alkalmazandó

3. Űrgödrös árnyékszékből való szippantás díja: 2.232 Ft + ÁFA = 2500 Ft/db.

92. sz. melléklet a 5/1999. (II. 24.) Karcag Városi Önkormányzati rendelethez

Szállító gépjárművel meg nem közelíthető területek

1. Déli külvárosi rész: Haladás út, Tiszta út, Bíró út, Bihari út, Jónás B. út, Albert út, Pálya út, Vajda út, Dankó P. út, Rigó út, Bura S. út, Magyari I. út, Rácz L. út, Nyár út,

Gyűjtőedényzet helye:

1 db a Déli külvárosi iskola parkolójában

1 db a Gyarmati - Nyár út kereszteződésében

1. Északi újtelep Északi út, Gyep út, Szélmalom út, Pacsirta út

Gyűjtőedényzet helye

1 db a Napsugár - Gyep út sarok

1 db a Dózsa Gy. - Pacsirta u. sarok

1 db Északi - Daru - Gyep út kereszteződésében


1
a 11/2001. (IV. 25.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet módosította
2
a 15/2000. (VI. 28.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet módosította
3
a 16/1999. (IX. 22.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet módosította
4
a 47/2000. (XII. 21.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet módosította
5
a 15/2000. (VI. 28.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet módosította
6
a 15/2000. (VI. 28.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet módosította
7
a 15/2000. (VI. 28.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet módosította
8
a 47/2000. (XII. 21.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet módosította
9
a 15/2000. (VI. 28.) Karcag Városi Önkormányzati rendelet módosította